Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Opravdu zlá kameramanka podrazila ubohému uprchlíkovi nohy? Objevily se video záběry z dalších úhlů, prý to bylo celé jinak. Syřan si ale stojí na svém

03.11.2015
Opravdu zlá kameramanka podrazila ubohému uprchlíkovi nohy? Objevily se video záběry z dalších úhlů, prý to bylo celé jinak. Syřan si ale stojí na svém

Foto: MFDM Jihlava

Popisek: Usáma Mohsen na festivalu v Jihlavě

Bývalá kameramanka maďarské televize N1TV možná nepodrazila nohy syrskému uprchlíkovi, jenž se poblíž maďarsko - srbských hranic snažil uniknout policistům. Naznačují to nové video záběry, které se objevily na internetu. Píše o tom server Echo 24.cz.

Zmíněný uprchlík Usáma Mohsen, který je údajně syrským trenérem, o víkendu navštívil v Jihlavě festival dokumentárních filmů. Jeho návštěva znovu rozvířila debaty o jeho letním střetnutí s maďarskou kameramankou Petrou Lászlóovou. Na síti se totiž později objevila videa natočená z jiných úhlů, podle nichž se zdá, že se kameramanka Mohsena vůbec nedotkla.

Záběr, na němž Usáma Mohsen ověšený igelitkami padá i se svým sedmiletým synem k zemi, na začátku září obletěl svět. Sociální sítě vzápětí zaplavily rozhořčené komentáře, v nichž uživatelé žádali potrestání kameramanky televizní stanice N1TV. Šéfredaktor televizní stanice, která je napojená na nacionalistickou stranu Jobbik, posléze skutečně kameramanku kvůli „nepřípustnému chování“ propustil.

Na internetu se ovšem později objevila videa, která celou událost zachycují z jiných úhlů. Podle těchto videí Mohsen nezakopl kvůli tomu, že mu kameramanka Lászlóová podrazila nohy, ale proto, že ho v běhu chytil a následně pustil maďarský policista. Zároveň o něco zakopl, snad o kámen. I z dřívějších záběrů je zřejmé, že Mohsen po dopadu nekřičí na kameramanku, ale právě na policistu, který ho v běhu vyvedl z rovnováhy.

Věděla moc dobře, co dělá

Mohsen však o kameramance stále mluví tak, jako kdyby ho skopla ona. „Ne, nebyla to náhoda nebo zkrat. Ona věděla moc dobře, co dělá, a potvrzuje to i to, že to neudělala jenom jednou. Existuje záběr ukazující, že něco podobného provedla i jinému člověku, takže to byl úmyslný čin,“ řekl Mohsen serveru.

Ten poukázal na to, že tomu, že to nebyla László, kdo Mohsena srazil, by nasvědčovaly už dřívější zprávy, podle nichž Mohsen několikrát změnil svoji výpověď. Nejprve totiž podle zahraničních médií tvrdil, že spadl kvůli maďarskému policistovi. Když se ale zvedla vlna nenávisti vůči Lászlóové, svoji výpověď změnil a začal tvrdit, že ho skopla právě kameramanka stanice N1TV.

Syřan dorazil i na festival do Jihlavy

Do Jihlavy dorazil asi nejznámější uprchlík současnosti, Usáma Abdul Mohsen, diskutovat s diváky mezinárodního festivalu dokumentárního filmu. A přišel dotaz i na podražení maďarskou novinářkou. „Její nohu jsem cítil," tvrdí Mohsen. V rámci Inspiračního fóra na MFDF v Jihlavě hovořil uprchlík Usámou Abdulem Mohsen také o jeho životě v Sýrii, pobytu v Turecku, nejhorších okamžicích v Maďarsku i dnešním životě ve Španělsku. Do mikrofonu se různými zvuky vyjadřoval i Mohsenův sedmilelý syn Zaid, který s ním do Jihlavy přijel. Informace přinesl server Jihlavacity.cz.

Takřka hodinová diskuze s ředitelem festivalu Markem Hovorkou a kurátorem Inspiračního fóra Filipem Remundou se hlavně snažila ukázat na to, jaké to je odejít z domova a vydat se na tak dalekou cestu. „Nedávno jsem viděl video natočené dronem, který prolétává nad davem uprchlíků v Maďarsku. Ten dav se zdál obrovský, nekonečný. Proti takovému proudu lidí jsme chtěli ukázat jednoho člověka z nich a jeho osud,” nechal se slyšet Remunda.

Zásadním okamžikem debaty bylo Mohsenovo vysvětlení, kdy nastala ta chvíle odejít ze svého domova. „Jednou se stalo, že jsem na ulici viděl mrtvou šestiletou holčičku, nejspíš bomba. V tu chvíli člověk přestane přemýšlet nad nějakým mírovým společenstvím, ale už se jen snaží zajistit bezpečí pro svoji rodinu,” svěřil se. Pak přišla řada i na diváky a jejich dotazy. Vyšlo například najevo, že Mohsenova žena je s jejich druhým synem v Turecku a stále se ji snaží dostat do Španělska. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová