Na Vysočině uvažují o úpravách pohotovosti, lidí chodí více
29.03.2013
Foto: Profimedia.cz
Popisek: Nemocnice, ilustrační foto
Na Vysočině přibývá lidí, kteří večer a o víkendech využívají služeb lékařské pohotovosti. V loňském roce jich přišlo o 900 víc, než v roce předchozím. Krajští radní teď zvažují, že tuto službu pro pacienty posílí, či nějak upraví.
Ročně přijde na pohotovost mezi 26 – 29 tisíci lidí, kteří z nějakého důvodu potřebují pomoc.
Kraj Vysočina přispívá na zajištění lékařské pohotovosti každoročně dvaceti miliony korun, rozdělenými stejným dílem mezi krajské nemocnice.
Náklady stále rostou
„Vzhledem k tomu, že náklady rok od roku rostou, stojíme před rozhodnutím, zda stávající model zachovat, nebo přijít se změnou," uvedl hejtman Jiří Běhounek (ČSSD).
Případné návrhy na změnu systému chce hejtmanství po ředitelích pěti vysočinských nemocnic, z nichž každá dostává od kraje za fungování pohotovosti čtyři miliony korun.
Nejvíce využívána je tato služba v jihlavské nemocnici, kam se loni přišlo nechat ošetřit sedm a půl tisíce lidí. Na druhém místě je pelhřimovská nemocnice. Nejméně, okolo tří tisíc pacientů měli v Novém Městě nad Moravě.
Nemocnicím se to nelíbí
Samotné nemocnice nejsou se současným modelem pohotovosti příliš spokojené. Nemohou totiž nutit praktické lékaře, aby v ní sloužili, a současně mají dojem, že právě za ně odvádějí část práce. Stoupá také počet lidí, kteří si domů volají vozy lékařské záchranné služby. A to mnohdy s banálními problémy.
„Musíme ale najít nějaký zásadní nový model. Pokud někdo nepřijde s nějakým převratnými či jasnými argumenty, pak zachováme současnou podobu,“ dodal hejtman Běhounek.
Lidé na Vysočině jsou rádi, že pohotovost pro děti i dospělé funguje. Raději budou brát zachování současné kapacity a stylu fungování, než případné omezování. Toho se ale lidé podle Kraje Vysočina bát nemusejí.
„Pro nás je důležité zachovat dostupnou zdravotní péči a to právě i v časech, kdy se normálně v ordinacích neordinuje,“ shodují se krajští radní.
Roman Ondráček