Babičky a dědečky by mohly v budoucnu lokalizovat speciální GPS hodinky. To je pokrok, ale co etika?
03.11.2015
Foto: Adra
Popisek: Ilustrační foto
Už od Nového roku navýší Kraj Vysočina počty lůžek pro klienty s Alzheimerovou chorobou ve svých domovech v Třebíči – Kubešova a v Náměšti nad Oslavou. Důvodem je stále vyšší poptávka po odborné péči o seniory s různou formou demence.
Dobrovolné "šmírování" seniorů
„Právě s ohledem na rostoucí poptávku po péči o tuto skupinu klientů bychom rádi ještě do konce tohoto roku pilotně zahájili testování možnosti monitoringu pohybu vybrané skupiny, a to prostřednictvím elektronických hodinek, “ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí Kraje Vysočina Petr Krčál.
Mohlo by jít o doplněk současných opatření, která vedou k zajištění bezpečnosti klientů, a zároveň o cestu k případnému navýšení kapacit.
Co etický rozměr této novoty?
Technický pokrok může přinést skutečně velké výhody ve zvýšení bezpečnosti klientů domovů pro seniory, ale je třeba dbát i na etické aspekty. Proto budou monitorovací hodinky s implementovanou GPS pilotně využívány pouze těmi klienty, jejichž rodina bude s tímto moderním přístupem jednoznačně souhlasit.
Prvních zhruba třicet kusů dostanou k dispozici Domov pro seniory v Náměšti nad Oslavou, Domov pro seniory Velké Meziříčí a Domov Ždírec. „Díky moderní technologii se bude moci klient s Alzheimerovou chorobou volněji pohybovat, personál domova dostane na mobilní telefon pouze informaci o konkrétních situacích – například, že klient opouští pokoj, areál domova, popřípadě bude upozorněn na dlouhodobou pohybovou absenci, která může představovat zdravotní, bezpečnostní nebo jiný problém. Uvidíme, jak se novinka v praxi osvědčí,“ říká Petr Krčál.
Hodinky mají klientům s různou formou demence umožnit více volného pohybu, ale přitom s nimi být v kontaktu.
V zahraničí osvědčeno
Vyzkoušení monitorovacích hodinek je v případě Kraje Vysočina sdílením příkladu dobré praxe využívání různých technických prostředků ke zvýšení bezpečí, který se už osvědčil v zahraničí.
Než Kraj Vysočina přistoupí k jejich zavedení do širší praxe až v okamžiku, kdy se seznámí s jejich výhodami, přidanou hodnotou a také s reakcemi přímých uživatelů a pracovníků domovů.
Kraj Vysočina v současné době zřizuje 6 domovů se zvláštním režimem, ve kterých je 201 míst pro klienty s různými formami demence. "V roce 2016 tento počet naroste o dalších 71. Kromě uvedeného rozšíření na Třebíčsku kraj rozšiřuje kapacitu například na Mitrově nebo v Proseči u Pošné," doplnil informaci Petr Krčál.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Lucie Bartoš