Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kriminalisté na Vysočině rozkryli organizovaný gang zlodějů aut. Čtěte, jak rafinovaně recidivisté postupovali

08.12.2014
Kriminalisté na Vysočině rozkryli organizovaný gang zlodějů aut. Čtěte, jak rafinovaně recidivisté postupovali

Foto: Policie ČR Kraj Vysočina

Popisek: Automobil z policejní databáze

KRIMI Od začátku letošního roku do konce října policisté v kraji Vysočina zadokumentovali celkem 123 případů odcizených osobních vozidel. Jednašedesát těchto případů se jim podařilo objasnit. Kromě toho ještě letos objasnili devět dalších případů z předchozích let, čímž se řadí mezi nejúspěšnější v rámci celé České republiky. Úspěchem bylo rozkrytí profesionálně řízené skupiny pachatelů.

Šli po luxusu

Kriminalisté z odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina rozkryli letos v létě velice dobře organizovanou skupinu pachatelů, kteří mají na svědomí rozsáhlou majetkovou trestnou činnost. Konkrétně se jedná o krádeže nejméně dvanácti luxusních osobních automobilů a dalších osobních věcí, které byly v odcizených vozidlech nebo domech, do nichž pachatelé vnikli.

Tři muži ve věku 39, 40 a 42 let byli při rozsáhlé realizaci zadrženi a následně bylo zahájeno jejich trestní stíhání. Dva z obviněných jsou v současnosti stíháni vazebně, jeden zbývající čelí obviněním na svobodě.

V rámci rozsáhlé realizace bylo provedeno několik domovních prohlídek, prohlídek nebytových prostor a byly zajištěny věci pocházející z trestné činnosti. Kriminalistům se podařilo zajistit také tři ukradená vozidla. Zbývající vozidla stihli pachatelé rozebrat na náhradní díly a některá zřejmě prodat, kdy tato vozidla putovala s největší pravděpodobností do zahraničí.

Nic nenechávali náhodě. Měli přesně promyšlené role

Vyšetřovatel po velice složité a náročné operativní práci kriminalistů a na základě velkého množství shromážděných důkazů zahájil počátkem srpna letošního roku trestní stíhání dvou osob. Jednalo se o dvaačtyřicetiletého muže z Prostějovska a o čtyřicetiletého muže z Olomoucka. Trestní stíhání bylo koncem září rozšířeno a obvinění si vyslechl ještě devětatřicetiletý muž z Brněnska.

„Muži měli svoje počínání velice dobře promyšlené a při páchání trestné činnosti měli také přesně rozdělené role. Na některých krádežích se podíleli všichni tři pachatelé, některé případy mají na svědomí pouze dva z trojice pachatelů,“ uvedl k případu Pavel Kubiš, vedoucí odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

Vnikali i do domů

Kriminalistům se podařilo prokázat, že ve všech zadokumentovaných případech postupovali pachatelé při páchání trestné činnosti stejným způsobem. Předtím než vozidlo odcizili, využili vždy noční dobu, kdy vnikli do obytného prostoru domů a tyto domy prohledávali za účelem nalézt klíče od vozidel, které byly většinou zaparkovány před domem, v některých případech v garáži domu nebo pod přístřeškem vedle domu. Trestné činnosti se pachatelé dopouštěli v období od listopadu loňského roku do července letošního roku, kdy se jim podařilo odcizit nejméně dvanáct vozidel a majitelům na odcizených vozidlech a ostatních věcech způsobit škodu téměř deset milionů korun.

Krádeží se dopouštěli nejen na různých místech v Kraji Vysočina, konkrétně na Jihlavsku, Třebíčsku, Havlíčkobrodsku a Žďársku, ale také na několika místech v Jihomoravském a Pardubickém kraji.

Poputují do vězení až na deset let

Dvaačtyřicetiletého muže z Prostějovska vyšetřovatel obvinil ze spáchání pokračujícího zvlášť závažného zločinu krádeže spáchaného formou spolupachatelství, pokračujícího přečinu porušování domovní svobody, pokračujícího přečinu poškození cizí věci a pokračujícího přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Všechny skutky, z nichž byl muž obviněn, spáchal formou spolupachatelství. Ze stejného zločinu a stejných přečinů je obviněn devětatřicetiletý muž z Brněnska. Třetí z pachatelů - čtyřicetiletý muž z Olomoucka byl obviněn z pokračujícího zločinu krádeže a pokračujícího přečinu porušování domovní svobody – v obou případech byly tyto skutky spáchané formou spolupachatelství. Tento obviněný pachatel při dvou krádežích dvojici zlodějů doprovázel druhým vozidlem a vyčkával opodál, aby tak umožnil nerušený průběh krádeží a poté rychlý odjezd z místa činu. V případě prokázání viny hrozí vzhledem k výši způsobené škody pachatelům trest odnětí svobody v trvání až deseti let.

Jak to celé začalo

První zadokumentovaný případ se odehrál v listopadu loňského roku, kdy se dvaačtyřicetiletý pachatel a jeho devětatřicetiletý komplic společně vloupali do garáže u rodinného domku ve Velkém Meziříčí. Zevnitř domu odcizili dvoje klíče od vozidel a poté z garáže a přístřešku u garáže odcizili dvě osobní vozidla značky Merdcedes Benz, a to včetně věcí uložených uvnitř vozidel. Majiteli vozidel tak způsobili škodu ve výši převyšující 1 220 000 korun.

V prosinci loňského roku vnikl starší z dvojice, tentokrát sám, do domku v Třebíči. I v tomto případě se mu zevnitř podařilo odcizit klíče od osobního vozidla Škoda Octavia. Vozidlo, které bylo zaparkované venku před domem, za pomoci ukradených klíčů odcizil. Majiteli vznikla krádeží škoda ve výši téměř 400 000 korun. I v tomto případě byly ve vozidle uloženy různé osobní věci, které patřily majiteli vozidla a jeho rodině. 

Začátkem prosince se stejný pachatel s dalším dosud neustanoveným pachatelem vloupali po navrtání otvorů do dveří do rodinného domku ve Svitavách. Domek prohledali a zevnitř odcizilu klíče od vozidla Jeep Grand Cherokee, klíče od vozidla Land Rover Freelander, peněženku s finanční hotovostí ve výši 10 000 korun, několik euro, osobní doklady majitele domku a platební karty. Pachatelé poté za pomoci odcizených klíčů vozidlo Land Rover prohledali a vozidlo Jeep Grand Cherokee, zaparkované před domem, odcizili. Majiteli způsobili krádeží škodu za více než 1 200 000 korun. Pomocí odcizené platební karty pak jeden z pachatelů provedl opakované výběry finanční hotovosti v celkové výši 48 000 korun.

V průběhu ledna letošního roku stejná dvojice vnikla postupně na dva různé pozemky v Jihlavě. V prvním případě odcizili klíče od dvou vozidel Land Rover Discovery a Land Rover Range Rover. Poté obě vozidla, která stála zaparkovaná před domem, odcizili, a to včetně věcí uložených uvnitř vozidel. Majitelům vznikla škoda převyšující 2 400 000 korun. Ve druhém domku z verandy odcizili klíče od osobního vozidla Škoda Superb a poté za použití odcizených klíčů vozidlo, které bylo zaparkováno na ulici v blízkosti domu, nastartovali a odjeli s ním. Majiteli auta vznikla krádeží škoda ve výši téměř 500 000 korun. Policistům se ale v tomto případě podařilo dostat se na stopu vozidlu. Když policejní hlídka řidiče s ukradeným vozidlem pronásledovala, zloděj vozidlo odstavil v chatové oblasti nedaleko Tišnova z místa utekl. Zadržet se ho ale nepodařilo.

Na začátku února letošního roku stejná dvojice vnikla na pozemek u domku v Jihlavě a z police uvnitř domku odcizili klíče od osobního vozidla Škoda Octavia a poté vozidlo za pomoci těchto klíčů odcizili. Majiteli auta vznikla škoda téměř 500 000 korun.

V polovině února letošního roku vnikli oba muži společně v nočních hodinách na pozemek ve Žďírci nad Doubravou. Poté se násilím vloupali dovnitř domu, který prohledali a zevnitř odcizili dvoje klíče od vozidla Jeep Grand Cherokee. Vozidlo bylo i v tomto případě zaparkováno před domem. Zloději za použití klíčů vozidlo odcizili, a to včetně věcí, které byly uvnitř vozidla. Jednalo se o platební karty, osobní doklady, firemní razítka a další osobní věci majitele. Krádeží vznikla škoda ve výši přesahující 1 500 000 korun.

Dvaačtyřicetiletý pachatel s dalším dosud neustanoveným pachatelem vnikli koncem května letošního roku dovnitř domku na okrese Svitavy. Dům prohledali a z chodby odcizili klíče od vozidla Škoda Octavia a hodinky. Za použití klíčů odcizili vozidlo, které bylo zaparkované před domem. Vozidlo odcizili včetně věcí, které byly uloženy uvnitř auta. Majiteli vznikla celková škoda téměř 600 000 korun.

Další krádež provedli tito tři pachatele koncem července letošního roku v Boskovicích. I v tomto případě násilím vnikli do vstupní chodby domu, odkud odcizili klíče od vozidla Toyota RAV4 XA3 a z garáže domu toto vozidlo odcizili. I v tomto vozidle byly uloženy různé osobní věci majitele vozidla. Krádeží vznikla celková škoda převyšující 550 000 korun.

Koncem července vnikli dvaačtyřicetiletý muž a čtyřicetiletý muž do domu ve Svitavách, kde se dostali násilím společně dovnitř a poté odcizili dvě peněženky s osobními doklady, platebními kartami a finanční hotovostí. V domě odcizili také ovládání k vozidlu BMW X3 a za pomoci tohoto ovládání odcizili vozidlo, které bylo zaparkováno před domem. Majiteli vznikla krádeží škoda přesahující 1 100 000 korun.

Získali miliony

Jednáním způsobily celkovou škodu ve výši téměř deset milionů korun. Získané prostředky pachatelé užili pro vlastní potřebu. Dva obvinění muži mají bohatou trestní minulost. Dvaačtyřicetiletý muž má tři záznamy v rejstříku trestu a z posledního výkonu trestu odnětí svobody za násilnou a majetkovou trestnou činnost byl loni v dubnu podmínečně propuštěn. Čtyřicetiletý muž má sedmnáct záznamů v rejstříku a z posledního výkonu trestu za majetkovou trestnou činnost byl propuštěn letos začátkem července. Třetí obviněný - devětatřicetiletý muž – má v rejstříku trestů pět záznamů.

Vyšetřování tohoto rozsáhlého případu nadále pokračuje.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tagy
krimi,