Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

„Naplavenina“ Zeman se s tím na návštěvě Vysočiny nemazal. Islamisté nás mohou vyhladit, jako plánoval Reinhard Heydrich! Vyzkoušel si, jak se létá, a pokáral ředitele. A mnoho dalšího…

25.06.2015
„Naplavenina“ Zeman se s tím na návštěvě Vysočiny nemazal. Islamisté nás mohou vyhladit, jako plánoval Reinhard Heydrich! Vyzkoušel si, jak se létá, a pokáral ředitele. A mnoho dalšího…

Foto: Archiv PL

Popisek: Miloš Zeman mezi novináři na Vysočině

REPORTÁŽ Podle prezidenta Miloše Zemana bychom neměli přijímat vůbec žádné imigranty, pokud jsou z kulturně odlišných zemí. Ani jednoho přistěhovalce z afrických či blízkovýchodních zemí, prezident totiž soudí, že mezi nimi mohou být i džihádisté. Něco jiného jsou prý třeba Ukrajinci, kteří nám jsou kulturně bližší a chtějí pracovat. Miloš Zeman to řekl v Jihlavě na setkání s krajskými zastupiteli Vysočiny.

Během debaty se zastupiteli kraje Vysočina se prezident Miloš Zeman razantně vyjádřil k problematice současné migrační krize. Podle něj rozhodně neplatí slova „jen se ohřejeme a zase půjdeme“.

„Tvrdím, že tady vůbec nejde o několik nebo několik tisíc uprchlíků. Jde o řetězovou reakci, potom z toho tisíce bude deset tisíc, z toho desetitisíce bude sto tisíc. A jak víte, chcete-li zastavit tu řetězovou reakci, musíte začít od začátku. Když už to běží, těžko to zastavíte. Z tohoto důvodu se domnívám, že bychom neměli přijímat žádné uprchlíky ze zemí nám kulturně velice vzdálených. Něco jiného je přijímat například Ukrajince, já sám jsem úspěšně lobboval za repatriaci ukrajinských Čechů. Víte, že kolem toho byly určité diskuse, ale nakonec všechno dopadlo dobře. Koneckonců nelze vyloučit, že migrační vlna přijde i z Ukrajiny, a tam je jazyková bariéra poměrně malá. Kromě toho tito lidé jsou pracovití a jsou schopni se asimilovat,“ řekl zastupitelům Vysočiny prezident republiky.

Nejsem proti migraci, ale...

Podotkl, že v České republice z celkového počtu obyvatel žije přibližně pět procent cizinců a z větší části jsou to právě Ukrajinci. „Takže nejsem proti migraci jako takové. Ale pokud jde o migraci tohoto typu, to znamená z Afriky, zejména z Libye, tak si myslím, že by to bylo neštěstí nejenom pro nás, ale i pro ty migranty, protože by byli vykořeněni ze svého prostředí; a to, co bychom měli dělat, je pomáhat těmto uprchlíkům buď na jejich vlastním území, nebo na území sousedním,“ je přesvědčen Zeman.

„Nelze vyloučit, a dokonce na to upozornila i libyjská vláda, že mezi těmito migranty mohou být i džihádisté, a že dokonce ty organizované pašerácké gangy, které vybírají nemalé peníze za převoz, samozřejmě mohou převážet i budoucí teroristické buňky. To je varování, které teď možná zní jako utopie, ale ve vzdálenější budoucnosti bychom to měli brát velmi vážně,“ dodal varovně Miloš Zeman. 

Prezident Zeman ve středu dopoledne zahájil třídenní návštěvu kraje Vysočina, kterou zakončí v pátek odpoledne tiskovou konferencí v Havlíčkově Brodě. Poté se odebere na plánovanou a již tradiční zhruba dvoutýdenní dovolenou na své chalupě v Novém Veselí.

Pokáral ředitele za nízké platy

I při návštěvě firmy Jihlavan na Vysočině prezident Miloš Zeman dostal od zaměstnanců otázky, které se týkaly migrační krize. „Největší odpovědnost mají ti, kdo v této oblasti vyvolali chaos,“ uvedl s odkazem na Irák, Sýrii a Libyi Zeman a zároveň zmínil, že právě viníci by se měli snažit o to, „aby napravili alespoň část chyb, které spáchali“.

Ve firmě Jihlavan airplanes si prezident Zeman vyzkoušel letecký simulátor, a i když první let skončil v turbulencích, na druhý pokus už neměl problém. Část prvního dne své návštěvy na Vysočině totiž strávil prezident i prohlídkou firmy Jihlavan, která také vyrábí ultralehká letadla. Debatoval tady se zaměstnanci: „Myslím si, že je přirozená dělba práce mezi podnikateli a spolupracovníky, jak říkal Tomáš Baťa. Politici mají otvírat dveře, podnikatelé do těchto dveří vstoupit. My jsme s panem generálním ředitelem mluvili hlavně o Číně, protože po nedávné návštěvě v Číně se otevřely prostory pro rychlejší odbyt a zajímavější export našich výrobků,“ uvedl prezident a dál pak pokračoval: „Jeden problém je vyrobit, druhý prodat. Tržní ekonomika znamená obojí. My jsme se snažili hledat odbytiště mimo jiné v Číně, protože je to země, která se za pět let stane největší ekonomikou na světě, měřeno hrubým domácí produktem. Zatím je druhá za Spojenými státy,“ popsal Zeman.

Teprve letos se stávám poprvé plnohodnotným občanem Vysočiny

Prezident zmínil, že cestu pro další jednání má management firmy otevřenou: „Jsem velmi rád, že čínská strana souhlasila s mým návrhem na certifikaci jak letadel, tak leteckých motorů z České republiky, protože bez této certifikace byste do Číny dodávat nemohli. Tím jsem si odškrtnul splněný úkol. Teď už je vše na vás,“ vyzval Zeman s tím, že doufá, že se podaří zvýšit nejen export, ale také průměrné mzdy v Jihlavanu. Ty se totiž ve firmě pohybují kolem 18 000 korun hrubého. „Nic moc, pane generální řediteli. Když já se snažím, tak se snažte i vy,“ doporučil prezident.

Lehčí téma přinesl dotaz o vztahu prezidenta k Vysočině: „Já jsem se na Vysočinu přistěhoval v roce 1990. Nyní se píše rok 2015. Znám zlaté pravidlo občanů Vysočiny, které zní: 'Do 25 let jsi naplavenina, za 25 let se stáváš plnohodnotným občanem Vysočiny.' Letošního roku se stávám poprvé plnohodnotným občanem Vysočiny a zůstanu jím až do konce svého života,“ ujistil Zeman.

Islamisté nás mohou vyhladit, jako plánoval Reinhard Heydrich

Další zásadní prohlášení prezidenta republiky Miloše Zemana: „Předpokládám, že na Valném shromáždění OSN v září tohoto roku vystoupím s návrhem, aby vznikly mezinárodní protiteroristické jednotky pod záštitou Rady bezpečnosti OSN,“ popsal svůj záměr „sousedům“ z Nového Veselí při setkání s občany v rámci prezidentské třídenní návštěvy Vysočiny.

Jeden z občanů položil otázku:  „Jak naložíte se situací, kdy je Evropa ohrožená civilizačně radikálním islámem?“ Prezident reagoval takto: „Souhlasím s vaším názorem, že bez tehdejšího Sovětského svazu by Hitler vyhrál válku. Pokud tento názor budete považovat za kacířský, chtěl bych vám sdělit, že tento názor vyjádřil George Marshall, což byl ministr obrany a později ministr zahraničí Spojených států amerických. V boji proti tomuto typu terorismu musí velmoci spolupracovat stejně tak, jako spolupracovaly v boji proti Hitlerovi.“

Kdybyste žili v zemích radikálního islámu, tak tady buď nejste, protože vám bude zakázán přístup na veřejná shromáždění, nebo byste, milé, krásné dámy, musely být zahaleny v burkách, ze kterých by vám koukaly pouze oči, a to ještě přes látkovou mřížku, a to bychom přišli o hodně,“ dodal s tím, že zastává názor, že nestačí proti radikálnímu islámu psát petice, pořádat demonstrace a manifestace. „Musíme bojovat proti islámskému radikalismu, protože v opačném případě můžeme mít stejný osud, jako nám plánoval Reinhard Heydrich,“ dodal.

Radim Panenka, Daniela Černá

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Galerie