Jak to vypadá, když je za mřížemi matka s dítětem? Ministryně spravedlnosti se na to jela podívat do Světlé nad Sázavou
14.01.2015
Foto: Ministerstvo spravedlnosti
Popisek: Ministryně Válková navštívila věznici ve Světlé nad Sázavou, zejména ji zajímaly vězněné matky.
Ministryně spravedlnosti Helena Válková tento týden spolu s ministrem kultury Danielem Hermanem a generálním ředitelem Vězeňské služby ČR Pavlem Ondráškem navštívila Věznici Světlá nad Sázavou. Seznámila se zde kromě jiného s chodem specializovaného oddělení pro výkon trestu matek s dětmi.
V tomhle může Česká republika sloužit jako příklad pro mnoho evropských zemí, a je i inspirací pro zástupce OSN. Kapacita i chod oddělení splňují moderní požadavky na výkon trestu u této specifické kategorie odsouzených matek.
Za mřížemi mohou být matky s dětmi, nemocní i handicapovaní
„Věznice Světlá nad Sázavou je důkazem, že Vězeňská služba ve své nové koncepci dobře zvážila a v praxi si ověřila, že umisťování odsouzených ve všech kategoriích v jednom vězeňském zařízení, tedy dohledu, dozoru, ostrahy, zvýšené ostrahy, mladistvých, matek s dětmi, nemocných a handicapovaných odsouzených nebrání efektivnímu výkonu trestu,“ uvedla ministryně spravedlnosti Helena Válková.
Dále konstatovala, že naopak vězeňské službě by značně ulehčilo práci, pokud by specializovaný tým odborníků řešil způsob výkonu trestu podle specifik jednotlivých kategorií odsouzených a soudy by rozhodovaly napříště pouze o druhu ukládaného trestu.
Ministryně spravedlnosti dále ocenila dobrý management umožňující v rámci jednoho zařízení vykonávat trest u odlišných skupin odsouzených při zachování principu individualizace. K tomu přispívá velmi dobrá spolupráce ať již s okresním soudem, či okresním státním zastupitelstvím v Havlíčkově Brodu.
Ministra kultury zajímala charita
Ministr kultury se zajímal kromě jiného o charitativní projekty, do kterých se odsouzené ženy zapojují. Zároveň ocenil spolupráci s externími subjekty a nevládními organizacemi, které pomáhají v oblasti integrace odsouzených a poskytují i širokou nabídku duchovenské péče, čímž přispívají k redukci rizik recidivy. „„Měl jsem příležitost ocenit kulturní a umělecké aktivity vězeňkyň v keramické dílně, byli jsme účastni hudební produkce pěveckého sboru odsouzených žen. Je třeba vyzdvihnout i spolupráci s externími subjekty a nevládními organizacemi, které pomáhají v oblasti integrace odsouzených a poskytují i širokou nabídku duchovenské péče, čímž přispívají k redukci rizik recidivy,“ uvedl ministr.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš