Podpora pěstování řepky vede zemědělce k neekologickému jednání a ničení půdy, říká Pirát Pošvář a...
30.11.2017
Foto: Facebook
Popisek: Jan Pošvář na snímku uprostřed
To, co se začátkem roku zdálo jako utopie, se nakonec podařilo. Česká pirátská strana na Vysočině uspěla ve volbách do poslanecké sněmovny nad očekávání, když mezi kandidujícími stranami získala druhé místo se ziskem 9,92 % hlasů a vysloužila si tím jeden mandát ve sněmovně.
Úspěch Pirátů na Vysočině je o to větší, že v krajských volbách 2016, Česká pirátská strana dostala necelá 2 % hlasů. Svůj výsledek více než zpětinásobila. Ve třech okresech Piráti překonali 10 % a vyhráli volby na místech, která se ještě před rokem rozhodně za baštu Pirátů označit nemohla. Namátkou Piráti vyhráli v Kostelní Myslové s výsledkem 42,85 %, v Olší s 36,95 % nebo v Krátké Vsi s 31,70 %. Za zmínku stojí také úspěchy ve velkých městěch – v Havlíčkově Brodu, Chotěboři, Batelově, Pelhřimově nebo Třebíči.
Jan Pošvář, poslanec za Vysočinu, je v jednom kole
Jan Pošvář má nyní za sebou tři týdny přivykání novému prostředí a na novou roli. Zabydluje se ve své poslanecké kanceláři č. 154. Vybral si svůj dočasný asistentský tým. Absolvoval řadu školení – o jednacím řádu sněmovny, mezinárodní politice, možnostech ovlivnění politiky EU aj. Odpovídá na první gratulace a dopisy voličů. Chystá se podat majetkové přiznání. Ale co je zatím nejdůležitější, zvolil si výbory, kde bude urputně hájit pirátský program: rozpočtový a zemědělský. Ujal se například programové priority "Daně, které každý pochopí". Dále je členem volební komise a v rámci poslaneckéh o klubu je zodpovědný za komunikaci s veřejností.
Priorita – voda, půda a kvalita potravin
Poslanec Pošvář vysvětluje, proč se ujal právě zmíněných dvou bodů: „Otázka zdravé půdy a vody, kvalitních potravin a rozmanitosti zemědělské činnosti je pro mě velmi důležitá. Konec konců žiji v kraji s významným poměrem zemědělského podnikání. Jednou z našich priorit pro toto volební období je zrušit škodlivou podporu biopaliv. A pokud jde o finance, český systém zdanění si rozhodně zaslouží zjednodušit. Chci pro to udělat maximum.“
Zemědělství a jak ho chtějí změnit Piráti
Zemědělství je jeden z hlavních bodů Pirátů. Chtějí změnit strukturu zemědělských dotací tak, aby z nich méně těžily gigantické agrární firmy a naopak dotace více pomáhaly lokálním zemědělcům a zvyšovaly kvalitu potravin. S tím pak souvisí další snaha Pirátů – podpora začínajících zemědělců, rodinných farem, malých družstvech, protože právě v tom spatřují výhody pro celou společnost a cestu, jak zkvalitnit české zemědělství. Zastropování dotací gigantickým zemědělským společnostem a naopak podpora malým zemědělcům je jasným průsečíkem zemědělské politiky Pirátů.
Péče o zemi
Piráti zároveň chtějí změnit strategie zemědělských firem. Pokud zemědělská společnost nebere ohled na udržení kvality zemědělské půdy, navrhují Piráti odejmout jim podporu ve formě dotací. Je potřeba začít brát vážně hrozbu eroze půdy a jejímu odplavování řekami. S tím je spojené i mnohoodrůdové osévání půdy, časté střídání plodin. Díky tomu je půda úrodnější a zdravá. Piráti odmítají vytěžování zeminy až do jejího zneplodnění.
Konec biopaliv?
Piráti se chtějí zasadit o to, aby kšeft s dotacemi, které se točí okolo řepky, skončil. Návratnost je v tomto případě negativní. Už jen proto, že systém podpory pěstování řepky vede zemědělce k neekologickému jednání a ničení půdy. Jan Pošvář považuje podporu bio paliv touto formou za velmi špatnou.
Podpora lokálních potravin
Aby se české zemědělství stavělo na pevných základech, musí se nutně podporovat lokální zemědělství a produkce potravin. A oproti potravinám od gigantických, často zahraničních, společností, si zaslouží a potřebují státem garantovanou podporu. A to znamená, že se musí podporovat jak produkce těchto zemědělců, tak i distribuce. S tím vzdáleně souvisí i ochrana zahrádkářských kolonií před developery, kterým by přestavba zahrádek na kancelářské budovy nebo hypermarkety vydělala rozhodně daleko víc. Piráti nevidí za vším jen kšeft, ale hlavně dlouhodobý užitek pro celou republiku.
Zdroj: tisková zpráva
Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .
Vložil: Štěpán Cháb