Za škody, způsobené vydrou říční, vyplatil Kraj Vysočina téměř 1,6 milionu korun
17.01.2015
Foto: Zoo Hluboká
Popisek: Vydra říční
Celková výše škody, způsobená vydrou říční na rybách, kterou Kraji Vysočina musel loni poskytnout jako náhradu ve smyslu zákona 115/2000 Sb.,se pohybuje v milionových částkách. Ve druhém pololetí byla například vyplacena 29 žadatelům ve výši 929 049 korun. Za kormorána už se nic nevyplácí. Za bobra zase nikdo nic nežádal.
Žadateli byli fyzické osoby i rybářské společnosti a všem uplatňovaným žádostem bylo vyhověno. Za rok 2014 dosáhla náhrada škod celkové sumy téměř 1,6 milionu korun. Z důvodu vyřazení kormorána velkého ze seznamu zvlášť chráněných druhů (vyhláška č. 395/1992 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny) byla v roce 2014 poskytnuta pouze náhrada škody, způsobená vydrou říční. Na území Kraje Vysočina by přicházelo v úvahu také uplatnění náhrady škody, způsobené bobrem evropským. Předmětem náhrady škody by však nebyly ryby, ale nesklizené polní plodiny nebo trvalé porosty. V roce 2014 však o tento druh škody nebylo žádáno.
Vyplacená částka není vysoká
„Celková výše škody za rok 2014, poskytnutá podle zákona o náhradách škod, byla nejnižší za posledních deset let především proto, že škody kormoránem již nelze uplatňovat. Ty byly přitom mnohonásobně vyšší než škody způsobené vydrou říční,“ doplnil radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Zdeněk Chlád. Bližší informace k počtu všech vyplacených náhrad škod, způsobených na rybách vydrou říční a kormoránem velkým od 1. ledna 2003 do 31. prosince 2014, a dále postup při vyřizování žádosti o náhradu škody jsou k dispozici na stránkách kraje.
Vydra je jednou z nejpozoruhodnějších lasicovitých šelem. Její tělo je přizpůsobeno k životu ve vodním prostředí. Typickým znakem jsou různě vyvinuté plovací blány mezi prsty. Vydry jsou vázány na vodní biotopy, kde získávají potravu. Ve světě je známo třináct druhů vyder. Většina druhů obývá sladkovodní prostředí, ale některé mohou využívat i stanovišť se slanou vodou. Vydra říční je samotářským zvířetem, v párech žije pouze krátce v období námluv a páření. Kořistí vydry jsou většinou menší ryby, vydra loví ty druhy, které jsou v daném místě nejdostupnější, zejména plotice a okouny. Jídelníček si zpestřuje hlodavci, obojživelníky, raky, měkkýši, drobnějšími vodními ptáky a hmyzem.
Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět na .
Vložil: Lucie Bartoš