Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Byl napaden narkomanem, ubránil se a? Skončil na 3,5 roku v kriminále

07.06.2015
Byl napaden narkomanem, ubránil se a? Skončil na 3,5 roku v kriminále

Foto: Hans Štembera

Popisek: Soud, ilustační foto

Spravedlnost je zobrazována jako žena se zavázanýma očima - to aby měřila každému stejně. Jenže v praxi to tak u nás často není. Své o tom ví i 28letý Ivoš Vrbka z Ledče nad Sázavou. Soudkyně okresního soudu v Havlíčkově Brodě Hana Doubková mu totiž vyměřila trest za údajné výtržnictví a ublížení na zdraví místnímu narkomanovi, který ho napadl v baru a také muži, který mu přebral dívku. A to navzdory tomu, že řada svědků hovořila při procesu v jeho prospěch. Jedná se o zřejmý příklad šikany státu, podle Vrbky za to, že v minulosti upozorňoval na nešvary u policie.

Soudkyně Doubková však jejich svědectví- na rozdíl od svědků obžaloby smetla ze stolu s tím, že se buďto jedná o jeho kamarády nebo že si na věc už nemohou pamatovat, protože od konfliktu, za který Vrbka stanul před soudem, už uplynula dlouhá doba.  To, že proti němu svědčili lidé, kteří byli vůči němu z logiky zaujatí - bývalá partnerka, muž se kterou nyní chodí nebo komplici místního problémového narkomana, jí přitom nevadilo. Navíc sama v rozsudku přiznala, že místní narkoman i nový partner jeho bývalé přítelkyně napadli Vrbku jako první.  Jako vrchol „slepé“ spravedlnosti je pak nutné dodat, že zatímco bránící se Vrbka vyfasoval tři roky vězení s podmínkou 3,5 roku, zfetovaný útočník dostal v přestupkovém řízení jen pokutu 1000 korun a nový partner jeho „bývalky“ dokonce ani to ne.

Dlužno dodat, že Vrbka je zcela určitě kontroverzní typ. Tvrdí to aspoň jeho bývalá přítelkyně Denisa Vránová. „Je to člověk, který má za poslední dva roky za sebou stíhání a usvědčení za fyzické napadení své bývalé přítelkyně, poté napadení jejího přítele, dále napadl další dva lidi, je odsouzen za stalking a byl i usvědčen a potrestán za několikeré křivé obvinění a křivé svědectví. Píšete, že byl finančním poradcem, je ale v insolvenci za cca 1 000 000 mil. Kč, což se dá snadno dohledat v insolvenčním rejstříku. Napůjčoval si kde mohl, nic nesplácel. Odjakživa ho živí matka, která mu insolvenci splácí,“ tvrdí Vránová.

Podle ní se jedná o člověka, který fyzicky a psychicky ubližoval mnoha lidem a není žádný chudák. „Naopak lidi kterým ublížil, zaplatili desítky tisíc korun za to, aby se vůbec za pomoci právníků mohli u soudu proti tomuto individuu bránit a domoci se spravedlnosti. Pan Vrbka mě fyzicky napadl a byl za toto odsouzen a dostal zákaz jakéhokoli kontaktu a překvapuje mne, jak je  možné, že o něm  zveřejňujete takové zkreslené  informace. 3,5 let dlouhou podmínku má za opakované fyzické napadení, stalking, křivé svědectví a ovlivňování svědků,“ doplnila Vránová.

Dvojí metr soudkyně na svědky

„Soud je v hodnocení zcela nezávislý. Tady ale zcela chybí základní požadavek jak na proporcionalitu, tak posuzování všech důkazů, tedy jak v neprospěch, tak v prospěch obžalovaného,“ vysvětlil naší redakci právník Aleš Kovář z Prahy. „A pokud soud nemá jasné důkazy svědčící jednoznačně pro vinu, musí se podle zásady římského práva, kterým se řídí i české soudnictví, rozhodnout podle premisy in dubio pro reo- tedy při pochybnostech ve prospěch obžalovaného,“ dodal Kovář. Navíc pokud soudkyně došla k závěru, že někteří svědci mluvili záměrně a vědomě i po náležitém poučení nepravdu, bylo její povinností iniciovat jejich trestní stíhání za křivé svědectví.  To však soudkyně podle rozsudku neučinila. I kvůli tomu se Vrbka proti odvolal ke krajskému senátu. „Nejsem násilník, všechno to je msta ze strany policie a státního zastupitelství, na jejichž chyby jsem v minulosti upozorňoval,“ naznačuje bývalý finanční poradce možný důvod šikany své osoby ze strany státu. 

Kocourkovská spravedlnost v Havlíčkově Brodě?

Navíc mnoho důkazů proti němu podle Vrbky policie ani neměla -  údajně zbitý narkoman při vědomí toho, že rvačku vyprovokoval a sám je v podmínce, věc ani zpočátku nehlásil, takže nešlo vůbec zajistit stopy z místa činu. „Je smutné, že se k okresnímu soudu v Havlíčkově Brodě chodí jen pro rozsudky. Tohle totiž nebyl první případ, kdy se tady rozhodovalo nesmyslně a v rozporu se zákonem. Je důležité, aby lidé věděli, co se u zdejšího soudu děje.  Soudkyně ani předtím policie nedodržovala vůči mně presumpci neviny. Dnes je v Havlíčkově Brodě možné stíhat i kvůli praxi na zdejším státním zastupitelství někoho jen na základě falešné výpovědi, ne důkazů. Je to Kocourkov,“ stěžuje si Vrbka.

„Kvůli tomu, že jsem potetovaný a fyzicky zdatný a vždy jsem vystupoval proti místním narkomanům i policii, jsem člověk, na kterého se musí všechno házet. Soudu pak stačí jen výpovědi narkomanů, už předtím sedících v kriminále, kteří i k soudu chodí opilí a zfetovaní. Ale paní soudkyni to zřejmě nevadí,“ postěžoval si redakci Krajskýchlistů.cz Ivoš Vrbka.

Jeho případ ale není jediným svého druhu. Stačí zmínit domnělého vraha z východočeských Holic Lukáše Nečesaného…

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Petr Blahuš