Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ach, ty zadlužené nemocnice Vysočiny... Další potřebuje opět úvěr! Je to ’kostlivec’ někdejšího státního hospodaření? Modrý politik se čertí

21.05.2015
Ach, ty zadlužené nemocnice Vysočiny... Další potřebuje opět úvěr! Je to ’kostlivec’ někdejšího státního hospodaření? Modrý politik se čertí

Autor: archiv KL

Popisek: Nemocnice Třebíč

Zastupitelé kraje schválili kontokorentní úvěr ve výši 30 milionů korun pro nemocnici Třebíč. Úvěr ve stejné výši potřebuje i další nemocnice, a to v Pelhřimově.

Další miliony, za které ručí kraj

Skutečnost, že nepříznivá finanční situace nemocnic na Vysočině přetrvává, vysvětlil hejtman Jiří Běhounek (nezávislý za ČSSD) tím, že je to pozůstatek z doby, kdy bylo špatně nastavené státní financování našich nemocnic.

Třebíčská nemocnice již dnes jeden třicetimilionový úvěr čerpá, nyní požádala kraj o rušení v dalším úvěru. „Stávající smlouva o kontokorentním úvěru s č. 0430/09/2014/RK dne 11. 3. 2014, končí dnem 7. 5. 2015. Důvodem žádosti o souhlas s uzavřením nové Smlouvy o kontokorentním úvěru je přetrvávající nepříznivá finanční situace nemocnice, která je i přes navýšení výnosů od zdravotních pojišťoven v letošním roce současně ovlivněna nárůstem platů ve zdravotnictví,“ je napsáno v podkladovém materiálu pro zastupitele.

Může za to zrušení poplatků?

V diskusi zastupitelů Radek Černý (ODS) žádal vysvětlení, proč se špatná finanční situace našich nemocnic za vlády ČSSD nezměnila. Pan hejtman Běhounek přiznal, že mu důvody nejsou známé.

Zastupitel Radek Černý mu nabídl jednu z více možných příčin a tou je zrušení regulačních poplatků. „Avizované navýšení úhrad od zdravotních pojišťoven sotva pokryje výpadek tohoto příjmu nemocnic a na vládou nařízené zvýšení mezd pracovníků ve zdravotnictví nejsou zdroje,“ míní politik.

S názorem hejtmana, že poplatky neměly žádný vliv na regulaci spotřeby zdravotní péče, opoziční zastupitel Radek Černý nesouhlasí. „Z každodenní praxe a komunikace se zdravotníky jsem s nimi v názorové shodě, že se to v provozu našich nemocnic významně projevilo. Doslova kritická situace je na bezplatných lůžkách léčeben dlouhodobě nemocných. Existují nejen dojmy, ale i exaktní statistická data, která prokazují, že se po zrušení hospitalizačního poplatku za hotelové služby všeobecně prodloužila průměrná doba hospitalizace,“ reagoval na výrok hejtmana Radek Černý a dodal. „Tvrzení, že to spolu nesouvisí, zásadně odmítám.“

Kdy bude stát nová chirurgie

Veřejnost sleduje mnohem více to, kdy se v Třebíči dočká slibované nové chirurgie, než stav úvěrů a jejich splácení.Plánovaný objekt chirurgického pavilonu  spojí stávající operační sály s budovou bývalé porodnice a s novou čtyřpodlažní částí. Tam bude chirurgická příjmová část, diagnostická, ambulantní i akutní a dvě patra tzv. společného lůžkového fondu.

Přes umístění některých neinvazivních oborů jako je dialýza a jedno patro LDN bude převážně využíván pro invazivní obory a invazivní medicínu. „Vybudování PCHO v budoucnu vyřeší z hlediska provozu nemocnice stávající nevyhovující objekty a otevře managementu nemocnice další prostor pro zefektivňování provozu nemocnice“ uzavírá vizi Eva Tomášová: „to podstatné ale je, že především zlepší našim pacientům kvalitu a dostupnost poskytované ambulantní a lůžkové péče.“

V roce 2015 se z rozpočtu kraje Vysočina počítá nejen se zahájením stavby nového Chirurgického pavilonu Nemocnice Třebíč, ale také s rekonstrukcí Interního pavilonu Nemocnice Jihlava a rekonstrukcí Pavilonu 13 Nemocnice Havlíčkův Brod.

Před nedávnem tu byl ministr s dobrými zprávami

Před pár týdny nemocnice na Vysočině osobně navštívil i ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Tehdy se řešil zejména nedostatek lékařů.

Ministerstvo zdravotnictví pošle tento rok peníze na investice do regionálního zdravotnictví. Počítá s tím, že v každém kraji by mohlo podpořit zhruba 50 miliony korun investici do krajských nemocnic. „Rozhodli jsme se, že nechceme podporovat jen přímo řízené nemocnice, ale i ty regionální," řekl už koncem roku Němeček. Ministerstvo je podle něj připraveno přijímat z krajů investiční projekty a po vyhodnocení je případně podpořit. Němeček krajům také slíbil navýšení úhradové vyhlášky, aby od příštího roku pokryla pětiprocentní zvýšení tarifních platů ve veřejných nemocnicích.

„Zvýšili jsme v návrhu koeficient pro financování nemocničních ambulancí o další 2,5 procenta, což je přínos asi 650 milionů navíc pro nemocnice. Částka se teď bude blížit ke čtyřem miliardám. Za situace, kdy potřeba na vykrytí platů je 3,1 miliardy, by to mělo být dostatečné," shrnul Němeček. Pokud by u některých zařízení vznikly problémy, bude ministerstvo podle něj připraveno řešit je s pojišťovnami individuálně.

Vzhledem k tomu, že dlouhodobě byly krajské nemocnice znevýhodňovány proti jiným zdravotnickým zařízením, jde o narovnání způsobu financování a dobrou zprávu pro občany všech krajů.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace