Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Víte, zda máte za humny pumy? Žijete u Dobronína či poblíž Náměšti? I tam se teď monitorují sklady munice po neštěstí na Zlínsku

09.11.2014
Víte, zda máte za humny pumy? Žijete u Dobronína či poblíž Náměšti? I tam se teď monitorují sklady munice po neštěstí na Zlínsku

Autor: Daniela Černá

Popisek: Ilustrační foto

Armáda a policisté si po událostech na Zlínsku vzali na mušku muniční sklady na Vysočině. Vojáci skladují podobný materiál například za Dobronínem – tamní areál patří k jedněm z nejrozsáhlejších v Česku. Další je kupříkladu u Náměšti nad Oslavou.

Třetí největší muniční sklad v naší republice je právě u Dobronína na Vysočině. Jedná se zhruba o dvě desítky budov. „Je zde uskladněna zejména pěchotní a dělostřelecká munice,“ řekla novinářům mluvčí Generálního štábu Jana Růžičková. Česká armáda disponuje celkem sedmi sklady munice. „V Týništi nad Orlicí, Čermné nad Orlicí, Travčicích, Hostašovicích, Dobroníně, Mladkově a Novém Plese,“ upřesnila Jana Růžičková z oddělení komunikace s veřejností Generálního štábu české armády a dodala: „Ve všech těchto muničních skladech platí velmi přísná pravidla, která musí dodržovat stanovené alianční standardy. Armáda České republiky skladuje v souladu s bezpečnostními opatřeními ve svých skladech pouze munici, která je v bezvadném stavu, je v době technické životnosti, je bezpečná pro manipulaci a přepravu. Každá munice před uložením do skladišť prochází jak odbornými muničními kontrolami, tak kontrolou zástupců Úřadu pro obrannou standardizaci, katalogizaci a státní ověřování jakosti. Po celou dobu skladování je pak striktně sledována její způsobilost a jakostní stav v souladu se stanovenými předpisy.“

Místní z Dobronínska údajně obavy nemají, byť jsou s neštěstím u Vlachovic na Zlínsku seznámeni. Tam se totiž jednalo o „muničák“ soukromé firmy. Armáda má zřejmě větší důvěru. Její zabezpečení je lepší než u Vlachovic. „Každý muniční sklad má přesně stanovenou obložnost, aby nedošlo k ohrožení okolí. Co se týče vnitřní bezpečnosti – munice je skladována tak, aby v případě výbuchu nedošlo k přenosu detonace na další objekty,“ uvedla Růžičková.

Čtěte také:

Lidé z Vlachovic zuří. Jejich dopis si Sobotka za klobouk nedá

Takhle je to jištěno

Všechny vojenské muniční sklady jsou vybaveny elektronickým protipožárním zařízením. Každý z těchto muničních skladů má dále vlastní vojenskou hasičskou jednotku připravenou k okamžitému prvotnímu zásahu. Tyto objekty jsou také pro případ události většího rozsahu napojeny na krizové plány krajů.

Pokud by přece jen došlo k nějaké události, jsou automaticky vyrozuměni hasiči, kteří by vyslali potřebné síly a prostředky. „Tyto situace jsou pravidelně procvičovány v rámci součinnostních cvičení včetně potřebných dojezdových časů,“ ubezpečila armádní mluvčí Růžičková. Ti, kteří pracují přímo s municí, absolvují psychologická vyšetření, zda jsou osobnostně způsobilí pro práci s municí.

Objekty jsou obehnány ploty s čidly, jsou pokryté kamerovými systémy a infrazávorami.

Vy máte za humny pumy

Na Vysočině lze najít střežený sklad armádní munice rovněž nedaleko Náměšti nad Oslavou, a to poblíž nedaleko letecké základny. Vedení kraje Vysočiny nechalo prověřit i soukromé objekty, v nichž legálně skladuje munice nebo pyrotechnika. Výsledky monitoringu bude znát bezpečnostní rada kraje na konci měsíce. Shodou okolností se tam byla v rámci výjezdního jednání podívat před několika měsíci. Tam není jen střelivo do samopalů nebo kulometů, ale také velké letecké pumy.

Policie od listopadu začíná kontrolovat deset až dvacet muničních skladů v celé zemi, zda jsou provozovány v souladu s bezpečnostními předpisy. Plánují se i zvláštní kontroly držitelů zbrojní licence.

Máme pro vás něco zjistit ve vašem kraji? Pošlete nám svůj dotaz či obavu na .

 

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace