Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Biatlonisté a řidiči na Vysočině budou mít radost. Přebytky z rozpočtu půjdou právě v jejich prospěch. Koho dalšího kraj podpoří? Sledujte rozklikávací rozpočet

23.01.2015
Biatlonisté a řidiči na Vysočině budou mít radost. Přebytky z rozpočtu půjdou právě v jejich prospěch. Koho dalšího kraj podpoří? Sledujte rozklikávací rozpočet

Autor: Lucie Bartoš

Popisek: Po silnicích na Vysočině se letos opět začne jezdit lépe, na jejich opravy půjdou miliony.

Loňský přebytek hospodaření Kraje Vysočina pomůže biatlonu, silnicím i stavbám. Nejdřív se ale poplatí dluhy. Zkrátka nepřijdou ale ani vybraná zájmová sdružení - o podpoře pro ně bude rozhodovat zastupitelstvo ještě v lednu.

Loňské hospodaření Kraje Vysočina skončilo podle předběžného odhadu Vladimíra Novotného, náměstka hejtmana pro oblast financí, přebytkem mezi 700 až 800 miliony korun, a to i díky vyšším příjmům z daní. „První návrh na rozdělení části disponibilního zůstatku počítá s podporou grantových programů, na které bude uvolněno 45 milionů korun,“ informoval na tiskové konferenci Kraje Vysočina náměstek hejtmana Vladimír Novotný.

Další tři miliony by měl získat Sportovní klub v Novém Městě na Moravě, pořadatel únorového Světového poháru v biatlonu na částečné organizační a technické zajištění Světového poháru v biatlonu 2015.

Přes 300 milionů padne na úhradu starších závazků

Největší částka z přebytku hospodaření Kraje Vysočina, přes 300 milionů, padne na úhradu starších závazků. Většinou na projekty, které nebyly dokončené v minulém roce. Jedná se například o rekonstrukci vytápění Střední školy stavební Třebíč, demolici a výstavbu pavilonů Střední půmyslové školy Třebíč včetně přístavby nové tělocvičny nebo rekonstrukci pavilonu interny Nemocnice Jihlava, " upřesnil náměstek. Dalších 150 milionů by mělo být převedeno do Fondu strategických rezerv, z něho kraj například financuje evropské projekty.

Krajští zastupitelé budou o dělení první části loňského přebytku rozhodovat 27. ledna. Pokud návrh rady schválí, mělo by i tak kraji z loňska na účtech ještě zůstat nerozdělených kolem 300 milionů Kč. Z nich by mohlo jít v rámci dalšího rozhodování 100 milionů do oprav silnic, doplnil Novotný. Rozdělení posledních peněz zbývajících z loňska bude projednáno se závěrečným účtem kraje nejpozději v červnu.

Za minulý rok kraj očekává celkové příjmy na úrovni deseti miliard. V rozpočtu původně počítal s daňovými příjmy 3,294 miliardy Kč, konečná částka je vyšší o půl miliardy.

Na silnice přispěje letos i státní fond

Velkou podporou pro dopravní oblast bude pro letošní rozpočet mimochodem podpora e Státního fondu dopravní infrastruktury ve výši zhruba přibližně 412 milionů korunV minulém týdnu přislíbil ministr dopravy Dan Ťok poslat krajům na opravy silnic druhých a třetích tříd 4,6 miliardy korun. Částka bude na jednotlivé kraje rozpočítána podle délky silniční sítě a do Kraje Vysočina by mělo dorazit přibližně 412 milionů korun. „V tuto chvíli máme všechny letošní dopravní akce projektově připravené, některé už se teď soutěží, u zbývajících proběhnou výběrová řízení v únoru,“ řekl Libor Joukl, náměstek hejtmana pro oblast dopravy. Celkem se v letošním roce za krajské, evropské a státní peníze zrealizuje na silnicích v majetku kraje 90 stavebních akcí.

Dojde i na včelaře či zahrádkáře, budou-li aktivní

Na lednovém zasedání zastupitelstva se budou radovat jistě i některá zájmová sdružení. Jejich potřeby totiž zjišťoval tento týden radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Zdeněk Chlád. Setkal se se zástupci zahrádkářů, chovatelů a včelařů. Zdůraznil, že spolkové práce si velmi váží, a z tohoto důvodu chce i nadále pokračovat v dobré spolupráci. Přítomným sdělil možnosti podpory Kraje Vysočina a upozornil na skutečnost, že lednové Zastupitelstvo Kraje Vysočina má na programu schvalování dodatku č. 1 k Zásadám Zastupitelstva Kraje Vysočina pro poskytování finančních příspěvků na podporu zemědělství pro období 2015 – 2021.

Na základě tohoto materiálu může být vyhlášena výzva, která umožní zájmovým sdružením podávávání vlastních žádostí o podporu. Zástupci uvedených nevládních neziskových organizací už poté musí být iniciativní sami.

Nezapomeňte kontrolovat rozklikávací rozpočet kraje

Kraj Vysočina mimo jiné tento týden avizoval další rozšíření zveřejňovaných informací na www.kr-vysocina.cz. Vedle klikacího rozpočtu, přehledných grafických modelů účetních výkazů, mapy investic, transparentních účtů nebo veřejných zakázek se nově na internetu s možností veřejné kontroly objeví elektronické obrazy smluv, sumární přehledy veřejných zakázek kraje a příspěvkových organizací kraje a také faktury, které rozšíří nabídku aplikací klikacího rozpočtu. „S ohledem na šíři zveřejňovaných informací patří Kraj Vysočina patrně k nejtransparentnějším regionům České republiky. Důsledně dbáme i na to, aby povyšování transparentnosti nemělo zásadní dopad do výdajů krajské pokladny, vytvoření nových aplikací nebo jejich rozšíření primárně řešíme vlastními silami,“ upozorňuje náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast financí a grantové politiky Vladimír Novotný.

Největší stavební akce na silnicích II. a III. tříd ve vlastnictví Kraje Vysočina v roce 2015:

II/405 Příseka – obchvat      08/2014 – 09/2015

II/602 hr. kraje- Pelhřimov, 4 stavba, 1.úsek  (úsek Velké Meziříčí – Jabloňov)      08/2014 – 09/2015

II/602 hr. kraje – Pelhřimov, 7. stavba – úsek č. 1 (intravilán Měřín, intravilán Řehořov, Řehořov – křiž. s II/351)      04/2015 – 09/2015

II/345 Golčův Jeníkov – Chotěboř      07/2014 – 09/2015

II/345 Chotěboř – průtah, 2. část      04/2015 – 09/2015

II/360 Rafaelova – Pocoucov       10/2014 – 09/2015

II/347 Světlá nad Sázavou – D1, 2. stavba, 1. část      07/2014 – 09/2015       a 2. část      03/2015 – 09/2015

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace