Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Výročí, které by se snad raději ani nemělo opěvovat. Kdyby všichni v této zemi dodržovali zákon... Ryze ženská věznice slavila 15 let, za zmínku spíš stojí, že trestankyně budou pracovat v nové výrobní hale

26.11.2015
Výročí, které by se snad raději ani nemělo opěvovat. Kdyby všichni v této zemi dodržovali zákon... Ryze ženská věznice slavila 15 let, za zmínku spíš stojí, že trestankyně budou pracovat v nové výrobní hale

Foto: VSCR.cz

Popisek: Ženská věznice Světlá nad Sázavou.

Již patnáctým rokem funguje v bývalém areálu školy v přírodě ve Světlé nad Sázavou ženská věznice. Za jejími zdmi v současné době pracuje 240 zaměstnanců a svůj trest si odpykává 762 odsouzených žen.

Plaketa za práci "v base"

Oslavy půlkulatého výročí vzniku věznice připadly na úterý 24. listopadu, kdy se za doprovodu Hudby Hradní stráže a Policie ČR a za přítomnosti bezmála 100 hostů a zaměstnanců uskutečnila oficiální slavnost. Oslava výročí byla vnímána jako příležitost, jak ocenit dlouholetou příkladnou práci zaměstnanců věznice a poděkovat organizacím spolupracujících s věznicí.

Celkem 31 zaměstnanců a 9 z přítomných hostů tak z rukou generálního ředitele Vězeňské služby ČR Pavla Ondráška, náměstka ministra spravedlnosti Vladimíra Zimmela a ředitelky věznice Gabriely Slovákové převzalo ocenění – medaile a plakety Vězeňské služby ČR.

Příslušníci věznice s Čestným praporem Vězeňské služby ČR.

Přišli i zaměstnavatelé trestankyň

Pozvání na slavnost přijali bývalé ředitelky věznice, zástupci z ministerstva spravedlnosti, Vězeňské služby ČR a ostatních bezpečnostních složek, představitelé Krajského úřadu Kraje Vysočina, města Světlá nad Sázavou.

Nechyběli zaměstnavatelé odsouzených a zástupci dalších spolupracujících organizací a zástupci z partnerské slovenské věznice Nitra – Chrenová, se kterou byla v rámci oslav uzavřena nová dohoda o vzájemné spolupráci.

Bylo vyjádřeno velké poděkování všem, kteří s věznicí spolupracují a podílejí se tím na zabezpečení jejího plynulého chodu a vytvoření dobré pověsti. 

Výrobní hala pro odsouzené ženy - budou balit cukrovinky

Jednou slavnostní událostí, která se na činnosti přímo odsouzených žen podepíše mnohem více, bylo koncem září zahájení stavby výrobní haly pro odsouzené ženy, a to v těsné blízkosti Věznice Světlá nad Sázavou.


Kladívka na základním kameni připravená ke slavnostnímu poklepání. (Foto: Jana Rajdlová)

Nové pracoviště až pro dvě stovky odsouzených žen z Věznice Světlá nad Sázavou a další čtyři desítky civilních zaměstnanců vznikne během nadcházejících devíti měsíců. Halu zde vybuduje firma Lion, která spolupracuje s vedením věznice při zaměstnávání odsouzených již více než 13 let. V nové výrobní hale budou odsouzené balit cukrovinky.

„Otevření výrobní haly Lion ve Věznici Světlá nad Sázavou je dalším úspěchem Vězeňské služby ČR v její snaze o získávání nových pracovních příležitostí pro odsouzené,“ uvedl generální ředitel vězeňské služby Pavel Ondrášek, který se spolu s náměstkem ministra spravedlnosti Vladimírem Zimmelem zúčastnil dnešního slavnostního zahájení stavby haly.

„Zaměstnávání vězněných osob je jedním z účinných nástrojů, jak v odsouzených budovat příznivé pracovní návyky a pomáhat jim tak k účinnému návratu do civilního života. Díky tomu věřím, že se podaří snížit vysokou míru recidivy, kterou v České republice máme,“ dodal generální ředitel Pavel Ondrášek.  

Většina pracuje již dnes, nyní to bude pod střeženou střechou

Věznice Světlá nad Sázavou nyní zaměstnává 70 procent odsouzených žen. Pro firmu Lion Products momentálně pracuje v průměru 100 odsouzených na vnějším nestřeženém pracovišti v Humpolci. Zprovozněním výrobní haly v bezprostřední blízkosti věznice vznikne nové střežené pracoviště, díky kterému budeme moci počet zaměstnaných žen u této firmy zdvojnásobit.

Důvodem je zejména zajištění bezpečnosti, kdy na střežené pracoviště může věznice zařadit i osoby, které na základě přísných kritérií nelze v současné době na vnějších pracovištích zaměstnat. Dokončení stavby haly je plánováno na konec dubna 2016 a zahájení provozu na červen 2016.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš