Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Konference posázavských vodníků zahájila tradiční odemykání řeky Sázavy. Vodní skauti si tak připomněli Den země i svátek svého patrona sv. Jiří

28.04.2016
Konference posázavských vodníků zahájila tradiční odemykání řeky Sázavy. Vodní skauti si tak připomněli Den země i svátek svého patrona sv. Jiří

Autor: Přibyslav

Popisek: Přibyslavští vodní skauti slavnostně odemkli řeku Sázavu

Tradičním rituálem odemykání řeky Sázavy začala vodním skautům v Přibyslavi sezóna. Jak bývá zvykem, každoroční slavnost začala Konferencí posázavských vodníků.

Odemykání řeky Sázavy je tradiční akce pro vodní skauty, ale i širokou veřejnost. Akci připravují druhý a devátý oddíl vodních skautů střediska Goliath Přibyslav vždy třetí nebo čtvrtý víkend v měsíci dubnu. „Připomínáme si tak oslavy Dne země 22. dubna a také svátek sv. Jiří 24. dubna. Svatý Jiří, který symbolizuje boj dobra proti zlu, je patronem skautů již více než sto let,“ objasnila na úvod jedna z vedoucích vodních skautů Renata Tvrdíková.

Vodní skauti

Nebyli by to vodní skauti, kdyby se celá akce nenesla v jiném než vodním duchu. Početná družina vodníků a vodních víl si na Ostrůvku v Poříčí přichystala pro děti mnoho stanovišť, většinou s vodní tematikou, kde návštěvníci získávali za zdolání nelehkých úkolů mušličky. Ty pak mohli vyměnit za lákavé dárečky, jako pečené perníčky, keramické drobnosti, nálepky, pexesa a mnoho dalšího.

Vodní skauti

V neděli akce pokračovala Vodáckou relly, kdy se sjíždí úsek Sázavy. „Většinou jezdíme úsek Přibyslav - Havlíčkův Brod, záleží na stavu vody. Samozřejmě míváme doprovodný tým, který skautům připraví polní oběd a vozí též náhradní suché oblečení pro případ koupele. Voda je ještě studená a sluníčko, i když už občas vykoukne, dostatečně nezahřeje. Prochladnutí může mít fatální následky.“ dodala k organizaci vodního víkendu Tvrdíková.

Vodní skauti

Odemykání řeky je symbolický akt, při kterém vodáci přicházejí řeku přivítat a poprosit ji, jeho veličenstvo Čochtana, Dědka Sázavu či jiné patrony o shovívavost s plavícími se vodáky. Odemykání řek demonstruje jejich vodácký význam a odráží aktivitu místních oddílů. Jde ale především o důvod, aby se ve větším počtu setkali, a hlavně si po dlouhé zimě užili ten pocit 'na vodě'.

Vodní skauti

Vodní skauti v Přibyslavi nezahálejí ani v zimním období. Scházejí se jednou za týden ve své klubovně, kde se konají výtvarné dílny a hrají nejrůznější hry, jednou měsíčně pořádají celovíkendový pobyt na základně i s nocováním, jezdí na výlety na skautskou chatu do Nížkova u Přibyslavi, chodí na túry do přírody a sázejí stromy. V létě pořádají  vodácké tábory, spojené například se sjezdem řeky Sázavy. Stát se jejich členem může kdokoli i v průběhu roku. Stačí mít rád vodu a chuť užít si spoustu legrace.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace