Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Biatlonisté a řidiči na Vysočině budou mít radost. Přebytky z rozpočtu půjdou právě v jejich prospěch. Koho dalšího kraj podpoří? Sledujte rozklikávací rozpočet

23.01.2015
Biatlonisté a řidiči na Vysočině budou mít radost. Přebytky z rozpočtu půjdou právě v jejich prospěch. Koho dalšího kraj podpoří? Sledujte rozklikávací rozpočet

Foto: Lucie Bartoš

Popisek: Po silnicích na Vysočině se letos opět začne jezdit lépe, na jejich opravy půjdou miliony.

Loňský přebytek hospodaření Kraje Vysočina pomůže biatlonu, silnicím i stavbám. Nejdřív se ale poplatí dluhy. Zkrátka nepřijdou ale ani vybraná zájmová sdružení - o podpoře pro ně bude rozhodovat zastupitelstvo ještě v lednu.

Loňské hospodaření Kraje Vysočina skončilo podle předběžného odhadu Vladimíra Novotného, náměstka hejtmana pro oblast financí, přebytkem mezi 700 až 800 miliony korun, a to i díky vyšším příjmům z daní. „První návrh na rozdělení části disponibilního zůstatku počítá s podporou grantových programů, na které bude uvolněno 45 milionů korun,“ informoval na tiskové konferenci Kraje Vysočina náměstek hejtmana Vladimír Novotný.

Další tři miliony by měl získat Sportovní klub v Novém Městě na Moravě, pořadatel únorového Světového poháru v biatlonu na částečné organizační a technické zajištění Světového poháru v biatlonu 2015.

Přes 300 milionů padne na úhradu starších závazků

Největší částka z přebytku hospodaření Kraje Vysočina, přes 300 milionů, padne na úhradu starších závazků. Většinou na projekty, které nebyly dokončené v minulém roce. Jedná se například o rekonstrukci vytápění Střední školy stavební Třebíč, demolici a výstavbu pavilonů Střední půmyslové školy Třebíč včetně přístavby nové tělocvičny nebo rekonstrukci pavilonu interny Nemocnice Jihlava, " upřesnil náměstek. Dalších 150 milionů by mělo být převedeno do Fondu strategických rezerv, z něho kraj například financuje evropské projekty.

Krajští zastupitelé budou o dělení první části loňského přebytku rozhodovat 27. ledna. Pokud návrh rady schválí, mělo by i tak kraji z loňska na účtech ještě zůstat nerozdělených kolem 300 milionů Kč. Z nich by mohlo jít v rámci dalšího rozhodování 100 milionů do oprav silnic, doplnil Novotný. Rozdělení posledních peněz zbývajících z loňska bude projednáno se závěrečným účtem kraje nejpozději v červnu.

Za minulý rok kraj očekává celkové příjmy na úrovni deseti miliard. V rozpočtu původně počítal s daňovými příjmy 3,294 miliardy Kč, konečná částka je vyšší o půl miliardy.

Na silnice přispěje letos i státní fond

Velkou podporou pro dopravní oblast bude pro letošní rozpočet mimochodem podpora e Státního fondu dopravní infrastruktury ve výši zhruba přibližně 412 milionů korunV minulém týdnu přislíbil ministr dopravy Dan Ťok poslat krajům na opravy silnic druhých a třetích tříd 4,6 miliardy korun. Částka bude na jednotlivé kraje rozpočítána podle délky silniční sítě a do Kraje Vysočina by mělo dorazit přibližně 412 milionů korun. „V tuto chvíli máme všechny letošní dopravní akce projektově připravené, některé už se teď soutěží, u zbývajících proběhnou výběrová řízení v únoru,“ řekl Libor Joukl, náměstek hejtmana pro oblast dopravy. Celkem se v letošním roce za krajské, evropské a státní peníze zrealizuje na silnicích v majetku kraje 90 stavebních akcí.

Dojde i na včelaře či zahrádkáře, budou-li aktivní

Na lednovém zasedání zastupitelstva se budou radovat jistě i některá zájmová sdružení. Jejich potřeby totiž zjišťoval tento týden radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Zdeněk Chlád. Setkal se se zástupci zahrádkářů, chovatelů a včelařů. Zdůraznil, že spolkové práce si velmi váží, a z tohoto důvodu chce i nadále pokračovat v dobré spolupráci. Přítomným sdělil možnosti podpory Kraje Vysočina a upozornil na skutečnost, že lednové Zastupitelstvo Kraje Vysočina má na programu schvalování dodatku č. 1 k Zásadám Zastupitelstva Kraje Vysočina pro poskytování finančních příspěvků na podporu zemědělství pro období 2015 – 2021.

Na základě tohoto materiálu může být vyhlášena výzva, která umožní zájmovým sdružením podávávání vlastních žádostí o podporu. Zástupci uvedených nevládních neziskových organizací už poté musí být iniciativní sami.

Nezapomeňte kontrolovat rozklikávací rozpočet kraje

Kraj Vysočina mimo jiné tento týden avizoval další rozšíření zveřejňovaných informací na www.kr-vysocina.cz. Vedle klikacího rozpočtu, přehledných grafických modelů účetních výkazů, mapy investic, transparentních účtů nebo veřejných zakázek se nově na internetu s možností veřejné kontroly objeví elektronické obrazy smluv, sumární přehledy veřejných zakázek kraje a příspěvkových organizací kraje a také faktury, které rozšíří nabídku aplikací klikacího rozpočtu. „S ohledem na šíři zveřejňovaných informací patří Kraj Vysočina patrně k nejtransparentnějším regionům České republiky. Důsledně dbáme i na to, aby povyšování transparentnosti nemělo zásadní dopad do výdajů krajské pokladny, vytvoření nových aplikací nebo jejich rozšíření primárně řešíme vlastními silami,“ upozorňuje náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast financí a grantové politiky Vladimír Novotný.

Největší stavební akce na silnicích II. a III. tříd ve vlastnictví Kraje Vysočina v roce 2015:

II/405 Příseka – obchvat      08/2014 – 09/2015

II/602 hr. kraje- Pelhřimov, 4 stavba, 1.úsek  (úsek Velké Meziříčí – Jabloňov)      08/2014 – 09/2015

II/602 hr. kraje – Pelhřimov, 7. stavba – úsek č. 1 (intravilán Měřín, intravilán Řehořov, Řehořov – křiž. s II/351)      04/2015 – 09/2015

II/345 Golčův Jeníkov – Chotěboř      07/2014 – 09/2015

II/345 Chotěboř – průtah, 2. část      04/2015 – 09/2015

II/360 Rafaelova – Pocoucov       10/2014 – 09/2015

II/347 Světlá nad Sázavou – D1, 2. stavba, 1. část      07/2014 – 09/2015       a 2. část      03/2015 – 09/2015

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš