Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Lidem se v Jihlavě žije dobře, ale… mnohem hůř, než tvrdili před pár lety. V pohodě nejsou hlavně ženy. Politici by se měli zamyslet

14.11.2015
Lidem se v Jihlavě žije dobře, ale… mnohem hůř, než tvrdili před pár lety. V pohodě nejsou hlavně ženy. Politici by se měli zamyslet

Autor: Jihlava city

Popisek: Jihlava, ilustrační foto

Město Jihlava se po dvou letech rozhodlo zopakovat dotazníkové šetření, jehož cílem bylo zjistit, jak se lidem ve městě žije. Spokojeny jsou více než dvě třetiny občanů, i když oproti minulému šetření úroveň spokojenosti poklesla. Dotazníkové šetření ve spolupráci s radnicí a studenty místního gymnázia uspořádala obecně prospěšná společnost CI2, o. p. s.

Vysokoškoláci jsou spokojenější

Kromě spokojenosti průzkum sledoval také aktuální otázky rozvoje města a otázky týkající se mobility obyvatel. Šetření se uskutečnilo i v dalších městech České republiky.

Podle výzkumu jsou obyvatelé města Jihlavy se životem v něm spokojeni. Výsledek je ale o 6,9 procentního bodu horší než v letech 2013 (78,7 %) a 2011 (78,5 %). Spokojenější jsou muži, lidé s vysokoškolským vzděláním, lidé bydlící v okrajových částech města či věková skupina 31 až 40 let. Nejvíce nespokojenou skupinou jsou nezaměstnaní.

Malá možnost účastnit se plánování

Obyvatelé obdobně kladně hodnotí možnost provozovat své koníčky, záliby a využívat veřejné služby. Naopak méně spokojeni jsou s možnostmi účastnit se místního plánování, s čímž koresponduje i podílení se na místním plánovacím procesu. Dále občané vyjadřují nespokojenost s mezilidskými vztahy a možnostmi zaměstnání.

Z hlediska veřejných služeb jsou obyvatelé Jihlavy nejméně spokojeni se sociálními službami, cení si středních a základních škol. V otázce kvality veřejných služeb obsadily čelní místa knihovna, divadlo a kino. Při vnímání kvality prostředí respondenti nejvíce oceňovali odvoz odpadů a nízkou hlukovou zátěž v noci. Kvalita údržby komunikací a čistota veřejných prostor nebyly hodnoceny pozitivně.

Nezaměstnanost netěší, nic nového pod sluncem

Z hlediska dostupnosti jsou nejlépe hodnoceny lékařské služby, policie a veřejná doprava. Obyvatelé jsou nespokojeni s mírou nezaměstnanosti a hospodařením s majetkem města.

Výsledky v oblasti mobility a místní přepravy cestujících v Jihlavě jsou pozitivní. Podíl cest automobilem (29 %) kopíruje předchozí šetření z roku 2013 (27,1 %). Oproti předchozímu průzkumu vzrostl podíl cest uskutečněných pěšky (34,8 %). Výsledky ostatních způsobů cest jsou obdobné jako při předešlém šetření. Lze tedy říci, že sedm cest z deseti je uskutečněno udržitelným způsobem. S výše uvedeným nekoresponduje podíl cest automobilem, ve kterém jede pouze řidič – ten výrazně vzrostl z 39 % na 72,4 %. Naopak pozitivní je trend zkracující se vzdálenosti průměrné cesty (5,8 km), která je nejnižší za sledovaná období. 


Kompletní výsledky šetření naleznete zde: Spokojenost obyvatel s místním společenstvím a mobilita a místní přeprava obyvatel města Jihlavy 2015. Výsledky jsou k dispozici také na webových stránkách zpracovatele šetření CI2, o. p. s., kde je možné je porovnat s výsledky jiných měst: http://indikatory.ci2.co.cz.

CI2, o. p. s., je česká nezávislá nezisková organizace, která se zabývá odbornými aktivitami pro udržitelný rozvoj, zejména v tématech ochrany klimatu a podpory kvality života ve městech, obcích a regionech. V oblasti ochrany klimatu se jedná zejména o aktivity systematicky podporující klimaticky odpovědné podnikání v ČR. Dále se CI2, o. p. s., podílí na projektech zaměřených na plánování a přípravu adaptačních opatření na dopady změny klimatu v českých a moravských městech.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace