Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Přesto, že jsem senior, jenom kvetu a přitahuji ženy. Bohužel, ty ženy si to nemyslí… Co vše prozradil Zeman „doma“ na Vysočině a jak to bylo s pitím?

26.06.2014
Přesto, že jsem senior, jenom kvetu a přitahuji ženy. Bohužel, ty ženy si to nemyslí… Co vše prozradil Zeman „doma“ na Vysočině a jak to bylo s pitím?

Foto: Daniela Černá

Popisek: Prezident s hejtmanem

EXKLUZIVNĚ O budoucnosti českého venkova, jaderné energetice, ale také o prezidentově „jachtě“ byla řeč hned pří úvodním setkání prezidentského páru na úřadě kraje Vysočina. Tady zahájil Miloš Zeman třídenní návštěvu oblíbeného regionu. Místní hejtman požádal hlavu státu o podporu plánu rozšíření jaderné elektrárny Dukovany… Co vše se dělo dále při Zemanově „spanilé“ jízdě Vysočinou? Byli jsme přitom.

Před sídlem Kraje Vysočina přivítal prezidentský pár hejtman Jiří Běhounek s manželkou. Prezident se pak v místním kongresovém sále setkal se členy Zastupitelstva kraje, řediteli organizací i představiteli policie nebo duchovní správy. Nejdřív se ujal slova hejtman Běhounek, který hlavu státu přivítal: „Děkuji, že si pan prezident Vysočinu vybral jako poslední a věříme, že prostředí ho bude inspirovat, i když prohlašuje a teď při osobním setkání to zopakoval, že Vysočina je jeho domovem. Snad ho něčím překvapíme.“ Pak předal slovo prezidentovi. „Na Vysočinu se zcela jistě po skončení svého funkčního období vrátím, protože se cítím tady doma. Dokonce jsem vytvořil teorii, podle níž Kolín, mé rodné město, je součástí Vysočiny, což mohu hravě prokázat, protože v Kolíně jsou poslední výběžky Železných hor a ty jsou považovány za součást Vysočiny,“ potvrdil svou náklonnost k tomuto kraji Zeman.

Plně podporuji rozšíření elektrárny Dukovany

Pak se věnoval možnosti postupného dobudování krajských soudů tak, aby každé krajské město mělo i krajský soud. Hovořil o nutnosti čerpání finančních prostředků do dopravní infrastruktury v regionech. „Seznámil jsem se velmi podrobně s problémy vašeho kraje. Snažím se setkat s co největším počtem lidí,“ potvrdil mimo jiné Zeman, který měl i na Vysočině v plánu hned několik setkání s občany na náměstích, debaty v podnicích nebo návštěvy místních samospráv.  „Víte, že jsem velký zastánce jaderné energetiky a nesnáším, když jsou naše pole pokryty solárními panely, takže plně podporuji úmysl rozšíření kapacity jaderné elektrárny Dukovany,“ upozornil mimo jiné v úvodním proslovu Zeman.

Prezidentovi chyběla minerálka

I když bylo na úřadě vše precizně připraveno, přeci jen jedna věc hlavě státu chyběla. „Milý pane hejtmane, ve všech ostatních krajích jsem mě na stole skleničku vody, jen Vysočina minerálku nedodala,“ postěžoval si Zeman. Hejtman ho ujistil, že chybu napraví a pak už začala diskuse. „Jak vidíte budoucnost českého venkova a zemědělství?“ ptal se starosta Vlček z Pacova. „Shodou okolností jsem měl včera jednání s panem ministrem zemědělství. Shodli jsme se na tom, že iluze o tom, že vše vyřeší malé rodinné farmy, byla skutečně iluzí,“ reagoval Zeman. „Myslím si, že existují některé naprosto nesmyslné zemědělské dotace, například za dvojí posekání louky. Bylo by daleko výhodnější, kdyby tyto dotace byly spojeny s tak zvanými velkými dobytčími jednotkami, což prakticky znamená přechod k pastvinářství. Důležitá je změna proporcí mezi živočišnou a rostlinnou výrobou ve prospěch živočišné výroby včetně možnosti využívání bioplynových stanic ovšem ve vlastnictví zemědělských podniků,“ dodal.

Prezident se chystá s „jachtou“ na rybník

Další dotaz už se týkal prezidentovy dovolené. „Osobně za nejkrásnější místo Vysočiny pokládám vesničku Samotín pod Žďárskými vrchy. Některá místa o dovolené navštívím autem a těším se, že na svém nafukovacím člunu, kterému hrdě říkám jachta, vyjedu na rybník a za každým keřem se bude skrývat fotoreportér Blesku s teleobjektivem, aby ukázal, jak se prezident čvachtá v rybníku. Já na tom nevidím nic špatného a rozhodně to pokládám za přirozenější, než jet na dovolenou do Toskánska,“ reagoval prezident. Další dotaz se týkal zavedení povinného registru smluv. „Pokládám ho za dobrou věc a ti, kteří tvrdí, že jde o obrovskou administrativní zátěž, by si měli vzít příklad z těch míst, kde to už funguje. Samotné vložení smlouvy do registru trvá jen několik minut. Pokud nějaký úředník vykládá, že jde o celodenní práci, tak tomu buď nerozumí, nebo se domáhá zvýšení platu. Myslím si, že povinné zveřejňování smluv je nástrojem boje proti korupci,“ reagoval Zeman.

Rozumní ekologové by prý měli podporovat jadernou energetiku

Dál byla také řeč o možnosti zlepšení životního prostředí v regionu. „I na Vysočině vidím jako největší problém černé skládky. Mám obavu, že jejich počet se v čase zvyšuje. Všechny řeči o tom, jak je odstraňujeme, jsou možná pravdivé, ale odstraníte jednu a místo ní vzniknou tři další. Spíše bych tady viděl zpřísnění sankcí a nový zákon o skládkování odpadů,“ uvedl Zeman. V reakci na jeden z posledních dotazů se pak prezident věnoval problematice jaderných elektráren. „Důvodů, proč podporuji jadernou energetiku, je hned několik. Pominu důvod, který se často uvádí a to je energetická soběstačnost a současná situace na Ukrajině. Dokonce pominu i ekonomické důvody, i když si myslím, že výroba v jaderných elektrárnách je ekonomicky nejefektivnější. Pro radost ekologům bych uvedl i ekologický důvod, protože neemitují skleníkové plyny, takže rozumní ekologové by je měli vítat. Vycházím z toho, že životnost jaderných elektráren byla podceněna. Ukazuje se, že existující reaktory mohou dále fungovat dalších dvacet, třicet let. Když se podíváte na náš energetický mix, tak jaderná energetika zatím představuje 35 procent celkové spotřeby elektřiny, zatímco ve Francii je to kolem 70 procent,“ uvedl Zeman s tím, že nelze příliš spoléhat na další zdroje. „Když přestane svítit slunce, nepřestaneme ani svítit, ani topit. Musí tady být záložní kapacita,“ dodal.

Vysočina chce rozšířit jadernou elektrárnu

Na téma navázal také hejtman Běhounek. „Dovolím si vás veřejně poprosit, zda byste nemohl s panem ministrem Mládkem otevřít otázku, zda by bylo možné projektovat pátý blok jaderné elektrárny Dukovany. Je to otázka patnácti let, než se od tohoto kroku pak stavba zahájí. Zastupitelstvo vyjádřilo podporu této záležitosti,“ žádal hejtman. „Jak znám jeho názory, tak se shodují s mými. Je ten, kdo není zatížen předsudky,“ reagoval mimo jiné Zeman, který dodal: „Větrné elektrárny na pobřeží Severního moře mají smysl, my Severní moře nemáme.“

Pak prezident odjel do společnosti Bosch Diesel v Jihlavě, kde si prošel provoz a debatoval se zaměstnanci. V odpoledních hodinách vyrazil na setkání s občany Jihlavy a Polné.

Prezident v Jihlavě řešil s lidmi důchody

O problematice zavedení eura, hrozbě zastavení dodávek plynu, ale také o výši důchodů debatoval pak prezident Miloš Zeman s občany při své návštěvě krajského města Vysočiny. Ujistil také obyvatele Jihlavy, že právě v jejich kraji hodlá trávit dovolenou až do konce svého života. 

Na připravené pódium přišel Miloš Zeman společně s primátorem Jihlavy Jaroslavem Vymazalem a hejtmanem kraje. Zeman pozdravil občany Jihlavy a upozornil na to, že jako prezident před nimi takto stojí poprvé. „Chtěl bych poděkovat těm, kdo mně dali v prezidentských volbách svůj hlas, ale také těm, kdo dali svůj hlas mému protikandidátovi nebo protikandidátům. Žít ve svobodě, znamená vybrat si z více možností,“ uvedl ve svém úvodním proslovu Zeman. „Cítím se na Vysočině doma z toho důvodu, že bez ohledu na funkci, kterou zrovna zastávám, posledních 20 let trávím letní i zimní dovolenou výlučně na Vysočině a budu tak činit i nadále do konce svého života. Přijel jsem sem proto, že prezident nemá být uzavřený na Hradě nebo na Lánském zámku, nemá se obklopovat hloučkem kamarádů, kteří mu říkají, pane prezidente, vy jste tak neuvěřitelně geniální, a prezident naslouchá a je mu dobře. Prezident, zvláště když byl zvolen přímou volbou občanů a nikoli pouze poslanci či senátory, by měl co nejčastěji vyjíždět mezi lidi,“ dodal s tím, že prezident má více naslouchat a méně mluvit a to, co od občanů slyší, by měl předávat dál na úroveň vlády nebo Parlamentu. Pak vyzval veřejnost k debatě: „Přál bych si, abych v diskusi, která teď bude následovat, slyšel co nejvíce často i kacířských, neortodoxních, nezvyklých názorů, chcete-li provokativních, které nás všechny přinutí přemýšlet.“

Občan si stěžoval: Proč mnou stát pohrdá?

A hned první z vyjádření jednoho z občanů bylo opravdu neobvyklé. „Rád bych panu prezidentovi poděkoval, že se v naší zemi začíná přemýšlet ve prospěch všech občanů. Já jsem takto přemýšlel 30 let a podařilo se mi objevit šest objevů prvních motorů na světě,“ tvrdil místní občan, který očekával, že ho prezident v jeho vynálezech podpoří. „Třináct let mnou stát pohrdá,“ stěžoval si. „Vážený pane, žádný dotaz jste nepoložil, já proto nemám na co odpovídat. Jen bych vám řekl, že tady byli skuteční objevitelé,“ reagoval Zeman a vyjmenoval dotyčnému konkrétní jména známých vynálezců. „Skutečný objevitel o svých objevech nemluví a nežádá podporu státu. Skutečný objevitel publikuje v odborných časopisech, získává patenty a licence,“ poučil pak Zeman dotyčného.

Důchodcům by se měla přidat stejná částka

Ke slovu se pak dostal jeden z místních seniorů: „Proč nám lidé vyčítají, že důchodci žijí na úkor příštích generací? Přidají nám od nového roku možná 200 korun, ale my jako Rada seniorů jsme se usnesli, že bychom chtěli, aby dostali přidáno všichni stejně a ne procentuálně. Zdražení se týká všech důchodců.“ Prezident v odpovědi připomenul to, že na mnoha náměstích říkal veřejně, že nevidí důvod, proč by se valorizace důchodů měla odehrávat na základě procenta. „Kdo už měl relativně vysoký důchod, ten dostane přidáno ještě více. Myslím si, že přidání stejnou částkou, ať už jakoukoli, vůbec nezatíží státní rozpočet. Bude to pořád stejný peníz jen spravedlivě rozdělen, protože jinak se bude prohlubovat propast. Budou bohatí důchodci a chudí důchodci, takže plně podporuji názor, že by se mělo přidávat každému stejnou částkou, pokud možno ne žebráckými 45 korunami jako tomu bylo v minulosti, ale minimálně 200 korunami, jako se to plánuje pro budoucnost,“ uvedl prezident.

Česko se nemusí bát přerušení dodávek ruského plynu

Jednu z obyvatelek pak zajímalo to, zda se Česká republika může obávat zastavení dodávek plynu v souvislosti s děním na Ukrajině. Prezident vysvětlil, že existuje hned několik plynovodů, kterými je Česko zásobováno a připomenul rezervy. „I kdyby na Ukrajině vypukla občanská válka a přesun ruského plynu přes Ukrajinu byl zastaven, stále existují více než dostatečné alternativní zdroje a nemáme se tedy čeho bát,“ reagoval Miloš Zeman. Pak si vzala slovo další obyvatelka regionu, ale místo dotazu věnovala prezidentovi CD, které natočili osmdesátiletí senioři. „Já vám velice děkuji. Já jsem také senior, letos mi bude 70 let a podívejte se, jenom kvetu, jsem plný energie, přitahuji ženy, ale bohužel ty ženy si to nemyslí. Buďme rádi, že žijeme, že nás nic moc nebolí, a když nás něco trochu bolí, vzpomeňte si na Miroslava Horníčka,“ reagoval Zeman.

Tři čtvrtiny českých exportérů chtějí euro

Pak přišla na řadu už vážnější problematika. Řeč byla o zavedení eura. „Byli Němci hrdi na marku? Byli. Byli Francouzi hrdi na frank? Byli. A přesto tyto země přijaly euro a vede se jim dobře. Slováci přijali euro před námi a 70 procent občanů je s eurem spokojeno. Rakušané přijali euro a 70 procent rakouských občanů je s eurem spokojeno. My se eura bojíme, protože nemáme žádnou konkrétní zkušenost. Bojíme se neznámého. Nezapomeňte, že jsme malá exportní ekonomika, která vyváží 80 procent své produkce. Tři čtvrtiny českých exportérů podporují euro. Když jsem byl dnes ve firmě Bosch, tak mi řekli, že by uvítali zavedení eura, protože by prospělo rozvoji jejich podniku,“ dodal.

Musíme chytat velké zloděje a nehonit jen zloděje králíků a jízdních kol 

Prezident Miloš Zeman se bude snažit pomoc prosazení hned tří zákonů. I to sdělil na setkání s veřejnosti v Polné, kam také zajel při příležitosti návštěvy Vysočiny. S občany debatoval také o církevních restitucích i o nájemných vraždách organizovaných mafiemi.  

Prudký déšť doprovázel setkání prezidenta s obyvateli Polné na místním Karlově náměstí. „Krásný dobrý den, trochu méně toho deště, i když ti z vás, kdo jsou zemědělci, mají radost,“ oslovil obyvatele, kteří se schovávali pod deštníky, prezident. „Vážený pane hejtmane, vážený pane starosto, dovolte mi, abych občany Polné pozdravil jako jejich soused. Nejsme od sebe daleko, přesněji řečeno jsme od sebe 14 kilometrů, protože v Novém Veselí je směrovka: Polná 14 kilometrů a jak víte, v Novém Veselí trávím už 20 let zimní i letní dovolenou a budu ji tam trávit i letos. Snad mám proto právo k vám mluvit jako k sousedům,“ řekl na úvod Zeman. „Chtěl bych poděkovat všem, kdo přišli, a vy jistě nebudete politiky obviňovat z toho, že prší a stejně tak je nebudete obviňovat z toho, že svítí slunce, a když se náhodou nějaký politik nadme a řekne, že slunce svítí kvůli němu, tak nemá pravdu. Ale politiky můžeme obviňovat z řady jiných hříchů, především z příliš velké pýchy, kdy si myslí, že spolkli veškerý rozum a nemusí poslouchat názory, jak oni říkají, obyčejných lidí. Já tento termín nepoužívám, já říkám normální lidé, protože, když někdo říká obyčejní lidé, tak tím naznačuje, že zrovna on je ten neobyčejný. Politici nemají krást a pokud kradou, musíme se ptát, kdo jim k tomu dal možnost a proč lidé jako Krejčíř nebo Kožený buď zůstávají na svobodě, nebo jsou na útěku. Politici mají za úkol prosazovat zákony, které pomohou normálním lidem a ne velkým zlodějům.“  

Zeman pak vyjmenoval zákony, o jejichž schválení se bude zasazovat. „První je zákon o prokázání původu, příjmů a majetků. Jak víte, už jako premiér jsem se snažil tento zákon prosadit, ale tehdy byl Parlament složen tak, že zákon třikrát zamítl. Dnes je zde koalice, která si dala tento zákon do programového prohlášení a mojí povinností je pečovat o to, aby se sliby plnily a programové prohlášení vlády je slib daný voličům. Co to konkrétně znamená? Doložit, odkud jsme získali prostředky na stavbu luxusních vil, jachet, tryskových letadel, uměleckých sbírek, když náš příjem je daleko nižší a poctivým způsobem jsme si na to nemohli vydělat. Nikdo nechce obtěžovat normální občany, kteří mají rodinný domek, auto a chalupu, proto si myslím, že hranicí pro takové majetkové přiznání by měla být částka asi 20 milionů korun. Je důležité, abychom postihli velké zloděje a nehonili jen zloděje králíků a jízdních kol.“

Nemůžeme do nekonečna hospodařit na dluh

Druhý ze zákonů, kterým se bude Zeman věnovat je zákon služební. „Víte dobře, že kdykoli se vyměnila vláda a dokonce, když se vyměnil jen jeden ministr, tak každý z těchto ministrů si s sebou přivedl své kamarády. Když to byl ministr zemědělství, tak ti kamarádi, ani on sám často nerozeznali ani žito od ovsa, natož aby věděli o skutečných problémech zemědělství. Služební zákon by měl sloužit k tomu, aby odborné funkce zastávali odborníci,“ uvedl prezident s tím, že třetí zákon, který je teď v centru jeho zájmu, je zákon o státním rozpočtu. „Nemůžeme do nekonečna hospodařit na dluh,“ uvedl Zeman. „Jak je možné, že jedině stát hospodaří se 100 miliardovým schodkem? Myslím si, že odpověď nalezneme v prvním bodě, v rozkrádání našeho státu lidmi, kteří nejsou podnikatelé, ale kteří jsou podvodníci, kteří se obohacují na předražených zakázkách a tak dále,“ dodal. „Než se rozprší tak, že začnou padat kroupy, ještě jednou vám moc děkuji, že jste v tomto počasí přišli,“ ukončil svůj úvodní proslov Zeman a vyzvali veřejnost k diskusi.

Majetek musí být církvi vrácen spravedlivě

„Zkusíte se zasadit o rychlejší průběh církevních restitucí?“ zazněla jedna z prvních otázek. „Ani rychlejší, ani pomalejší, ale spravedlivý průběh. Spravedlivý znamená, že podle platných zákonů, které musíme všichni respektovat, mají být vydány pouze ty církevní majetky, u nichž je beze vší pochybnosti doloženo, že byly znárodněny až po 25. únoru 1948. Někdy se setkáváme s případem, že církev žádá o vrácení majetků, které byly zabrány už Masarykovou pozemkovou reformou v letech 1919 nebo 1920. Takže odpověď na vaši otázku: Měřme každému stejným metrem. Není důležité to ani urychlovat ani zpomalovat, ale poctivě dodržovat platné zákony,“ reagoval prezident.

Vražda stála 20, pak 50 tisíc korun

Další otázka se stočila k situaci na Ukrajině a problematice místní mafie. „Jak ruské, tak ukrajinské mafie se podílely na desítkách nájemných vražd. Jedna vražda stála dvacet tisíc a později padesát tisíc korun. Říkal jsem veřejně, že na Ukrajině se mezi sebou pere několik gangů. Někteří kradou plyn tím, že navrtávají potrubí, někteří obchodují s drogami, další s prostitucí, někteří si najímají úkladné vrahy, aby stříleli své politické protivníky,“ vysvětlil prezident. „Nesouhlasím s tím, že na jedné straně jsou andělé a na druhé zločinci, v občanské válce takové rozdělení mezi dobrem a zlem nikdy neexistuje. To, co je zlé, je, že v téhle válce trpí civilní obyvatelstvo, lidé, kteří za nic nemohou,“ dodal.

Daniela Černá

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová