V Havlíčkově Brodu vyvěsí tibetskou vlajku. Připojí se tak k dalším 735 městům a obcím
09.03.2018
Foto: Facebook
Popisek: Tibetská vlajka už na mnoha místech visí dnes
Zítra je 10. březen. Den, kdy se vyvěšuje tibetská vlajka na protest proti porušování lidských práv v Tibetu. Den, kdy svět volá po spravedlnosti, kdy lidé žádají, bohužel stále marně, po tom, aby se Tibet vrátil do rukou samotného Tibetu, aby jej čínská komunistická strana propustila ze spárů zvrácené ideologie. Jedná se ovšem jen o symbolické vyjádření. K akci se již poněkolikáté připojilo město Havlíčkův Brod.
Akce probíhá každý rok 10. března, v den výroční povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu. Při povstání v roce 1959 zemřelo více než 80 000 Tibeťanů, statisíce Tibeťanů zemřely v následujících letech ve vězeních, pracovních táborech nebo v důsledku hladomoru. Počet tibetských uprchlíků v exilu dosáhl zhruba 140 000. Na protest proti porušování lidských práv v Tibetu se za posledních deset let sebeupálilo 152 Tibeťanů. Někdy se jim přezdívá tibetští Palachové.
Od roku 1996
Česká republika se ke kampani připojuje pravidelně od roku 1996, kdy tibetskou vlajku vyvěsila první čtyři města. V loňském roce se k akci připojilo 752 obcí, měst, městských částí nebo krajů. Tisíce vlajek vlaje každoročně např. v Německu, Francii, Belgii, Itálii a v dalších zemích. Vlajky vyvěšuje celá řada škol, včetně Univerzity Karlovy a kromě různých organizací také stovky občanů ČR. Po celé ČR probíhá v průběhu března řada akcí na podporu Tibetu.
Letošní si připomeneme 59. výročí vzpoury Tibeťanů. Pro nás je to jen symbolický akt nesouhlasu, pro Tibeťany je to ovšem jízdenka do vězení nebo do lágru. Tibetská vlajka se v Tibetu používá při nenásilných protestech. Její držení je ovšem v komunistické Číně trestáno. Společnost Lungta sdružuje informace, kde vlajky pro Tibet vyvěšují. podívejte se, zda je tam i vaše město nebo obec. Havlíčkův Brod tam je.
Tibet jako kolébka buddhismu
Buddhismus dnes označuje širokou rodinu filozofických a náboženských škol, původem z indického subkontinentu, založených na učení Siddhártha Gautamy, běžně známého jako Buddha, což znamená „probuzený". Buddha žil a učil na území dnešní severovýchodní Indie někdy mezi 6. a 4. stoletím př. n. l. Buddhisté jej respektují jako svého probuzeného či osvíceného učitele. Buddhismus tak není náboženstvím, jak jej chápeme, je filosofickým směrem s přesahy do náboženství.
Vložil: Štěpán Cháb