Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kandidáti pozor: Trumfy má v rukou Zeman, říká expert k příští prezidentské volbě

13.08.2014
Kandidáti pozor: Trumfy má v rukou Zeman, říká expert k příští prezidentské volbě

Foto: archiv

Popisek: prezident Miloš Zeman

Další přímá volba prezidenta je ještě velmi daleko, odehraje se za 3,5 roku. Přesto již dnes zaznívají jména možných kandidátů. Padlo jméno teologa Tomáše Halíka, exprezidenta Václava Klause a dokonce i jméno dnešního Europoslance za TOP 09 Jiřího Pospíšila. Politolog Martin Pelík ale pro Krajské listy.cz vysvětluje, že nesmíme zapomínat na Miloše Zemana. Trumfy má totiž v rukou on.

Nad dalšími jmény, která se začala objevovat tři a půl roku před volbou prezidenta, se ve vysílání Českého rozhlasu Plus zamýšlel spisovatel a publicista Karel Hvížďala. Kromě Zdeňka Škromacha a Tomáše Halíka, jejichž jména se již v souvislosti s příští prezidentskou volbou objevila, zmínil také jména další – Andreje Babiše a Jiřího Pospíšila.

Hvížďala v souvislosti s tím, že jména možných uchazečů o post hlavy státu se poprvé objevila uprostřed letních prázdnin, uvedl, že zveřejnit jména prezidentských kandidátů v tomto období je dobrá taktika. Protože právě v parném létě „mají takové zprávy vždy větší šanci být dobře umístěné v médiích a odborníci a poradci kandidátů si z reakcí mohou začít dělat představu, jak by příští volby mohly vypadat a definovat si pole hlavních střetů“.

Škromachovi by pomohlo, pokud by u moci zůstala nynější koalice

K případné kandidatuře Škromacha uvedl, že si zřejmě spočetl, že v době voleb mu bude 61 let. „A současnému prezidentovi, který je zřejmě dost nemocný, 73, a u voličů, kteří tam chtějí mít někoho, kdo je jim hodně podobný, by mohl mít šanci,“ poznamenal Hvížďala. Podle něj by Škromachovi mohlo pomoci, pokud by se u moci udržela současná koalice.

Jak kandidatura Škromacha, tak Halíka ale podle Hvížďaly představuje jistá nebezpečí. „Pokud by kandidoval pan Škromach proti prezidentu Zemanovi, hlasy na levici by se značně tříštily,“ upozornil publicista.

Hrozba úspěchu nevypočitatelného populisty

Podle něj se něco podobného může stát i na pravé straně politického spektra. O hlasy voličů tu může bojovat Halík s nějakým pravicovým politikem. „... zatím padlo jméno bývalého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila nebo se spekuluje i o kandidatuře Andreje Babiše, zmínil Hvížďala další možné adepty na nejvyšší politický post v zemi.

Hvížďala vidí nebezpečí takové situace v tom, že hlasy voličů by se opět rozdělily, a tím by se mohla otevřít cesta v druhém kole pro nevypočitatelného populistu.

„Pak by ale paradoxně měl šanci se do prezidentského úřadu dostat snadněji právě ten ze dvou nejsilnějších soupeřů z prvního kola, který by postoupil, a to by mohl být i v ateistické společnosti pan Halík,“ uzavřel Hvížďala s tím, že je to zatím jen pouhá spekulace.

Zemanovy výhody

 A pokud by to měl být Halík, do prezidentské volby pravděpodobně vstoupí i exprezident Václav Klaus, který si zmíněného teologa na Hradě silně nepřeje. Politolog Martin Pelík však PRO Krajské listy.cz poznamenal, že na prezidenta může napodruhé kandidovat i Miloš Zeman. Pokud mu to tedy zdraví dovolí. Jestliže skutečně do klání vstoupí, je podle Pelíka pravděpodobné, že zvítězí.

 „Miloš Zeman v úřadu objíždí kraje, snaží se lidem připomínat. A až začne nějaká ostrá kampaň, uslyšíme o něm o to víc. Představte si navíc televizní či rozhlasovou debatu, kde moderátor všechny zúčastněné oslovuje jménem, říká pane Pospíšile, pane Halíku, ale Zemanovi říká pane prezidente. To může diváky sledující takovou debatu taky ovlivnit. Úřad prezidenta se v Česku těší vysoké vážnosti a i v tom bude mít prezident Zeman určitou výhodu. Domnívám se zkrátka, že jméno příštího českého prezidenta záleží do značné míry na tom, zda se Miloš Zeman rozhodne znovu kandidovat,“ uzavřel odborník.

 Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: redaktor KL1