Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Podpora pěstování řepky vede zemědělce k neekologickému jednání a ničení půdy, říká Pirát Pošvář a...

30.11.2017
Podpora pěstování řepky vede zemědělce k neekologickému jednání a ničení půdy, říká Pirát Pošvář a...

Autor: Facebook

Popisek: Jan Pošvář na snímku uprostřed

To, co se začátkem roku zdálo jako utopie, se nakonec podařilo. Česká pirátská strana na Vysočině uspěla ve volbách do poslanecké sněmovny nad očekávání, když mezi kandidujícími stranami získala druhé místo se ziskem 9,92 % hlasů a vysloužila si tím jeden mandát ve sněmovně.

Úspěch Pirátů na Vysočině je o to větší, že v krajských volbách 2016, Česká pirátská strana dostala necelá 2 % hlasů. Svůj výsledek více než zpětinásobila. Ve třech okresech Piráti překonali 10 % a vyhráli volby na místech, která se ještě před rokem rozhodně za baštu Pirátů označit nemohla. Namátkou Piráti vyhráli v Kostelní Myslové s výsledkem 42,85 %, v Olší s 36,95 % nebo v Krátké Vsi s 31,70 %. Za zmínku stojí také úspěchy ve velkých městěch – v Havlíčkově Brodu, Chotěboři, Batelově, Pelhřimově nebo Třebíči.

Jan Pošvář, poslanec za Vysočinu, je v jednom kole

Jan Pošvář má nyní za sebou tři týdny přivykání novému prostředí a na novou roli. Zabydluje se ve své poslanecké kanceláři č. 154. Vybral si svůj dočasný asistentský tým. Absolvoval řadu školení – o jednacím řádu sněmovny, mezinárodní politice, možnostech ovlivnění politiky EU aj. Odpovídá na první gratulace a dopisy voličů. Chystá se podat majetkové přiznání. Ale co je zatím nejdůležitější, zvolil si výbory, kde bude urputně hájit pirátský program: rozpočtový a zemědělský. Ujal se například programové priority "Daně, které každý pochopí". Dále je členem volební komise a v rámci poslaneckéh o klubu je zodpovědný za komunikaci s veřejností.

Priorita – voda, půda a kvalita potravin

Poslanec Pošvář vysvětluje, proč se ujal právě zmíněných dvou bodů: „Otázka zdravé půdy a vody, kvalitních potravin a rozmanitosti zemědělské činnosti je pro mě velmi důležitá. Konec konců žiji v kraji s významným poměrem zemědělského podnikání. Jednou z našich priorit pro toto volební období je zrušit škodlivou podporu biopaliv. A pokud jde o finance, český systém zdanění si rozhodně zaslouží zjednodušit. Chci pro to udělat maximum.“

Zemědělství a jak ho chtějí změnit Piráti

Zemědělství je jeden z hlavních bodů Pirátů. Chtějí změnit strukturu zemědělských dotací tak, aby z nich méně těžily gigantické agrární firmy a naopak dotace více pomáhaly lokálním zemědělcům a zvyšovaly kvalitu potravin. S tím pak souvisí další snaha Pirátů – podpora začínajících zemědělců, rodinných farem, malých družstvech, protože právě v tom spatřují výhody pro celou společnost a cestu, jak zkvalitnit české zemědělství. Zastropování dotací gigantickým zemědělským společnostem a naopak podpora malým zemědělcům je jasným průsečíkem zemědělské politiky Pirátů.

Péče o zemi

Piráti zároveň chtějí změnit strategie zemědělských firem. Pokud zemědělská společnost nebere ohled na udržení kvality zemědělské půdy, navrhují Piráti odejmout jim podporu ve formě dotací. Je potřeba začít brát vážně hrozbu eroze půdy a jejímu odplavování řekami. S tím je spojené i mnohoodrůdové osévání půdy, časté střídání plodin. Díky tomu je půda úrodnější a zdravá. Piráti odmítají vytěžování zeminy až do jejího zneplodnění.

Konec biopaliv?

Piráti se chtějí zasadit o to, aby kšeft s dotacemi, které se točí okolo řepky, skončil. Návratnost je v tomto případě negativní. Už jen proto, že systém podpory pěstování řepky vede zemědělce k neekologickému jednání a ničení půdy. Jan Pošvář považuje podporu bio paliv touto formou za velmi špatnou.

Podpora lokálních potravin

Aby se české zemědělství stavělo na pevných základech, musí se nutně podporovat lokální zemědělství a produkce potravin. A oproti potravinám od gigantických, často zahraničních, společností, si zaslouží a potřebují státem garantovanou podporu. A to znamená, že se musí podporovat jak produkce těchto zemědělců, tak i distribuce. S tím vzdáleně souvisí i ochrana zahrádkářských kolonií před developery, kterým by přestavba zahrádek na kancelářské budovy nebo hypermarkety vydělala rozhodně daleko víc. Piráti nevidí za vším jen kšeft, ale hlavně dlouhodobý užitek pro celou republiku. 

Zdroj: tisková zpráva

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace