Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček navštívil nemocnice na Vysočině, kde chybí desítky doktorů. Jak chce změnit systém jejich vzdělávání?

08.03.2015
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček navštívil nemocnice na Vysočině, kde chybí desítky doktorů. Jak chce změnit systém jejich vzdělávání?

Foto: Kraj Vysočina

Popisek: Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček v nemocnici na Vysočině

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček při své návštěvě vysočinských nemocnic tento týden potvrdil, že má na stole hotový návrh zákona, který navrhuje změnu postgraduálního vzdělávání lékařů. Přinášíme mimo jiné přehled počtu volných míst pro lékaře.

Bude nutné přesvědčit odpůrce

„Jde o zjednodušení a zkrácení, respektive úpravu počtů výkonů, nutných pro získání atestace. Lékaři by větší část vzdělávání měli absolvovat místo ve fakultních v regionálních nemocnicích,“ uvedl při své návštěvě Nemocnice Havlíčkův Brod ministr Svatopluk Němeček. Podle hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka jde o velice zásadní změnu a bude třeba o ní přesvědčit i odpůrce. „Navrhovaná změna má smysl a pomohla by vyřešit stávající nedostatek lékařů v krajských nemocnicích,“ potvrdil Jiří Běhounek. Svatopluk Němeček navštívil Vysočinu na pozvání hejtmana kraje Jiřího Běhounka. Jak během prohlídek krajských nemocnic několikrát zdůraznil, stále se přesvědčuje o faktu, že krajské nemocnice plní svůj účel a nabízejí základní lůžkovou péči.

Nové hematologické oddělení, umístěné v právě dostavovaném pavilonu, navštívil ministr zdravotnictví v Nemocnici Pelhřimov. Prohlédl si moderní prostory a seznámil se s provozem oddělení. Za běžného provozu si v doprovodu hejtmana Kraje Vysočina hosté prohlédli novou budovu Emergency Nemocnice Havlíčkův Brod, operační středisko Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina v Jihlavě a moderní pracoviště Urgentního příjmu Nemocnice Jihlava.

Němeček fandí regionálním nemocnicím

Ministerstvo zdravotnictví pošle tento rok peníze na investice do regionálního zdravotnictví. Počítá s tím, že v každém kraji by mohlo podpořit zhruba 50 miliony korun investici do krajských nemocnic. „Rozhodli jsme se, že nechceme podporovat jen přímo řízené nemocnice, ale i ty regionální," řekl už koncem roku Němeček. Ministerstvo je podle něj připraveno přijímat z krajů investiční projekty a po vyhodnocení je případně podpořit. Němeček krajům také slíbil navýšení úhradové vyhlášky, aby od příštího roku pokryla pětiprocentní zvýšení tarifních platů ve veřejných nemocnicích. „Zvýšili jsme v návrhu koeficient pro financování nemocničních ambulancí o další 2,5 procenta, což je přínos asi 650 milionů navíc pro nemocnice. Částka se teď bude blížit ke čtyřem miliardám. Za situace, kdy potřeba na vykrytí platů je 3,1 miliardy, by to mělo být dostatečné," shrnul Němeček. Pokud by u některých zařízení vznikly problémy, bude ministerstvo podle něj připraveno řešit je s pojišťovnami individuálně.

Vzhledem k tomu, že dlouhodobě byly krajské nemocnice znevýhodňovány proti jiným zdravotnickým zařízením, jde o narovnání způsobu financování a dobrou zprávu pro občany všech krajů. Zároveň ministr zdravotnictví informoval v prosinci hejtmany o připravenosti ministerstva podpořit investice do regionálního zdravotnictví. Šéf Asociace krajů Michal Hašek tehdy na tiskové konferenci po jednání uvedl: „Je to dobrá zpráva pro regionální zdravotnictví. Jednak to umožní splnit slib a navýšit mzdy pracovníkům v krajských nemocnicích a zároveň oceňujeme kroky ministerstva zdravotnictví, protože nám umožní kontinuálně navázat na naše stávající investice do krajských zařízení."

Krajské zdravotnictví si tak úhrnem v roce 2015 pomůže téměř o čtyři miliardy korun, tedy o částku, kterou při nedávném společném jednání vlády a Asociace krajů ČR vláda krajům slíbila. „Spolupráce krajů a ministerstva zdravotnictví je velmi úzká a na velmi dobré úrovni. Považujeme krajské zdravotnictví za jeden z pilířů péče o zdraví občanů,“ uzavřel jednání s hejtmanem ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Aktuální počty volných míst pro lékaře na Vysočině:

Nemocnice Jihlava – 10 lékařů (především hematologie)
Nemocnice Nové Město na Moravě – 5 lékařů (především pediatři a lékaři na LDN)
Nemocnice Havlíčkův Brod – 9 lékařů (především internista, pediatr a RDG)
Nemocnice Pelhřimov – 7 lékařů (především urologie, neurologie, ORL a ARO)
Nemocnice Třebíč - 12 lékařů (především internisté a radiologové)

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš