Smil písečný, pochybek prodloužený a hned je tu ohniváček černočerný, ale také hrůzně vypadající pavouk. Údolí Brtnice je opět plné motýlů
15.08.2015
Foto: NPS / Jacob W. Frank: Denali National Park and Preserve – Rock Jasmine Uploaded by AlbertHerring
Popisek: Pochybek
V první polovině letošního roku byla dokončena dlouho připravovaná realizace opatření na podporu biodiverzity v přírodní rezervaci Údolí Brtnice v rámci projektu Kraje Vysočina „Biodiverzita – PR Údolí Brtnice“, jehož cílem bylo zlepšení stavu nejcennějších nelesních společenstev této přírodní rezervace.
Říčka, louky, skály...
„Přírodní rezervace Údolí Brtnice je poměrně rozsáhlým územím s vysokou diverzitou stanovišť. Osu území tvoří zachovalý říční tok Brtnice s břehovými porosty. Niva je tvořena především aluviálními loukami, na které zejména ve střední části navazují výslunné skalnaté svahy. Ty až do 80. let minulého století sloužily jako pastviny, nyní se na nich vyskytují cenná a druhově pestrá společenstva suchých trávníků," říká Zdeněk Chlád, radní Kraje Vysočina pro oblast lesního, vodního hospodářství a zemědělství a oblast životního prostředí.
Právě na záchranu těchto cenných biotopů, které dlouhodobě degradovaly v důsledku absence vhodné péče, se soustředil výše zmíněný projekt. „Hlavním cílem projektu bylo obnovit péči o vybrané plochy nelesních společenstev, zlepšení stavu přírodních nelesních biotopů, zejména druhově bohatých suchých a mezofilních trávníků, a podpora populací ohrožených druhů rostlin a živočichů," doplňuje krajský radní Chlád.
Méně křovin, a hned je lépe motýlům i pavoukům
Mluví-li o ohrožených živočicích, pak je to například o květinách smilu písečného, pochybku prodlouženém, motýlech ohniváčku černočárném, modrásku hnědoskvrnném, pavouku slíďáku suchopárovém a dalších.
Slíďák suchopárový
Pro podporu populací těchto vzácných druhů i biotopů byla v rámci projektu provedena redukce křovin a náletových dřevin, asanační pokosení dlouhodobě nekosených ploch a zavedení pastvy na plochách se zachovalou vegetací a na plochách po odstranění křovin – tato opatření byla realizována na celkové ploše 7,7 hektaru.
Ohniváček
Přes tři čtvrtě milionu
Celkem byly v lokalitě odvedeny práce za bezmála 870 000 korun. Na spolufinancování projektu se podílí z 85 procent Evropský fond pro regionální rozvoj, z národních zdrojů jde pět procent a podíl krajského rozpočtu činí deset procent způsobilých výdajů projektu.
Údolí Brtnice je relativně hluboce zaříznuté údolí říčky Brtnice kaňonovitého charakteru o délce asi šesti kilometrů před jejím ústím do řeky Jihlavy. Přírodovědně nejcennějšími biotopy zde jsou prudší, k jihu orientované výslunné stráně se skalními výchozy, hostící řadu ohrožených a regionálně vzácných druhů rostlin a bezobratlých živočichů. Území je vyhledávaným cílem turistů i díky zřícenině hradu Rokštejna.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Lucie Bartoš