Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Za ozáření vrtulníku laserem dostal tři roky vězení

23.02.2014
Za ozáření vrtulníku laserem dostal tři roky vězení

Autor: konl.cz

Popisek: laser, ilustrační foto

KRIMI Osmadvacetiletý muž, který úmyslně a opakovaně ozařoval laserem loni v Hrotovicích na Třebíčsku bojový vrtulník, odešel od okresního soudu v Třebíči s trestem odnětí svobody v trvání tři roků s podmíněným odkladem výkonu trestu na zkušební dobu čtyř let.

Informovala o tom policejní mluvčí Dana Čírtková. Celý případ pro policisty Krajského ředitelství policie kraje Vysočina začal 7. března loňského roku krátce po půl sedmé večer. V té době nad obcí Hrotovice právě přelétal pilot z vojenské základny Náměšť nad Oslavou s bojovým vrtulníkem Mi 24/35. Osmatřicetiletý pilot vrtulníku v místě plnil výcvikové úkoly. Při průletu nad okrajem obce Hrotovice byl pilot vrtulníku opakovaně oslněn zeleným svazkem světelného laserového paprsku.

Muž se ke svému činu přiznal

Krátce poté, co došlo k oslnění pilota, přijali policisté na tísňovou linku 158 oznámení od vojenské spojovací správy, že pilot vrtulníku byl při průletu oslněn laserem zelené barvy. Z oznámení vyplývalo, že k přerušení letu ani jiným škodám na majetku ani zdraví osob nedošlo. Vojáci současně lokalizovali poměrně přesně místo, ze kterého mohl s největší pravděpodobností paprsek vycházet. Jednalo se o severní břeh Dolního rybníka na ulici Podloučky v obci Hrotovice.

Operační důstojník integrovaného operačního střediska okamžitě vyslal na místo dostupné policejní hlídky z Hrotovic a Jaroměřic nad Rokytnou. Díky okamžitému zákroku policistů byly na místě zadrženy čtyři osoby. Jednalo se jednoho mladistvého a tři muže ve věku od 22 do 27 let. Policisté všechny čtyři muže zadrželi a převezli je k provedení nezbytných úkonů na policejní služebnu. U nejstaršího ze čtveřice byl zajištěn laser. Jednalo se o laserové ukazovátko. Muž se následně ke svému činu přiznal. Při prověřování případu policisté zjistili, že tento muž je pod vlivem alkoholu. Dechová zkouška ukázala hodnotu 1,13 promile alkoholu.

Stíhání na svobodě

Na místo události do Hrotovic byl k ohledání místa činu vyslán také vyšetřovatel a kompletní výjezd služby kriminální policie a vyšetřování Územního odboru Třebíč. Vyšetřovatel zahájil úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu obecného ohrožení. V rámci vyšetřování případu třebíčští kriminalisté spolupracovali s vojenskou policií a museli nechat také vypracovat znalecké posudky, které jasně prokázaly, jak velké nebezpečí po oslnění laserem hrozilo pilotovi vrtulníku.

„Po všech provedených úkonech a na základě závěrů všech znaleckých posudků a odborných vyjádření jsme loni začátkem listopadu ze zločinu obecného ohrožení obvinili sedmadvacetiletého muže z Hrotovic. Muže jsme stíhali na svobodě,“ uvedl k případu Josef Vodák, vedoucí oddělení obecné kriminality územního odboru Třebíč.

Poté se případ dostal před okresní soud v Třebíči. Soud uznal muže vinným a odsoudil ho k trestu odnětí svobody v trvání tří roků. Výkon uloženého trestu odložil podmíněně na zkušební dobu čtyř roků.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace