Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Víte, zda máte za humny pumy? Žijete u Dobronína či poblíž Náměšti? I tam se teď monitorují sklady munice po neštěstí na Zlínsku

09.11.2014
Víte, zda máte za humny pumy? Žijete u Dobronína či poblíž Náměšti? I tam se teď monitorují sklady munice po neštěstí na Zlínsku

Foto: Daniela Černá

Popisek: Ilustrační foto

Armáda a policisté si po událostech na Zlínsku vzali na mušku muniční sklady na Vysočině. Vojáci skladují podobný materiál například za Dobronínem – tamní areál patří k jedněm z nejrozsáhlejších v Česku. Další je kupříkladu u Náměšti nad Oslavou.

Třetí největší muniční sklad v naší republice je právě u Dobronína na Vysočině. Jedná se zhruba o dvě desítky budov. „Je zde uskladněna zejména pěchotní a dělostřelecká munice,“ řekla novinářům mluvčí Generálního štábu Jana Růžičková. Česká armáda disponuje celkem sedmi sklady munice. „V Týništi nad Orlicí, Čermné nad Orlicí, Travčicích, Hostašovicích, Dobroníně, Mladkově a Novém Plese,“ upřesnila Jana Růžičková z oddělení komunikace s veřejností Generálního štábu české armády a dodala: „Ve všech těchto muničních skladech platí velmi přísná pravidla, která musí dodržovat stanovené alianční standardy. Armáda České republiky skladuje v souladu s bezpečnostními opatřeními ve svých skladech pouze munici, která je v bezvadném stavu, je v době technické životnosti, je bezpečná pro manipulaci a přepravu. Každá munice před uložením do skladišť prochází jak odbornými muničními kontrolami, tak kontrolou zástupců Úřadu pro obrannou standardizaci, katalogizaci a státní ověřování jakosti. Po celou dobu skladování je pak striktně sledována její způsobilost a jakostní stav v souladu se stanovenými předpisy.“

Místní z Dobronínska údajně obavy nemají, byť jsou s neštěstím u Vlachovic na Zlínsku seznámeni. Tam se totiž jednalo o „muničák“ soukromé firmy. Armáda má zřejmě větší důvěru. Její zabezpečení je lepší než u Vlachovic. „Každý muniční sklad má přesně stanovenou obložnost, aby nedošlo k ohrožení okolí. Co se týče vnitřní bezpečnosti – munice je skladována tak, aby v případě výbuchu nedošlo k přenosu detonace na další objekty,“ uvedla Růžičková.

Čtěte také:

Lidé z Vlachovic zuří. Jejich dopis si Sobotka za klobouk nedá

Takhle je to jištěno

Všechny vojenské muniční sklady jsou vybaveny elektronickým protipožárním zařízením. Každý z těchto muničních skladů má dále vlastní vojenskou hasičskou jednotku připravenou k okamžitému prvotnímu zásahu. Tyto objekty jsou také pro případ události většího rozsahu napojeny na krizové plány krajů.

Pokud by přece jen došlo k nějaké události, jsou automaticky vyrozuměni hasiči, kteří by vyslali potřebné síly a prostředky. „Tyto situace jsou pravidelně procvičovány v rámci součinnostních cvičení včetně potřebných dojezdových časů,“ ubezpečila armádní mluvčí Růžičková. Ti, kteří pracují přímo s municí, absolvují psychologická vyšetření, zda jsou osobnostně způsobilí pro práci s municí.

Objekty jsou obehnány ploty s čidly, jsou pokryté kamerovými systémy a infrazávorami.

Vy máte za humny pumy

Na Vysočině lze najít střežený sklad armádní munice rovněž nedaleko Náměšti nad Oslavou, a to poblíž nedaleko letecké základny. Vedení kraje Vysočiny nechalo prověřit i soukromé objekty, v nichž legálně skladuje munice nebo pyrotechnika. Výsledky monitoringu bude znát bezpečnostní rada kraje na konci měsíce. Shodou okolností se tam byla v rámci výjezdního jednání podívat před několika měsíci. Tam není jen střelivo do samopalů nebo kulometů, ale také velké letecké pumy.

Policie od listopadu začíná kontrolovat deset až dvacet muničních skladů v celé zemi, zda jsou provozovány v souladu s bezpečnostními předpisy. Plánují se i zvláštní kontroly držitelů zbrojní licence.

Máme pro vás něco zjistit ve vašem kraji? Pošlete nám svůj dotaz či obavu na .

 

Vložil: Lucie Bartoš