Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Víte, zda máte za humny pumy? Žijete u Dobronína či poblíž Náměšti? I tam se teď monitorují sklady munice po neštěstí na Zlínsku

09.11.2014
Víte, zda máte za humny pumy? Žijete u Dobronína či poblíž Náměšti? I tam se teď monitorují sklady munice po neštěstí na Zlínsku

Autor: Daniela Černá

Popisek: Ilustrační foto

Armáda a policisté si po událostech na Zlínsku vzali na mušku muniční sklady na Vysočině. Vojáci skladují podobný materiál například za Dobronínem – tamní areál patří k jedněm z nejrozsáhlejších v Česku. Další je kupříkladu u Náměšti nad Oslavou.

Třetí největší muniční sklad v naší republice je právě u Dobronína na Vysočině. Jedná se zhruba o dvě desítky budov. „Je zde uskladněna zejména pěchotní a dělostřelecká munice,“ řekla novinářům mluvčí Generálního štábu Jana Růžičková. Česká armáda disponuje celkem sedmi sklady munice. „V Týništi nad Orlicí, Čermné nad Orlicí, Travčicích, Hostašovicích, Dobroníně, Mladkově a Novém Plese,“ upřesnila Jana Růžičková z oddělení komunikace s veřejností Generálního štábu české armády a dodala: „Ve všech těchto muničních skladech platí velmi přísná pravidla, která musí dodržovat stanovené alianční standardy. Armáda České republiky skladuje v souladu s bezpečnostními opatřeními ve svých skladech pouze munici, která je v bezvadném stavu, je v době technické životnosti, je bezpečná pro manipulaci a přepravu. Každá munice před uložením do skladišť prochází jak odbornými muničními kontrolami, tak kontrolou zástupců Úřadu pro obrannou standardizaci, katalogizaci a státní ověřování jakosti. Po celou dobu skladování je pak striktně sledována její způsobilost a jakostní stav v souladu se stanovenými předpisy.“

Místní z Dobronínska údajně obavy nemají, byť jsou s neštěstím u Vlachovic na Zlínsku seznámeni. Tam se totiž jednalo o „muničák“ soukromé firmy. Armáda má zřejmě větší důvěru. Její zabezpečení je lepší než u Vlachovic. „Každý muniční sklad má přesně stanovenou obložnost, aby nedošlo k ohrožení okolí. Co se týče vnitřní bezpečnosti – munice je skladována tak, aby v případě výbuchu nedošlo k přenosu detonace na další objekty,“ uvedla Růžičková.

Čtěte také:

Lidé z Vlachovic zuří. Jejich dopis si Sobotka za klobouk nedá

Takhle je to jištěno

Všechny vojenské muniční sklady jsou vybaveny elektronickým protipožárním zařízením. Každý z těchto muničních skladů má dále vlastní vojenskou hasičskou jednotku připravenou k okamžitému prvotnímu zásahu. Tyto objekty jsou také pro případ události většího rozsahu napojeny na krizové plány krajů.

Pokud by přece jen došlo k nějaké události, jsou automaticky vyrozuměni hasiči, kteří by vyslali potřebné síly a prostředky. „Tyto situace jsou pravidelně procvičovány v rámci součinnostních cvičení včetně potřebných dojezdových časů,“ ubezpečila armádní mluvčí Růžičková. Ti, kteří pracují přímo s municí, absolvují psychologická vyšetření, zda jsou osobnostně způsobilí pro práci s municí.

Objekty jsou obehnány ploty s čidly, jsou pokryté kamerovými systémy a infrazávorami.

Vy máte za humny pumy

Na Vysočině lze najít střežený sklad armádní munice rovněž nedaleko Náměšti nad Oslavou, a to poblíž nedaleko letecké základny. Vedení kraje Vysočiny nechalo prověřit i soukromé objekty, v nichž legálně skladuje munice nebo pyrotechnika. Výsledky monitoringu bude znát bezpečnostní rada kraje na konci měsíce. Shodou okolností se tam byla v rámci výjezdního jednání podívat před několika měsíci. Tam není jen střelivo do samopalů nebo kulometů, ale také velké letecké pumy.

Policie od listopadu začíná kontrolovat deset až dvacet muničních skladů v celé zemi, zda jsou provozovány v souladu s bezpečnostními předpisy. Plánují se i zvláštní kontroly držitelů zbrojní licence.

Máme pro vás něco zjistit ve vašem kraji? Pošlete nám svůj dotaz či obavu na .

 

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace