Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kandidáti pozor: Trumfy má v rukou Zeman, říká expert k příští prezidentské volbě

13.08.2014
Kandidáti pozor: Trumfy má v rukou Zeman, říká expert k příští prezidentské volbě

Autor: archiv

Popisek: prezident Miloš Zeman

Další přímá volba prezidenta je ještě velmi daleko, odehraje se za 3,5 roku. Přesto již dnes zaznívají jména možných kandidátů. Padlo jméno teologa Tomáše Halíka, exprezidenta Václava Klause a dokonce i jméno dnešního Europoslance za TOP 09 Jiřího Pospíšila. Politolog Martin Pelík ale pro Krajské listy.cz vysvětluje, že nesmíme zapomínat na Miloše Zemana. Trumfy má totiž v rukou on.

Nad dalšími jmény, která se začala objevovat tři a půl roku před volbou prezidenta, se ve vysílání Českého rozhlasu Plus zamýšlel spisovatel a publicista Karel Hvížďala. Kromě Zdeňka Škromacha a Tomáše Halíka, jejichž jména se již v souvislosti s příští prezidentskou volbou objevila, zmínil také jména další – Andreje Babiše a Jiřího Pospíšila.

Hvížďala v souvislosti s tím, že jména možných uchazečů o post hlavy státu se poprvé objevila uprostřed letních prázdnin, uvedl, že zveřejnit jména prezidentských kandidátů v tomto období je dobrá taktika. Protože právě v parném létě „mají takové zprávy vždy větší šanci být dobře umístěné v médiích a odborníci a poradci kandidátů si z reakcí mohou začít dělat představu, jak by příští volby mohly vypadat a definovat si pole hlavních střetů“.

Škromachovi by pomohlo, pokud by u moci zůstala nynější koalice

K případné kandidatuře Škromacha uvedl, že si zřejmě spočetl, že v době voleb mu bude 61 let. „A současnému prezidentovi, který je zřejmě dost nemocný, 73, a u voličů, kteří tam chtějí mít někoho, kdo je jim hodně podobný, by mohl mít šanci,“ poznamenal Hvížďala. Podle něj by Škromachovi mohlo pomoci, pokud by se u moci udržela současná koalice.

Jak kandidatura Škromacha, tak Halíka ale podle Hvížďaly představuje jistá nebezpečí. „Pokud by kandidoval pan Škromach proti prezidentu Zemanovi, hlasy na levici by se značně tříštily,“ upozornil publicista.

Hrozba úspěchu nevypočitatelného populisty

Podle něj se něco podobného může stát i na pravé straně politického spektra. O hlasy voličů tu může bojovat Halík s nějakým pravicovým politikem. „... zatím padlo jméno bývalého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila nebo se spekuluje i o kandidatuře Andreje Babiše, zmínil Hvížďala další možné adepty na nejvyšší politický post v zemi.

Hvížďala vidí nebezpečí takové situace v tom, že hlasy voličů by se opět rozdělily, a tím by se mohla otevřít cesta v druhém kole pro nevypočitatelného populistu.

„Pak by ale paradoxně měl šanci se do prezidentského úřadu dostat snadněji právě ten ze dvou nejsilnějších soupeřů z prvního kola, který by postoupil, a to by mohl být i v ateistické společnosti pan Halík,“ uzavřel Hvížďala s tím, že je to zatím jen pouhá spekulace.

Zemanovy výhody

 A pokud by to měl být Halík, do prezidentské volby pravděpodobně vstoupí i exprezident Václav Klaus, který si zmíněného teologa na Hradě silně nepřeje. Politolog Martin Pelík však PRO Krajské listy.cz poznamenal, že na prezidenta může napodruhé kandidovat i Miloš Zeman. Pokud mu to tedy zdraví dovolí. Jestliže skutečně do klání vstoupí, je podle Pelíka pravděpodobné, že zvítězí.

 „Miloš Zeman v úřadu objíždí kraje, snaží se lidem připomínat. A až začne nějaká ostrá kampaň, uslyšíme o něm o to víc. Představte si navíc televizní či rozhlasovou debatu, kde moderátor všechny zúčastněné oslovuje jménem, říká pane Pospíšile, pane Halíku, ale Zemanovi říká pane prezidente. To může diváky sledující takovou debatu taky ovlivnit. Úřad prezidenta se v Česku těší vysoké vážnosti a i v tom bude mít prezident Zeman určitou výhodu. Domnívám se zkrátka, že jméno příštího českého prezidenta záleží do značné míry na tom, zda se Miloš Zeman rozhodne znovu kandidovat,“ uzavřel odborník.

 Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: redaktor KL1

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace