Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Číhošťský zázrak: Boží dílo, odporný trik, anebo... Komunista z Vyškova upozorňuje na nečekané vysvětlení záhadného jevu

14.12.2014
Číhošťský zázrak: Boží dílo, odporný trik, anebo...  Komunista z Vyškova upozorňuje na nečekané vysvětlení záhadného jevu

Autor: christnet.cz

Popisek: Předseda vyškovské KSČM Filip Zachariáš upozorňuje na teorii známého francouzského sociálního psychologa Gustave Le Bona, která by mohla být vysvětlením tzv. Číhošťského zázraku, který se odehrál v tomto kostele v prosinci 1949.

KOMENTÁŘ Filip Zachariáš, předseda OV KSČM Vyškov, k „zázraku“ v Číhošti z konce 40. let let minulého století upozorňuje na vysvětlení, kterým se doposud ještě nikdo nezabýval.

Filip Zachariáš píše: Právě v těchto dnech si připomínáme 65 let od události v Číhošti, obci na Vysočině, a tak budeme zajisté o tomto úkazu dostatečně informovaní z médií. Pochybuji ovšem v duchu toho, co vidíme v posledních dnech, že by se novináři zkusili pozastavit nad tím, co mohlo křížem na oltáři pohnout. Předem proto uvádím, že v tomto článku se nehodlám zabývat osobou kněze Josefa Toufara, ale samotnou událostí, při níž se měl pohnout kříž na hlavním oltáři, což potvrdily téměř dvě desítky lidí, které byly v danou dobu v kostele přítomny.

Vysvětlení, které nikoho nenapadlo

V roce 1949 na třetí adventní neděli probíhala mše svatá, po které vypovědělo devatenáct svědků, že viděli, jak se pohnul zmiňovaný kříž. Obvykle se setkáváme s vysvětlením, že daný „zázrak“ byl pečlivě připravený a zinscenovaný pro oči farníků, avšak musí tomu být skutečně tak? Mimo tvrzení, že daný úkaz způsobila ruka Boží.

Je zajímavé, že se málokdo zajímal o jiné možné vysvětlení popisovaného jevu, než je původ od Boha či inscenace knězem Toufarem. Můžeme totiž užít poznatky oblasti psychologie, která se zabývá davovým jednáním. Myslím, že celkem vystihuje danou atmosféru i pohnutí (spíše pomyslného než skutečného) kříže na oltáři.

Je za vším davová hypnóza?

V davu se totiž člověk chová jinak. Známý francouzský sociální psycholog Gustave Le Bon přisuzuje davům několik vlastností. Mimo jejich anonymity či nakažlivosti citů také zmiňuje sugestibilitu davu. Ve svém nejznámějším díle Psychologie davu říká, že „jedinec, který je nějakou dobu uprostřed jednajícího davu, je brzo přiveden – působením proudění, které z davu vychází nebo z jakékoliv jiné nám neznámé příčiny – do zvláštního stavu, který je podoben onomu, do něhož se dostane hypnotizovaný v rukou hypnotizéra“.

Toto své tvrzení dokládá Le Bon také příkladem s psychologem Daveyem, jež měl takovou moc nad duchem davu, že mu mohl vnutit i přesvědčení, že vidí něco, co ve skutečnosti neviděl. Nepřipadá vám to jako věrohodné vysvětlení tehdejších událostí?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL

Tagy
KSČM,
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace