Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jihlavští mají rozhodnout o něčem, co se nechystá. Co si to ten soud vymyslel? Politici trousí ironické poznámky o zdravém rozumu. Platit to bude město

16.09.2015
Jihlavští mají rozhodnout o něčem, co se nechystá. Co si to ten soud vymyslel? Politici trousí ironické poznámky o zdravém rozumu. Platit to bude město

Autor: SL

Popisek: Spalovnu mají například v Chotíkově.

Soudci upírají Jihlavě právo na samosprávu a zdravý rozum, myslí si tamní komunální politici. Jihlavští zastupitelé budou na svém nejbližším jednání 22. září rozhodovat o podání ústavní stížnosti. Proč?

Je to postavené na hlavu. Spalovnu nikdo nechystá

Nejvyšší správní soud na konci srpna rozhodl, že v roce 2016 se v Jihlavě současně s krajskými volbami bude konat referendum o výstavbě spalovny odpadů, kterou nikdo nechystá, a k dalším otázkám odpadového hospodářství, jež město dávno plní.

Vedení jihlavské radnice s rozhodnutím soudu nesouhlasí, neboť soudy na různých úrovních v celém zdlouhavém procesu přehlížely jak zákonem jasně definovaná pravidla, tak i základní požadavky na regulérní průběh soudního sporu. Soudci svým rozhodnutím navíc postavili samotný proces správy věcí veřejných na hlavu, když chtějí, aby občané rozhodovali o budoucnosti nakládání s odpadem podle dva roky starého návrhu bez alternativ.

Zastupitelé o žádném referendu nehlasovali

„Máme za to, že soud upřel demokraticky zvoleným zastupitelům zákonnou pravomoc rozhodovat o konání referenda, čímž zasáhl do ústavou chráněného práva na samosprávu. Podle zákona totiž soud může o konání referenda rozhodovat až tehdy, kdy k věci přijme usnesení zastupitelstvo obce. To se ale v Jihlavě nestalo,“ vysvětluje primátor města Rudolf Chloupek. Zastupitelé vůbec neměli možnost o referendu hlasovat mimo jiné proto, že přípravný výbor nebyl schopen předložit bezvadný návrh referenda, což je další zákonná podmínka pro konání referenda, kterou soudy přehlíží.

Co víc, Jihlava výstavbu zařízení na energetické využití odpadu nepřipravuje. „Nejsme proti tomu, aby občané rozhodovali o budoucnosti odpadového hospodářství, ale měli by rozhodovat o jasně popsaných možnostech. Když nebude odpad energeticky využíván v Jihlavě, tak budeme potřebovat vybudovat velké překladiště, aby se odpad dal vozit někam jinam. Vždy to bude něco za něco, protože domácnosti vždy budou nějaký odpad produkovat,“ zopakoval dlouhodobý postoj města primátor Chloupek.

Je toho víc, co je pasé. Zaplatí to městská kasa

I další otázky starého referenda nejsou aktuální jako např. požadavek na zavedení motivačního systému pro zvýšení třídění, který ale Jihlava zaváděla už před podáním prvního návrhu na referendum. Dnes program úspěšně funguje a je do něj zapojeno bezmála 10 tisíc obyvatel města.

Jihlavská radnice již v minulosti poukazovala na to, že přípravný výbor referenda podal k soudu zákonem požadovaný návrh po termínu, přesto se jím soud zabýval.

„Návrh přitom bylo namístě odmítnout, protože zmeškání lhůty nelze v tomto případě prominout. V tomto případě soudy tuto zásadu ignorovaly a návrh dodatečně označily za bezvadný,“ poznamenal vedoucí správního odboru Magistrátu města Jihlavy Jan Vystrčil.

„Postupem soudů bylo Jihlavě uloženo uspořádat referendum, o jehož smyslu panují důvodné pochyby, a to bez toho, aby se k němu mohlo vyjádřit zastupitelstvo města, reprezentující vůli jeho obyvatel,“ říká Vystrčil. Pokud Ústavní soud radnici vyhoví, bude to znamenat, že referendum se na podzim 2016 konat nebude.

Pokud ústavní soudci shledají dosavadní postupy soudu za bezvadné, referendum v Jihlavě příští rok proběhne. Uspořádání referenda není hrazeno ze státního rozpočtu, ale z peněz města, radnice odhaduje náklady referenda na asi jeden a půl milionu korun.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace