Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Víte, zda máte za humny pumy? Žijete u Dobronína či poblíž Náměšti? I tam se teď monitorují sklady munice po neštěstí na Zlínsku

09.11.2014
Víte, zda máte za humny pumy? Žijete u Dobronína či poblíž Náměšti? I tam se teď monitorují sklady munice po neštěstí na Zlínsku

Autor: Daniela Černá

Popisek: Ilustrační foto

Armáda a policisté si po událostech na Zlínsku vzali na mušku muniční sklady na Vysočině. Vojáci skladují podobný materiál například za Dobronínem – tamní areál patří k jedněm z nejrozsáhlejších v Česku. Další je kupříkladu u Náměšti nad Oslavou.

Třetí největší muniční sklad v naší republice je právě u Dobronína na Vysočině. Jedná se zhruba o dvě desítky budov. „Je zde uskladněna zejména pěchotní a dělostřelecká munice,“ řekla novinářům mluvčí Generálního štábu Jana Růžičková. Česká armáda disponuje celkem sedmi sklady munice. „V Týništi nad Orlicí, Čermné nad Orlicí, Travčicích, Hostašovicích, Dobroníně, Mladkově a Novém Plese,“ upřesnila Jana Růžičková z oddělení komunikace s veřejností Generálního štábu české armády a dodala: „Ve všech těchto muničních skladech platí velmi přísná pravidla, která musí dodržovat stanovené alianční standardy. Armáda České republiky skladuje v souladu s bezpečnostními opatřeními ve svých skladech pouze munici, která je v bezvadném stavu, je v době technické životnosti, je bezpečná pro manipulaci a přepravu. Každá munice před uložením do skladišť prochází jak odbornými muničními kontrolami, tak kontrolou zástupců Úřadu pro obrannou standardizaci, katalogizaci a státní ověřování jakosti. Po celou dobu skladování je pak striktně sledována její způsobilost a jakostní stav v souladu se stanovenými předpisy.“

Místní z Dobronínska údajně obavy nemají, byť jsou s neštěstím u Vlachovic na Zlínsku seznámeni. Tam se totiž jednalo o „muničák“ soukromé firmy. Armáda má zřejmě větší důvěru. Její zabezpečení je lepší než u Vlachovic. „Každý muniční sklad má přesně stanovenou obložnost, aby nedošlo k ohrožení okolí. Co se týče vnitřní bezpečnosti – munice je skladována tak, aby v případě výbuchu nedošlo k přenosu detonace na další objekty,“ uvedla Růžičková.

Čtěte také:

Lidé z Vlachovic zuří. Jejich dopis si Sobotka za klobouk nedá

Takhle je to jištěno

Všechny vojenské muniční sklady jsou vybaveny elektronickým protipožárním zařízením. Každý z těchto muničních skladů má dále vlastní vojenskou hasičskou jednotku připravenou k okamžitému prvotnímu zásahu. Tyto objekty jsou také pro případ události většího rozsahu napojeny na krizové plány krajů.

Pokud by přece jen došlo k nějaké události, jsou automaticky vyrozuměni hasiči, kteří by vyslali potřebné síly a prostředky. „Tyto situace jsou pravidelně procvičovány v rámci součinnostních cvičení včetně potřebných dojezdových časů,“ ubezpečila armádní mluvčí Růžičková. Ti, kteří pracují přímo s municí, absolvují psychologická vyšetření, zda jsou osobnostně způsobilí pro práci s municí.

Objekty jsou obehnány ploty s čidly, jsou pokryté kamerovými systémy a infrazávorami.

Vy máte za humny pumy

Na Vysočině lze najít střežený sklad armádní munice rovněž nedaleko Náměšti nad Oslavou, a to poblíž nedaleko letecké základny. Vedení kraje Vysočiny nechalo prověřit i soukromé objekty, v nichž legálně skladuje munice nebo pyrotechnika. Výsledky monitoringu bude znát bezpečnostní rada kraje na konci měsíce. Shodou okolností se tam byla v rámci výjezdního jednání podívat před několika měsíci. Tam není jen střelivo do samopalů nebo kulometů, ale také velké letecké pumy.

Policie od listopadu začíná kontrolovat deset až dvacet muničních skladů v celé zemi, zda jsou provozovány v souladu s bezpečnostními předpisy. Plánují se i zvláštní kontroly držitelů zbrojní licence.

Máme pro vás něco zjistit ve vašem kraji? Pošlete nám svůj dotaz či obavu na .

 

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace