Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Princezna Zpěvanka ráda vystavovala své tělo a užívala si života. Proč zapomenutá hvězda zanevřela na lásku a co ji přimělo k odchodu do ciziny? Tajnosti slavných

27.10.2015
Princezna Zpěvanka ráda vystavovala své tělo a užívala si života. Proč zapomenutá hvězda zanevřela na lásku a co ji přimělo k odchodu do ciziny? Tajnosti slavných

Foto: Československý státní film

Popisek: Nejslavnější rolí Stelly Májové se stala princezna Zpěvanka v legendární pohádce s Janem Werichem Byl jednou jeden král...

O první lásku ji připravila zákeřná nemoc, tu pravou pak konečně našla, když už ji vůbec nečekala. Proč královna vedlejších rolí a skvělá zpěvačka, která byla velmi hrdá na své půvaby, zemřela za oceánem.

Česká operetní a muzikálová zpěvačka se proslavila rolí princezny Zpěvanky v legendární pohádce s Janem Werichem Byl jednou jeden král... Rodné příjmení Weingärtnerová však nechala s prvním krokem na jeviště navždy za sebou a vystupovala pod uměleckým pseudonymem Májová. Vedly ji k tomu dva důvody. Ten první byl čistě praktický, protože příjmení Weingärtnerová bylo velmi dlouhé a krkolomné, druhý pak psychologický. Uměleckou kariéru totiž odstartovala v pohnuté době roku 1939, a tak své ryze německé příjmení považovala za naprosto nevhodné. Pseudonym si zvolila podle měsíce, v němž začala natáčet svůj první film.

Stella byla velmi krásná a byla si toho vědoma

Stella Májová byla velmi krásná a byla si toho vědoma

Kvůli filmu nedostudovala

Narodila se 19. července 1923 v Havlíčkově Brodě do rodiny drážního inspektora. Dětství však prožila v Mělníku a Kralupech nad Vltavou s rodinou a starším bratrem Jiřím, který se stal později operním tenorem a působil v olomouckém divadle. Brzy začala navštěvovat taneční školu Valy Katzové v Praze, kde se projevilo její pohybové nadání, a učila se hrát na klavír. Jako studentka reálného gymnázia se stala členkou souboru místních ochotníků a mimo jiné se objevila i v komedii Příklady táhnou. Považovala ji za svou osudovou, protože v jejím filmovém zpracování, které natočil v roce 1939 režisér Miroslav Cikán, stanula poprvé před kamerou.

V roce 1939 se přihlásila ke zkouškám na konzervatoř, na které ji připravovala o pár let starší herečka a zpěvačka Eva Prchlíková. Sice na ni z mělnického gymnázia také přestoupila, moc se ale v jejích lavicích neohřála, protože získala roli v připravovaném filmu Příklady táhnou. Zahrála si v něm roztomilou vnučku Jarmilku po boku Růženy Naskové, Nataši Gollové, Jana Pivce a dalších tehdejších hvězd. Díky úspěchu Cikánovy komedie začala vzápětí dostávat další nabídky, a tak se už na konzervatoř nevrátila a začala se aktivně věnovat herecké profesi.

S Natašou Gollovou a R. A. Strejkou ve svém prvním filmu Příklady táhnou

S Natašou Gollovou a R. A. Strejkou ve svém prvním filmu Příklady táhnou

Ztratila velkou lásku

V první polovině 40. let se zasnoubila s pozounistou Janem Čížkem, který však v roce 1944 zemřel na tuberkulózu. Zoufalá Stella měla pocit, že ztratila smysl života, a tak se zaměřila především na kariéru. Kromě hraní navštěvovala i hodiny zpěvu u slavného tenoristy Tina Pattiera a Roberta Rosnera. Od roku 1943 do roku 1944 byla v angažmá v Divadle Oldřicha Nového, kde si po jeho boku zahrála mimo jiné ve hře Komediant od Františka Kožíka. Po uzavření všech divadel nacisty prožila konec války v totálním nasazení v továrně na léky v pražských Modřanech.

Po válce, kdy byla situace v divadle chaotická, hrála zpočátku s Růženou Šlemrovou, Raoulem Schránilem a Nelly Gaierovou zájezdová představení po venkovských divadlech. V roce 1947 se stala členkou souboru divadla Alhambra, kde hrála ve hře Děcko, které umí všecko a v protikomunistické hře Agitka. Po únoru 1948 však byla tato divadelní scéna uzavřena. Jednu sezónu poté strávila v angažmá v Novém divadle a pak se věnovala hlavně zpěvu.

Na své tělo byla velmi hrdá a nebála se nahoty

Na své tělo byla velmi hrdá a nebála se nahoty

Sláva díky Zpěvance

V roce 1952 získala angažmá v Divadle Fidlovačka, kde vytvořila mnoho krásných rolí. Měla dokonce hostovat v Německu, z toho ale bohužel sešlo kvůli udání jedné známé herečky. V roce 1954 si paní Stella zahrála v legendární pohádce Byl jednou jeden král... princeznu Zpěvanku po boku Jana Wericha a díky němu se v roce 1958 dostala do pražského divadla ABC.

Objevila se také v řadě úspěšných filmů. Například v romanci Stříbrný vítr si zahrála Stázku, v komedii s Jaroslavem Marvanem Anděl na horách sekretářku závodní rady, v pohádce Princezna se zlatou hvězdou vévodkyni Glorii. Později se objevila v úspěšné komedii Pane, vy jste vdova! jako neustále omdlévající přítelkyně Gerta, v Zítra to roztočíme, drahoušku jako pracovnice komparzního rejstříku či v Co je doma, to se počítá, pánové… jako čiperná tetička z Ameriky Róza. Řadu rolí ztvárnila i v televizi a rozhlase. Úspěšná byla i na jevišti, v Městských divadlech pražských, kde v letech 1962 až 1991 vytvořila mnoho krásných rolí.

S manželem o Vánocích 1990 na pražském Staroměstském náměstí

S manželem o Vánocích 1990 na Staroměstském náměstí

Pozdní štěstí za oceánem

Velký obrat v životě Stelly Májové nastal v 90. letech, když se sblížila s Jaroslavem Mrázem, kterého znala již od mládí a který pobýval dlouhá léta v zahraničí. Po čase se za něj provdala, odešla do Spojených států a žila trvale v kalifornském městečku Falbrook. „Měli jsme naprosto stejné záliby, rádi jsme cestovali, milovali hudbu a zvířata a oba jsme měli velký smysl pro humor. A to všechno je v tomto vyšším věku úplný zázrak, tím větší, že hlavně Jerry, ale i já jsme žili několik let sami. Naštěstí se ani u jednoho u nás neprojevily žádné ‘stařecké návyky‘, kterými bychom šli jeden druhému na nervy. K tomu nedošlo a náš manželský život byl plný pohody a lásky,“ vzpomínala ve svých pamětech.

V roce 1998 její manžel zemřel, paní Stella se ale rozhodla v Americe zůstat. „Díky krásnému manželství, které jsem prožila, jsem doma tady,“ prohlásila. Svého manžela přežila o více než deset let. Hodně cestovala, užívala si života, udržovala si dobrou fyzickou kondici, ráda řídila automobil, hrála v kasinu a dokonce jen tak pro zábavu prodávala v obchodě s textilem. Dne 8. června 2001 získala Cenu Masarykovy akademie umění a o dva roky později vydala ve spolupráci s Věnceslavou Dezortovou svou memoárovou knihu Kam až mě osud zavál.

Paní Stella ve svém kalifornském domově se čtyřnohým přítelem Jestym

Paní Stella ve svém kalifornském domově se čtyřnohým přítelem Jestym

Na své tělo byla hrdá

Vynikající herečka a zpěvačka zemřela 15. září 2009 po krátké nemoci, kterou způsobily následky roztroušené sklerózy. „Nedávala na sobě znát, že jí něco je. Vím jen, že měla velké problémy a bolesti od páteřních nervů,“ prozradil poté Blesku akademický malíř Petr Pavlík s tím, že se svěřila, že si ulevuje od bolestí marihuanovými cigaretami. Jeho manželka, Stellina kamarádka Magda Pietrasová, po její smrti převzala kufr s různými památkami a písemnostmi, které odevzdala do Národního archivu. Mimo jiné obsahoval i hereččiny akty, které nafotila v mládí. „Stella byla hrdá na své tělo a ráda ho v mládí dávala na odiv,“ prozradila paní Pietrasová.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

QRcode

Vložil: Adina Janovská