Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vězeňkyně vyrobily z froté ponožek malé pejsky. Proč to dělaly? Poprat se s tím museli nejdřív vychovatelé, to asi byla podívaná...

09.06.2015
Vězeňkyně vyrobily z froté ponožek malé pejsky. Proč to dělaly? Poprat se s tím museli nejdřív vychovatelé, to asi byla podívaná...

Autor: Vězeňská služba

Popisek: Pejskové z ponožek.

UVNITŘ DOKUMENT Odsouzené ženy z Věznice Světlá nad Sázavou se zapojily do charitativní akce „Ponožkový pes“. Pro organizaci Pestrá společnost o. p. s. ručně vyrobily z froté ponožek malé pejsky. Výtěžek z prodeje těchto hraček byl vynaložen na podporu a pomoc osobám se zdravotním postižením, konkrétně na kvalitní výcvik asistenčních psů.

Stovky žen za mřížemi pracují

Ve Věznici Světlá nad Sázavou je umístěno bezmála 750 odsouzených žen. Zhruba dvě třetiny z nich jsou zařazeny v pracovních či vzdělávacích aktivitách. Jedna třetina na práci čeká nebo z určitých důvodů pracovat nemůže.

Myšlenkami, jak smysluplně a užitečně by mohly i tyto ženy strávit čas ve vězení, se neustále zabývá ředitelka věznice Gabriela Slováková. Proto se v rámci daných možností ochotně zapojuje do řady charitativních projektů. 

Ponožkový pes pomůže zdravotně postiženým

V letošním roce například navázala spolupráci s obecně prospěšnou společností nazvanou „Pestrá společnost“, která vyhlásila kampaň „Ponožkový pes“ na podporu výcviku asistenčních psů pro lidi s postiženým. Cílem kampaně je zajištění výroby textilních hraček, z jejichž prodeje společnost získává finanční prostředky na kvalitní výcvik asistenčních psů, které pak předají postiženým osobám.

Zájem odsouzených žen podpořit tuto akci byl obrovský. Do kampaně se zapojily odsouzené ženy z několika ubytoven. Celou akci ve věznici koordinovala vychovatelka Alena Vykouřilová a na samotnou výrobu dohlíželo ještě dalších 10 vychovatelů. 

Zpočátku byly problémy

Zpočátku nešla práce tak od ruky. Výrobu pejsků z froté ponožek se nejdříve museli naučit vychovatelé, kteří to pak dál učili odsouzené ženy. Vězeňkyně, které nebyly tak zručné, aby šily psy, stříhaly molitany na výplň hraček. Každý pes je originál podle fantazií vězeňkyň. Na dotvoření pejsků se zužitkovalo, co se dalo: knoflíky, zbytky látek, korálky, mašle, bavlnky. Za dva měsíce odsouzené zhotovily celkem 1980 kusů ponožkových psů.

K práci prý přistupovaly vězeňkyně zodpovědněy. Výroba hraček je bavila a navíc je těšilo, že peníze získané z jejich prodeje pomohou zdravotně postiženým lidem. 

Výcvik jednoho asistenčního psa trvá 8 měsíců a stojí 200 000,- Kč. Pokud se Pestré společnosti podaří prodat všechny výrobky, získá díky odsouzeným ženám 198 000,- Kč. A nejenom díky odsouzeným, ale především díky „osvícenému přístupu“ ředitelky Slovákové, jak ve svém děkovném dopise zdůraznily fundraiserka a projektová manažerka společnosti.

Pestrá společnost zaslala ředitelce věznice děkovný dopis. Přečtěte si ho ZDE.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace