Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jihlavští mají rozhodnout o něčem, co se nechystá. Co si to ten soud vymyslel? Politici trousí ironické poznámky o zdravém rozumu. Platit to bude město

16.09.2015
Jihlavští mají rozhodnout o něčem, co se nechystá. Co si to ten soud vymyslel? Politici trousí ironické poznámky o zdravém rozumu. Platit to bude město

Foto: SL

Popisek: Spalovnu mají například v Chotíkově.

Soudci upírají Jihlavě právo na samosprávu a zdravý rozum, myslí si tamní komunální politici. Jihlavští zastupitelé budou na svém nejbližším jednání 22. září rozhodovat o podání ústavní stížnosti. Proč?

Je to postavené na hlavu. Spalovnu nikdo nechystá

Nejvyšší správní soud na konci srpna rozhodl, že v roce 2016 se v Jihlavě současně s krajskými volbami bude konat referendum o výstavbě spalovny odpadů, kterou nikdo nechystá, a k dalším otázkám odpadového hospodářství, jež město dávno plní.

Vedení jihlavské radnice s rozhodnutím soudu nesouhlasí, neboť soudy na různých úrovních v celém zdlouhavém procesu přehlížely jak zákonem jasně definovaná pravidla, tak i základní požadavky na regulérní průběh soudního sporu. Soudci svým rozhodnutím navíc postavili samotný proces správy věcí veřejných na hlavu, když chtějí, aby občané rozhodovali o budoucnosti nakládání s odpadem podle dva roky starého návrhu bez alternativ.

Zastupitelé o žádném referendu nehlasovali

„Máme za to, že soud upřel demokraticky zvoleným zastupitelům zákonnou pravomoc rozhodovat o konání referenda, čímž zasáhl do ústavou chráněného práva na samosprávu. Podle zákona totiž soud může o konání referenda rozhodovat až tehdy, kdy k věci přijme usnesení zastupitelstvo obce. To se ale v Jihlavě nestalo,“ vysvětluje primátor města Rudolf Chloupek. Zastupitelé vůbec neměli možnost o referendu hlasovat mimo jiné proto, že přípravný výbor nebyl schopen předložit bezvadný návrh referenda, což je další zákonná podmínka pro konání referenda, kterou soudy přehlíží.

Co víc, Jihlava výstavbu zařízení na energetické využití odpadu nepřipravuje. „Nejsme proti tomu, aby občané rozhodovali o budoucnosti odpadového hospodářství, ale měli by rozhodovat o jasně popsaných možnostech. Když nebude odpad energeticky využíván v Jihlavě, tak budeme potřebovat vybudovat velké překladiště, aby se odpad dal vozit někam jinam. Vždy to bude něco za něco, protože domácnosti vždy budou nějaký odpad produkovat,“ zopakoval dlouhodobý postoj města primátor Chloupek.

Je toho víc, co je pasé. Zaplatí to městská kasa

I další otázky starého referenda nejsou aktuální jako např. požadavek na zavedení motivačního systému pro zvýšení třídění, který ale Jihlava zaváděla už před podáním prvního návrhu na referendum. Dnes program úspěšně funguje a je do něj zapojeno bezmála 10 tisíc obyvatel města.

Jihlavská radnice již v minulosti poukazovala na to, že přípravný výbor referenda podal k soudu zákonem požadovaný návrh po termínu, přesto se jím soud zabýval.

„Návrh přitom bylo namístě odmítnout, protože zmeškání lhůty nelze v tomto případě prominout. V tomto případě soudy tuto zásadu ignorovaly a návrh dodatečně označily za bezvadný,“ poznamenal vedoucí správního odboru Magistrátu města Jihlavy Jan Vystrčil.

„Postupem soudů bylo Jihlavě uloženo uspořádat referendum, o jehož smyslu panují důvodné pochyby, a to bez toho, aby se k němu mohlo vyjádřit zastupitelstvo města, reprezentující vůli jeho obyvatel,“ říká Vystrčil. Pokud Ústavní soud radnici vyhoví, bude to znamenat, že referendum se na podzim 2016 konat nebude.

Pokud ústavní soudci shledají dosavadní postupy soudu za bezvadné, referendum v Jihlavě příští rok proběhne. Uspořádání referenda není hrazeno ze státního rozpočtu, ale z peněz města, radnice odhaduje náklady referenda na asi jeden a půl milionu korun.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš