Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Týraný páter z Vysočiny byl estébáky zahrabán jako zvíře. Nakonec našli jeho ostatky v hromadném hrobě

24.11.2014
Týraný páter z Vysočiny byl estébáky zahrabán jako zvíře. Nakonec našli jeho ostatky v hromadném hrobě

Autor: archiv M. Doležala

Popisek: Páter Toufar se po 65 letech dočká smutečního obřadu

Příběh smrti Josefa Toufara, kněze z Vysočiny, obviněného za takzvaný Číhošťský zázrak a umučeného komunistickou Státní bezpečností, je plný paradoxů, zvláštních souvislostí a překvapení. Přestože se StB snažila zamést za sebou veškeré stopy, zanechala přece jen řadu důkazů, které po více než šedesáti letech umožnily zahájit proces exhumace a důstojného uložení ostatků pátera Toufara.

Exhumace těla umučeného kněze Josefa Toufara a jeho důstojné uložení je dalším významným mezníkem v úsilí o nápravu křivd a zneuctění, jehož se systematicky dopouštěl komunistický establishment. „Tento případ může přivést pozornost k existenci dalších nedůstojných hrobů těchto obětí - nejen v Ďáblicích, ale i v Plzni, Horním Slavkově, Jáchymovsku a podobně - a otevřít tak celospolečenskou diskusi na toto téma,“ říká primátor města Prahy Tomáš Hudeček.

V případě Josefa Toufara bylo k exhumaci přistoupeno především ze tří důvodů. Jednak na opakované žádosti rodiny a číhošťských farníků v letech 1968 a 1992, v obou případech bylo exhumaci zamezeno. Iniciativu připojila rovněž Katolická církev se záměrem blahořečit Toufara coby mučedníka komunismu. V uplynulých dvaceti letech se k „případu Toufar“ podařilo dohledat v archivech řadu důležitých dokumentů, výpovědí a svědectví pamětníků. U jiných obětí komunistického režimu, zakopaných v Ďáblicích, nejsou tyto informace k dispozici v takovém rozsahu. 

Přesně 65 let od jeho smrti se to podařilo

„Dvacet pět let po pádu komunismu a v čase, kdy si připomínáme pětašedesát let od smrti Josefa Toufara, se 13. listopadu, na svátek sv. Anežky České, zdařil pokus o nalezení jeho těla. Nyní čekáme na závěry odborníků,“ dodává Eva Vorlíčková, pražská radní a iniciátorka projektu.

Celou akci provedl odborný tým, složený z archeologů, antropologů, soudního lékaře a genetika, za přítomnosti zástupců církve a hlavního města Prahy, a provázela jej velmi pečlivá dokumentace. Během exhumačních prací, které probíhaly v první polovině listopadu, byly provedeny tři plošně omezené sondy, a to na základě tří typů historických pramenů. Ve všech případech došlo k odkrytí pouze nejnutnější části hrobu/šachty.

V případě třetí sondy byly postupně odkryty dvě svrchní vrstvy - ostatky pátera Toufara se nacházely ve třetí vrstvě, pouze 50 centimetrů od západního okraje hrobové jámy. Bylo tedy nutné vyzvednout i kosterní ostatky dalších osob, které byly po antropologickém posouzení na místě - zhodnocení věku a pohlaví - opět uloženy. Co se týká ostatků, nalezených ve společném hrobě, jednalo se o těla nebo části těl, dovezených na ďáblický hřbitov z Anatomického a Patologického ústavu a z některých nemocnic.     

Archeologům pomohlo, že se zachovalo i číslo rakve 

„Před zahájením vlastní exhumace byl vypracován a zadavatelem schválen Projekt archeologické asistence s navrženým postupem. Nálezová situace odpovídá dochovanému listu z Polohové knihy šachty č. XVI a souhlasí i číslo vedlejší rakve, které se shodou okolností rovněž zachovalo,“ říká archeolog Jan Havrda z pražského pracoviště Národního památkového ústavu.

Se všemi ostatky bylo zacházeno naprosto eticky, s úctou a za řádného obřadu jsou již  uloženy na své původní místo. Exhumace proběhla v souladu se zákonem o pohřebnictví a část společného hrobu i jeho okolí byly odborně ošetřeny a rovněž uvedeny do původního stavu. Ostatky patřící s vysokou pravděpodobností Josefu Toufarovi byly převezeny do Národního muzea k další identifikaci, na které se bude nadále podílet tým antropologů a soudních znalců. „Při exhumaci byl v oblasti pánve nalezen drén, gumová hadička, sloužící původně k odvodu tekutiny, například hnisu či krve, z dutiny břišní. Je tedy prakticky jisté, že na těle tohoto člověka byl před smrtí proveden chirurgický zákrok v oblasti břicha, což je v plné shodě s dostupnými informacemi o posledních hodinách života pátera Josefa Toufara. Pokud to stav kosterního nálezu umožní, budou pro potvrzení identity porovnány genetické profily ze vzorků z exhumovaného těla s profily žijících příbuzných,“ vysvětluje Jan Krajsa, soudní lékař Ústavu soudního lékařství Brno. 

Zahrabali ho jako zvíře a pod falešným jménem

Z církevního hlediska byly zahájeny přípravné práce v procesu blahořečení pátera Toufara, které je nezbytným krokem na cestě ke svatořečení. Příslušná církevní instrukce Sanctorum Mater předpokládá, že je-li to vůbec možné, je třeba pokusit se o provedení ohledání ostatků kandidáta svatořečení. Církevní proces blahořečení bude ale pokračovat dále v každém případě, tedy i bez ohledu na výsledek exhumace.

Maximální snahou celého týmu a zejména rodiny je, aby došlo k pohřebnímu obřadu v první polovině roku 2015. „Týraný a zavražděný páter Josef Toufar byl estébáky zahrabán jako zvíře na hřbitovním smetišti, potupně a hanebně, pod falešným jménem. A je naší mravní starostí, aby byl pochován jako člověk a kněz tam, odkud byl unesen, kam bytostně patřil a kde být pochován chtěl,“ uzavírá aktuální situaci Miloš Doležal, spisovatel, Toufarův životopisec a iniciátor projektu.  

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace