Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Smil písečný, pochybek prodloužený a hned je tu ohniváček černočerný, ale také hrůzně vypadající pavouk. Údolí Brtnice je opět plné motýlů

15.08.2015
Smil písečný, pochybek prodloužený a hned je tu ohniváček černočerný, ale také hrůzně vypadající pavouk. Údolí Brtnice je opět plné motýlů

Autor: NPS / Jacob W. Frank: Denali National Park and Preserve – Rock Jasmine Uploaded by AlbertHerring

Popisek: Pochybek

V první polovině letošního roku byla dokončena dlouho připravovaná realizace opatření na podporu biodiverzity v přírodní rezervaci Údolí Brtnice v rámci projektu Kraje Vysočina „Biodiverzita – PR Údolí Brtnice“, jehož cílem bylo zlepšení stavu nejcennějších nelesních společenstev této přírodní rezervace.

Říčka, louky, skály...

„Přírodní rezervace Údolí Brtnice je poměrně rozsáhlým územím s vysokou diverzitou stanovišť. Osu území tvoří zachovalý říční tok Brtnice s břehovými porosty. Niva je tvořena především aluviálními loukami, na které zejména ve střední části navazují výslunné skalnaté svahy. Ty až do 80. let minulého století sloužily jako pastviny, nyní se na nich vyskytují cenná a druhově pestrá společenstva suchých trávníků," říká Zdeněk Chlád, radní Kraje Vysočina pro oblast lesního, vodního hospodářství a zemědělství a oblast životního prostředí.

Právě na záchranu těchto cenných biotopů, které dlouhodobě degradovaly v důsledku absence vhodné péče, se soustředil výše zmíněný projekt. Hlavním cílem projektu bylo obnovit péči o vybrané plochy nelesních společenstev, zlepšení stavu přírodních nelesních biotopů, zejména druhově bohatých suchých a mezofilních trávníků, a podpora populací ohrožených druhů rostlin a živočichů," doplňuje krajský radní Chlád. 

Méně křovin, a hned je lépe motýlům i pavoukům

 
Mluví-li o ohrožených živočicích, pak je to například o květinách smilu písečného, pochybku prodlouženém, motýlech ohniváčku černočárném, modrásku hnědoskvrnném, pavouku slíďáku suchopárovém a dalších.
 
 
Slíďák suchopárový
 
Pro podporu populací těchto vzácných druhů i biotopů byla v rámci projektu provedena redukce křovin a náletových dřevin, asanační pokosení dlouhodobě nekosených ploch a zavedení pastvy na plochách se zachovalou vegetací a na plochách po odstranění křovin – tato opatření byla realizována na celkové ploše 7,7 hektaru.
 
Ohniváček celíkovýOhniváček

Přes tři čtvrtě milionu 

Celkem byly v lokalitě odvedeny práce za bezmála 870 000 korun. Na spolufinancování projektu se podílí z 85 procent Evropský fond pro regionální rozvoj, z národních zdrojů jde pět procent a podíl krajského rozpočtu činí deset procent způsobilých výdajů projektu.

Údolí Brtnice je relativně hluboce zaříznuté údolí říčky Brtnice kaňonovitého charakteru o délce asi šesti kilometrů před jejím ústím do řeky Jihlavy. Přírodovědně nejcennějšími biotopy zde jsou prudší, k jihu orientované výslunné stráně se skalními výchozy, hostící řadu ohrožených a regionálně vzácných druhů rostlin a bezobratlých živočichů. Území je vyhledávaným cílem turistů i díky zřícenině hradu Rokštejna.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace