Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Cesta k pupíku Evropy. Kde přesně leží střed České republiky? Český poutník

22.04.2018
Cesta k pupíku Evropy. Kde přesně leží střed České republiky? Český poutník

Autor: René Flášar

Popisek: Střed republiky

FOTOGALERIE Při dnešním putování se zpronevěřím proti svému poutnickému přesvědčení a použiji zcela výlučně automobil. Důvod je prostý, veřejnou dopravou bych naplánovanou cestu během jednoho dne nezvládl.

Našeho plechového pomocníka startuji ráno před osmou hodinou a z jihu republiky mířím na Vysočinu, konkrétně na Havlíčkobrodsko. Právě zde se totiž vyskytuje nejvíce obcí, které o sobě hrdě prohlašují, že jsou oním magickým středem České republiky. Některé z nich se navíc cítí být i středobodem celé Evropy.

Místo magické i tragické

Nejpravděpodobnějším středem České republiky se podle složitých geografických výpočtů jeví být obec Číhošť. Pokud se vám tento název zdá povědomý, nepletete se. Je to ta stejná Číhošť, kde se 11. prosince 1949 měl údajně odehrát zázrak, kdy se pohnul kříž v místním kostele. Tato událost nakonec vedla k brutálnímu umučení zdejšího faráře Ladislava Toufara tehdejší Státní bezpečností. Tuto hrůznou kapitolu z našich dějin na osudném místě připomíná farářův náhrobek a dřevěná mozaika.

Pojďme ale raději od smutné historie k současnosti. Od kostela je to ke středu republiky necelý kilometr a spolehlivě mě k němu vedou modré ukazatele. Že je střed naší země právě na okraji Číhoště, určil po dlouhých výpočtech v roce 2004 zeměměřič Ladislav Fofonka.

O památné místo je dobře postaráno

Památné místo je vzorně upravené, stojí zde altán s návštěvní knihou, dřevěný evropský rozcestník a velkolepě pojatý památník s jehlanem na vrcholu. O čistotu vzácného místa a prodej upomínkových předmětů s tématikou středu republiky, se stará Jaroslav Dvořák. „Zájem turistů stále stoupá, vloni jich k nám zavítalo několik tisíc. Jezdí z celé republiky i za Slovenska a dokonce jsme zde měli návštěvu až z Ruska," usmívá se Jaroslav a podává mi návštěvní knihu k zápisu. Připojuji pár řádků k předchozím návštěvníkům a pak už se musím rozloučit. Čeká na mě cesta k pupíku Evropy.

Jakubovický pupík Evropy

Mířím za ním do nedalekých Jakubovic. Pupík Evropy má býti nejen středem naší země, ale i celé Evropy. Na místě pak zjišťuji, že se věci mají trochu jinak. Střed starého kontinentu zde nebyl složitě vypočítán, ale umístěn víceméně z recese. Iniciátorem památníku byl výtvarník a recesista Jaroslav Kreibich. „Inspiroval jsem se mapou ze 17. století, kde je zobrazena Evropa jako královna, která má na krku diadém visící až do partií, kde je pupík. A tam je napsáno Bohemia. Čechy jsou ve středu Evropy a pupíkem jsou Jakubovice, protože jsou v centru," prohlašuje rezolutně a pokračuje: „Kdysi jsem četl, že středem republiky je Golčův Jeníkov. Tam se k tomu ale dlouho nehlásili, tak jsme se přihlásili my s tím, že došlo k úpravám hranic se Slovenskem. Lidé si totiž často neuvědomují, že hranice se posouvají a s tím se mění také střed republiky i Evropy," usmívá se výtvarník, který se natrvalo usadil na své chalupě v Jakubovicích před více jak dvaceti lety. Ve zdejším středu Evropy, který si prý Jaroslav s přáteli poctivě odkrokoval, žije třináct stálých obyvatel. A na svůj „evropský pupek" jsou patřičně pyšní. Každý rok pořádají pochod kolem pupíku Evropy.

Zapomenutý památník

Z Jakubovic mířím do blízkého Golčova Jeníkova. Středem republiky měl být od rozdělení republiky v roce 1993 až do roku 2004, kdy byl po přeměření střed přesunut do již zmiňované Číhoště. Místní lidé navíc na svoji nedávnou strategickou polohu dávno zapomněli.„Kdysi se říkalo, že jsme ve středu republiky, ale to už je dlouho. Ani přesně nevím, v jakém místě to mělo být," říká místní obyvatelka Jana Novotná. Pamětní kámen nakonec nacházím ve spodním rohu náměstí. Je postavený na betonovém podstavci ve tvaru studny.

Cimrman našel střed republiky v Havlíčkově Brodě

Posledním místem, kam mířím za hledáním středu České republiky, je samotný Havlíčkův Brod. Kousek od rušného silničního průtahu městem se nachází kavárna U Notáře. A právě na její zahradě před patnácti lety určili cimrmanologové střed kontinentu.

Ladislav Smoljak tehdy při odhalování trychtýře vedoucího do centra Evropy prohlásil, aby střed Evropy byl tam, kde o něj nejsilněji usilují. „A my se opravdu snažíme," usmívá se spiklenecky notář Ladislav Vondrák, na jehož pozemku se středobod Evropy nachází.

A jak Cimrman k významnému objevu přišel? Podobně jako u jiných objevů a vynálezů velmi netradičně. „V jeho pozůstalosti se nalezly vize o středech Evropy, které podle něj bývají u Brodu. V tom našem měl vážnou známost a potřeboval najít důvod sem jezdit, takže upravil hranice Evropy kdesi u Uralu, aby těžiště připadlo zrovna sem," vysvětluje originální teorii Vondrák. Pochybovat nemá v tomto případě smysl. Jen ještě musím zjistit, proč střed symbolizuje zrovna trychtýř. „Je to vcelku jednoduché, trychtýřem proudí do středu Evropy všechny významné myšlenky a energie," doplňuje Vondrák.

Mé dnešní putování je u konce, ale o moc moudřejší nejsem. Je střed republiky a Evropy v Číhošti, v Jakubovicích, nebo v Havlíčkově Brodě? Nebo úplně někde jinde? Konečný závěr nechám, milí čtenáři, na vašem uvážení.

Vložil: René Flášar

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace