Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Proti chuti na sex zřejmě pomůže pořádné znásilnění. Čtěte, jak kuriózně se hájil před soudem obviněný římskokatolický kněz

22.12.2014
Proti chuti na sex zřejmě pomůže pořádné znásilnění. Čtěte, jak kuriózně se hájil před soudem obviněný římskokatolický kněz

Foto: TV Nova, repro

Popisek: Římskokatolický duchovní Erik Tvrdoň ze znásilnění, vydírání a sexuálního zneužívání. Hrozí mu až deset let vězení. Bývalý milionář jako podnikatel neuspěl, takže prý dnes nemá ani na advokáta.

KRIMI Začal s patnáctiletou, sáhl i po „třináctce“ a nezastavil se ani před truchlící vdovou. Péči o své ovečky si římskokatolický kněz z Vysočiny vyložil opravdu hodně svérázně. Jeho neobvyklému „školení“ neunikla ani dívka, která se chtěla stát jeptiškou!

Na lavici obžalovaných skončil římskokatolický kněz Erik Tvrdoň, kterého státní zástupkyně obvinila ze znásilnění, vydírání a sexuálního zneužívání silně věřících žen a dívek, které se mu podvolily ze strachu z jeho církevní autority. Jeho nejmladší oběti bylo pouhých třináct let. Okresní soud v Havlíčkově Brodu mu za jeho neobvyklé „výchovné metody“ může „nadělit“ až deset let pobytu za mřížemi.

Začalo to patnáctiletou

Dvaapadesátiletý římskokatolický duchovní Erik Tvrdoň, který v minulosti působil jako kněz na Svitavsku a Havlíčkobrodsku, si podle obžaloby vyhlédl první dívku už v roce 2006, tehdy jí bylo patnáct let. Začal si s ní psát esemesky, a postupně zaváděl hovor na sexuální tematiku, a časem začal chtít od silně věřící dívky její nahé fotky. Nejprve odmítala, pak ale podlehla jeho vlivu a fotku mu poslala. Tvrdoň jí předtím měl poslat fotku svého přirození.

„Protože měla starý mobil se špatným foťákem, koupil jí nový, aby mu mohla posílat kvalitnější fotografie,“ upozornila státní zástupkyně. V obžalobě je uvedeno, že dívku ovládl řečmi o tom, kterak ji ochrání před ostatními muži, zavlekl ji do sakristie kostela a tam ji osahával. Totéž se mělo opakovat ještě v několika desítkách případů i u ní doma, kam se měl vetřít pod záminkou doučování latiny. Když ale po dívce začal požadovat anální styk, vzepřela se a už se dál nestýkali.

Vsadil na církevní autoritu

O tři roky později si měl Tvrdoň mezi svými farníky najít další dívku, které opět začal posílat oplzlé zprávy, přičemž byl schopen napsat i 100 SMS za večer. Dívka, která se chtěla stát jeptiškou, se mu svěřovala s tím, že už měla sexuální styk, načež kněz se měl chopit příležitosti a nabídnout jí, že ji odnaučí chuti na sex. „Pozval si ji k sobě, posadil na klín, osahával a pak došlo k análnímu styku,“ konstatovala státní zástupkyně s tím, že dívka se stykem nesouhlasila, ale bála se knězi jako církevní autoritě odporovat.

Podle vyšetřovatelů se nezastavil ani před louděním sexu po truchlící vdově. Dvaatřicetileté ženě nejprve pomáhal s pohřbem manžela, a pak prý začal vyzvídat, jak to zvládá bez chlapa a jaké má ráda polohy. Nakonec ji podle spisu vlákal do auta a odvezl do lesa, kde ji začal osahávat. Nešťastnice začala plakat a klepat se strachy a Tvrdoň ji měl nakonec po neúspěšných pokusech odvézt zpátky.

Dostal chuť na mladé masíčko

Nejvíc varující je případ teprve třináctileté dívky ze silně věřící rodiny, kterou si kněz zval do jednoho z pražských bytů. Její chudou matku finančně podporoval a dceru pozval do Prahy s tím, že jí nakoupí oblečení. Za každý kus chtěl pusu a pak si děvče podle obžaloby odvedl do bytu. „Tam si musela všechno oblečení zkoušet a on si ji fotil. Když pak šla do vany, přišel za ní a myl ji po celém těle,“ řekla žalobkyně.

„Budeš mi spát nahá v náručí a vykoupu si tě. Nachystej si otázky ohledně pohlaví, všechno ti ukážu. Ale ne že se budeš stydět, oddáš se mi s celou svou důvěrou,“ řekl jí kněz. „Budu se snažit, ale když já se stydím, zkusím to ovládnout, když mi pomůžete,“ odpověděla dívka.

Podivná otcovská láska a exorismus

Tvrdoňův obhájce chtěl před začátkem jednání vyloučit veřejnost s tím, že by se na světlo světa mohly dostat nevhodné informace, senát to ale zamítl s argumentem, že veřejnost má právo na informace o tom, co měl kněz provádět. Před soud Tvrdoň předstoupil v koženém kabátu a vystupoval velmi sebevědomě. Ohnivě se hájil a divoce gestikuloval jako na kazatelně. „Je to manipulace, policie vypíchala ze třech tisíc SMS pár z nich, dali je dohromady a udělali z toho takový hororový kontext. Tohle je falzifikace!“ rozčiloval se nad obsahem zpráv, které si měl posílat s třináctiletou dívkou. Rodině prý jenom pomohl a děvče se na něj upnulo, protože postrádalo otce.

Kategoricky odmítl i další obvinění. O jedné z žen dokonce prohlásil, že byla posedlá zlým duchem. „Já jsem byl požádán, abych provedl exorcismus, což jsem učinil. Potom se jí ulevilo a nato se mi svěřila, že má neukojitelnou touhu po sexu s kněžími. Také zrovna s jedním knězem žila a chodili na skupinový sex. A vůbec se nemodlila! Já jsem se jí vždycky snažil jenom pomoct,“ hájil se.

Neúspěšný podnikatel v sutaně

Erik Tvrdoň vystudoval teologii po emigraci z Československa v Itálii. Když se vrátil do vlasti, chtěl v Hradci Králové za peníze italské církve vybudovat tiskárnu náboženských časopisů a knih. To se nepovedlo. Sám nějaké peníze měl, díky restitucím získal činžovní dům v Hradci Králové a další nemovitosti a pozemky. Všechen majetek ale zastavil u bank, půjčoval si další peníze od věřících a nakonec skončil v exekuci. Kvůli těmto problémům byl kněz Tvrdoň zbaven odpovědnosti za ekonomické záležitosti své farnosti.

V české církvi panuje momentálně poněkud tísnivá atmosféra. Po aférách se zneužíváním dětí přešla církev na tvrdší kurs a své duchovní nekryje. Diecéze svého kněze postaví mimo službu, což je pochopitelné, protože jde o vážné podezření, ale nijak se nestará o jeho právní obhajobu. Všichni se bojí, aby na církev nepadlo obvinění, že kryje viníka sexuálních deliktů, a tak má obviněný kněz údajně k dispozici jen mladou advokátku ex offo.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

QRcode

Vložil: Adina Janovská

Tagy
KRIMI,