Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Synagoga, bazilika, kostel, filmová Telč… Památky UNESCO dostanou peníze na zviditelnění

14.03.2015
Synagoga, bazilika, kostel, filmová Telč… Památky UNESCO  dostanou peníze na zviditelnění

Foto: Archiv KL

Popisek: Zámek v Telči

FOTO Všechna tři města s památkou UNESCO, která sídlí na území Kraje Vysočina, mohou letos opět počítat s třistatisícovou krajskou dotací. Jde o města Třebíč, Žďár nad Sázavou a Telč. Dříve dostávaly milion a mohla jej využít podle libosti. Dnes už to tak není.

Jejich žádosti projednali krajští radní, definitivně je budou 24. března schvalovat zastupitelé. „Telč peníze od kraje využije na projekt Prezentace památky UNESCO. Žďár nad Sázavou je věnuje na opravy zemních svítidel přístupové cesty a na úpravu terénu v okolí kostela svatého Jana Nepomuckého. Třebíč plánuje za krajskou dotaci realizovat první etapu projektu Publikace třebíčských památek UNESCO,“ informovala Marie Kružíková, krajská radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Rozvoj památek lze plánovat v dlouhodobém horizontu

„Každé město musí předem oznámit, na jaký projekt dotaci použije. Jak města tak kraj pak mají jasno, jak peníze pomohou, už když jsou krajským zastupitelstvem schváleny. Tím, že dotaci Kraj Vysočina poskytuje dlouhodobě, mohou města aktivity spojené s prezentací UNESCO památek plánovat, " řekl náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast financí Vladimír Novotný s tím, že krajské peníze nemohou být použity přímo na opravy památek, ale musí směřovat na projekty, týkající se jejich okolí, propagace, nebo do marketingu.

Kraj Vysočina přispívá městům na systémovou podporu památek UNESCO na svém území každoročně od roku 2003. V prvních letech dostávalo každé z měst jeden milion korun a mohlo je použít na libovolné účely. Od roku 2009 se dotace kvůli výpadkům v daňových příjmech snížila na 300 000 korun pro každé UNESCO město a je ryze účelová. Podle Novotného města s památkami UNESCO nemají požadavky na případné zvýšení dotace.

Tohle nemá žádný jiný kraj

Vysočina je krajem s největším počtem památek světového kulturního dědictví UNESCO. Základními principy výběru památek do tohoto seznamu jsou jejich mimořádná hodnota, jedinečnost, autencitita a celistvost. Žádný jiný kraj v České republice se nemůže pochlubit takovým počtem těchto pokladů na svém území jako právě Vysočina, kde se nacházejí tři památky, které ztělesňují to nejlepší, nejkrásnější a nejhodnotnější, co lidstvo v průběhu dějin vytvořilo.

Na prestižním seznamu je historické jádro Telče, bazilika svatého Prokopa a židovská čtvrť v Třebíči a poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou.

Filmová Telč

Historické jádro Telče představuje unikátně zachovalý a stavebně ukončený gotickorenesanční urbanistický celek, který nebyl ovlivněn dalším vývojem a nebude ani ve výhledu modifikován. Reprezentační zámecké sídlo a ojediněle zachovalý soubor měšťanských domů na náměstí jsou dokladem tvůrčí invence italských i domácích mistrů, ale i osvíceného myšlení členů městské rady v dobách, kdy podobné domy v jiných částech naší země ztrácely typicky renesanční loubí. Točila se zde řada filmů, například Werichův Až přijde kocour, pohádky Zdeňka Trošky Z pekla štěstí či jeden z posledních filmů Výlet.

Telč

Symbióza křesťanské a židovské kultury v Třebíči

Jako poslední z dosavadních dvanácti památek UNESCO na území České republiky byly v roce 2003 zapsány do seznamu světového kulturního dědictví jako soubor bazilika sv. Prokopa a židovská čtvrť v Třebíči. Představují pozoruhodnou symbiózu dvou kultur, kdy vedle sebe stojí mistrovské dílo křesťanského stavitelství a dochované kompaktní židovské osídlení. Zástavba židovské čtvrti je dokladem po staletí kontinuálně existujícího tolerantního soužití obyvatel různého vyznání.

Dochovaly se dvě synagogy i židovský hřbitov s více než 3000 náhrobky, na němž se nepřetržitě pohřbívalo od počátku 17. století do poloviny století dvacátého. Bazilika sv. Prokopa je součástí benediktinského kláštera v Třebíči. Klášter se po zániku opatství proměnil koncem 16. století v zámek. Za zhlédnutí stojí opatská kaple s freskami ze 14. století. Zajímavý je osud monumentálního portálu (foto), který byl v minulosti zazděn a zcela zapomenut (severní předsíň se zazděným portálem byla upravena na byt zámeckého kaplana), jeho „znovuobjevení“ pomohla koncem 19. století náhoda.

Židovský hřbitov v Třebíči

Poutní kostel podle legendy o utonutí Jana Nepomuckého

Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře byl v roce 1994 zapsán do seznamu světových kulturních památek UNESCO jako první solitérní stavba v českých zemích. Jeho půdorys ve tvaru pěticípé hvězdy vychází z legendy, že na místě utonutí Jana Nepomuckého se objevila koruna s pěti hvězdami. Symbol pětky je pak realizován na celé stavbě. Do areálu vede pět bran, uvnitř chrámu je pět kaplí i pět oltářů. Dokonce i jméno iniciátora stavby žďárského opata Václava Vejmluvy obsahuje pět „V“. Sakrální stavba zažila několik požárů. Od roku 1996 probíhá komplexní obnova celého areálu.

Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tagy
UNESCO,