Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Inspektoři zachraňovali na Vysočině chráněné káně lesní. Může jít o trestný čin, zabíjet unikátní dravce se nesmí

20.01.2015
Inspektoři zachraňovali na Vysočině chráněné káně lesní. Může jít o trestný čin, zabíjet unikátní dravce se nesmí

Autor: ČIŽP

Popisek: Káně lesní

Nedaleko Modlíkova u Přibyslavi ve volné krajině našel kdosi během procházky zřejmě otrávenou kočku a na ní dohasínající káně. Oznámili věc na oblastní inspektorát České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Havlíčkově Brodě. Tím to ale nekončí, záležitost totiž prověří i „muži zákona".

Další již mrtvé káně ještě se zbytky masa v zobáku našel dotyčný člověk asi o sto metrů dále. Vzhledem k tomu, že se může jednat o trestný čin, bude případ nadále šetřen Policií ČR a České inspekce životního prostředí s ní bude ve věci spolupracovat.

„Neprodleně po přijetí tohoto podnětu jsme kontaktovali policii, oddělení kriminální služby a společně jsme vyjeli na místo. Zde jsme převzali jednu uhynulou a jednu ještě živou káni a kadaver pravděpodobně otrávené kočky. Mrtvá těla byla uložena na inspekci a budou předána k vyšetření Státnímu veterinárnímu ústavu,“ přiblížil případ Vítězslav Novák, ředitel oblastního inspektorátu ČIŽP v Havlíčkově Brodě. 

Živé káně byla předána do Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK), kde se ji pravděpodobně podařilo zachránit a je nyní umístěna v záchranné stanici Pavlov.

Káně lesní je druhem ohroženým vyhynutím, a to na základě nařízení Rady Evropského společenství č. 338/97 o ochraně druhů volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin regulováním obchodu s nimi na území Evropské unie. Nařízením komise EU č. 1320/2014 jsou dravci zařazeni do kategorie nejpřísněji chráněné. Již usmrcení jednoho exempláře druhu zařazeného do této kategorie může být podle trestního zákoníku (zákon č. 40/2009 Sb.) trestným činem.

Koho také inspektoři životního prostředí zachraňují? 

JIný otřesný případ řešila ČIŽP na Vysočině například před rokem a půl, kdy podávala na neznámého pachatele trestní oznámení ve věci usmrcení dvou mláďat přísně chráněného motáka lužního. Obě usmrcená mláďata ležela poblíž hnízda a měla od těla oddělenou hlavu a jedno křídlo.

Moták lužní je dravcem, který je řazen mezi zvláště chráněné druhy živočichů v kategorii silně ohrožených druhů  a chráněna jsou také jimi užívaná přirozená i umělá sídla a jejich biotop.

Z nejaktuálnějších případů, které inspektoři řeší, je například lednové zadržení exemplářů motýlů celníky. Přizvaní experti České inspekce životního prostředí identifikovali, že se jedná o kriticky ohroženého motýla jasoně červenookého. Motýli byli nalezeni v zásilkách na Celní poště Praha 5, v sušeném nevypreparovaném stavu se složenými křídly, v obálkách z hladkého papíru. V zásilkách byly také nalezeny čtyři lastury mušlí zév.

K vývozu a dovozu obou zadržených druhů jsou potřeba originální povolení, tzv. CITES permity. „Nyní vyzveme adresáty k doložení dokladů, a pokud je nepředloží, budou motýli i lastury zabaveni a stanou se majetkem státu,“ přiblížila Radka Burketová, mluvčí ČIŽP.

Jasoň červenooký je na seznamu nejpřísněji chráněných živočichů podle mezinárodní úmluvy CITES Patří mezi druhy, kterým hrozí vyhubení nebo jsou tak vzácné, že jakýkoliv obchod s nimi by ohrozil přežití celého druhu. Lastury mušlí zév se řadí mezi druhy, které by mohly být ohroženy, pokud by mezinárodní obchod s nimi nebyl regulován a jsou také chráněny úmluvou CITES.

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

 

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace