Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vězeňkyně vyrobily z froté ponožek malé pejsky. Proč to dělaly? Poprat se s tím museli nejdřív vychovatelé, to asi byla podívaná...

09.06.2015
Vězeňkyně vyrobily z froté ponožek malé pejsky. Proč to dělaly? Poprat se s tím museli nejdřív vychovatelé, to asi byla podívaná...

Autor: Vězeňská služba

Popisek: Pejskové z ponožek.

UVNITŘ DOKUMENT Odsouzené ženy z Věznice Světlá nad Sázavou se zapojily do charitativní akce „Ponožkový pes“. Pro organizaci Pestrá společnost o. p. s. ručně vyrobily z froté ponožek malé pejsky. Výtěžek z prodeje těchto hraček byl vynaložen na podporu a pomoc osobám se zdravotním postižením, konkrétně na kvalitní výcvik asistenčních psů.

Stovky žen za mřížemi pracují

Ve Věznici Světlá nad Sázavou je umístěno bezmála 750 odsouzených žen. Zhruba dvě třetiny z nich jsou zařazeny v pracovních či vzdělávacích aktivitách. Jedna třetina na práci čeká nebo z určitých důvodů pracovat nemůže.

Myšlenkami, jak smysluplně a užitečně by mohly i tyto ženy strávit čas ve vězení, se neustále zabývá ředitelka věznice Gabriela Slováková. Proto se v rámci daných možností ochotně zapojuje do řady charitativních projektů. 

Ponožkový pes pomůže zdravotně postiženým

V letošním roce například navázala spolupráci s obecně prospěšnou společností nazvanou „Pestrá společnost“, která vyhlásila kampaň „Ponožkový pes“ na podporu výcviku asistenčních psů pro lidi s postiženým. Cílem kampaně je zajištění výroby textilních hraček, z jejichž prodeje společnost získává finanční prostředky na kvalitní výcvik asistenčních psů, které pak předají postiženým osobám.

Zájem odsouzených žen podpořit tuto akci byl obrovský. Do kampaně se zapojily odsouzené ženy z několika ubytoven. Celou akci ve věznici koordinovala vychovatelka Alena Vykouřilová a na samotnou výrobu dohlíželo ještě dalších 10 vychovatelů. 

Zpočátku byly problémy

Zpočátku nešla práce tak od ruky. Výrobu pejsků z froté ponožek se nejdříve museli naučit vychovatelé, kteří to pak dál učili odsouzené ženy. Vězeňkyně, které nebyly tak zručné, aby šily psy, stříhaly molitany na výplň hraček. Každý pes je originál podle fantazií vězeňkyň. Na dotvoření pejsků se zužitkovalo, co se dalo: knoflíky, zbytky látek, korálky, mašle, bavlnky. Za dva měsíce odsouzené zhotovily celkem 1980 kusů ponožkových psů.

K práci prý přistupovaly vězeňkyně zodpovědněy. Výroba hraček je bavila a navíc je těšilo, že peníze získané z jejich prodeje pomohou zdravotně postiženým lidem. 

Výcvik jednoho asistenčního psa trvá 8 měsíců a stojí 200 000,- Kč. Pokud se Pestré společnosti podaří prodat všechny výrobky, získá díky odsouzeným ženám 198 000,- Kč. A nejenom díky odsouzeným, ale především díky „osvícenému přístupu“ ředitelky Slovákové, jak ve svém děkovném dopise zdůraznily fundraiserka a projektová manažerka společnosti.

Pestrá společnost zaslala ředitelce věznice děkovný dopis. Přečtěte si ho ZDE.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace