Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Krajský rozpočet je prý netransparentní. Má to zakrýt peníze pro komunisty? Vedení kraje zrovna propaguje mapu investic

18.12.2014
Krajský rozpočet je prý netransparentní. Má to zakrýt peníze pro komunisty? Vedení kraje zrovna propaguje mapu investic

Foto: Lucie Bartoš

Popisek: Peníze, ilustrační foto

Krajský rozpočet Vysočiny není sestavený odpovědně a jeho příjmy jsou podhodnocené tak, aby o následném přebytku mohla rozhodnout krajská rada bez účinné kontroly zastupitelstvem. Na jednání zastupitelstva se na tom shodl zastupitelský klub opoziční ODS, jak uvedl Ota Benc, předseda klubu krajských zastupitelů ODS na Vysočině. Krajská vláda přitom aktuálně poukazuje na novinky ve zvýšení transparentnosti, aktuálně jde o mapu investic. Víte, co prospěšného se příští rok z krajské kasy zaplatí?

Příliš volná ruka pro radní

Rozpočet podle občanských demokratů záměrně podhodnocuje příjmy. Až  dojde k situaci, že skutečné příjmy budou vyšší než plánované, bude o jejich využití na návrh krajské rady ad hoc rozhodovat zastupitelstvo, odhalují modří politici „drobnost“, kterou možná běžný občan nerozkryje.

Mělo by to být veřejné. Jde o desítky milionů

„Navrhovali jsme, aby peníze, které přijdou nad rámec schváleného rozpočtu, byly zařazeny to takzvané velké rezervy kraje. To by totiž znamenalo, že o nich bude transparentně rozhodovat zastupitelstvo na svém veřejném jednání. Nikoliv jednobarevná krajská rada na zasedání neveřejném. Další možností bylo posílit některé rozpočtové kapitoly a naplánovat například více oprav školských budov nebo silnic již v rámci schvalovaného rozpočtu na rok 2015. Jedná se  mimochodem o částku zhruba 140 milionů korun. Samozřejmě, že náš návrh levicová koalice odmítla," řekl předseda zastupitelského klubu Ota Benc.

Skryté peníze pro rudé politiky?

Zastupitelé ODS proto hlasovali proti rozpočtu. Uvedli, že i kdyby byl rozpočet sestaven kvalitněji, nemohli by jej podpořit. „Základem rozpočtu jsou totiž peníze na uměle vytvořená placená místa pro komunistické funkcionáře, tedy peníze daňových poplatníků, za které si ČSSD koupila loajalitu KSČM. Proto jej nepodpoříme," dodal Benc.

Konečnou podobu rozpočtu pro příští rok schválili krajští zastupitelé toto úterý. „Rozpočet je připravený jako vyrovnaný, nezadlužuje kraj, respektuje možnosti regionu a především ctí pravidlo opatrnosti, díky kterému je krajské hospodaření dlouhodobě v černých číslech," uvedl náměstek hejtmana pro oblast financí a grantové politiky Vladimír Novotný. Podle jeho slov navíc rozpočet nepočítá s čerpáním jakéhokoli nového dlouhodobého úvěru. Rozpočet Kraje Vysočina na rok 2015 počítá s nárůstem výnosů daňových příjmů oproti rozpočtu roku 2014 ve výši 102%, tedy zhruba o 70 miliónů korun.

Lidé se dočkají nové chirurgie

V roce 2015 se  počítá se zahájením stavby nového Chirurgického pavilonu Nemocnice Třebíč, rekonstrukcí Interního pavilonu Nemocnice Jihlava a rekonstrukcí Pavilonu 13 Nemocnice Havlíčkův Brod. „V kapitole doprava pokračují už letos zahájené další modernizace na páteřní silniční síti, konkrétně na silnicích II/602 u Velkého Meziříčí nebo II/405 u Příseky, modernizace II/345 Golčův Jeníkov – Chotěboř nebo  II/360 u Pocoucova,“ vyjmenovává Vladimír Novotný.

Nově se do krajského rozpočtu promítne i 1,5 milionový dotační titul na repasi požární techniky, úhrada prokazatelné ztráty za nově zavedené víkendové autobusové spoje nebo částka na přípravu expozice Kraje Vysočina na světové výstavě EXPO 2015 v Miláně.

Nová mapa investic

Kraj Vysočina se v poslední době chlubí opatřeními, která mají transparentnost v nakládání s krajskou pokladnou zvýšit. Tento týden například krajský establishment přišel po aplikacích transparentního rozpočtu s nově vytvořenou mapou investic a oprav a dotací. Má jít o velice sofistikovaný přehled uskutečněných investičních akcí na veškerých budovách v majetku kraje. „Veřejnost si už teď může prohlédnout jakoukoliv část regionu s budovami v užívání krajských škol, nemocnic, zařízení sociální péče či organizací z oblasti kultury včetně výše investic a oprav těchto nemovitostí. Prozatím je zobrazování mapy budov a výše výdajů na jejich obnovu oddělené, nicméně od února bude vše kompletně propojeno a tak po několika kliknutích můžete získat ucelenou informaci kde, na co a kolik kraj na své organizace investuje,“ vysvětlil náměstek hejtmana pro oblast financí Vladimír Novotný.

Propojení na mapu budov je dostupné rovněž u každé příspěvkové organizace na speciálním webu Rejstřík příspěvkových organizací v části Ostatní informace.  Srozumitelný report nabídne kombinaci nejdůležitějších informací – rok, název akce a cenu investice, technického zhodnocení nebo oprav zvoleného krajského majetku. „Tato novinka výrazně posílí informační spektrum o organizacích – už nyní mají zájemci možnost získat přehled organizací podle odvětví, jejich identifikační údaje a kontakty, nahlídnout do různých dokumentů typu zřizovací listiny, výroční zprávy, organizační řády, účetní závěrky a další,“ uzavírá Vladimír Novotný.

Aplikace je dílem pracovníků krajského úřadu a patří prý k dalším z kroků Rady Kraje Vysočina k naplnění aktivit Programového prohlášení Rady Kraje Vysočina na období 2012 – 2016. Má přispět k doplnění komplexního pohledu na hospodaření kraje s maximálním využitím informací shromažďovaných v krajském datovém skladu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš