Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na Vysočině bylo vloni jedenáct vražd či pokusů o vraždu

16.02.2014
Na Vysočině bylo vloni jedenáct vražd či pokusů o vraždu

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Vražda, ilustrační foto

KRIMI V Kraji Vysočina vyšetřovali policisté v loňském roce celkem 8 761 trestných činů, což je ve srovnání s rokem předchozím o 218 případů více. Meziročně jde o zvýšení trestné činnosti o 3 procenta. Objasněnost loni dosáhla v Kraji Vysočina téměř 53 procent.

Informovala o tom policejní mluvčí Dana Čírtková. „Nápadem trestné činnosti se řadíme v rámci České republiky na předposlední místo, což znamená, že stále patříme mezi nejbezpečnější regiony v rámci celé České republiky. Daří se nám dlouhodobě také v objasňování násilné trestné činnosti, zejména těch nejzávažnějších skutků, kterými jsou vraždy a loupežná přepadení. Za dobu pěti let fungování samostatného krajského ředitelství jsme vyšetřovali třicet případů zločinů vraždy a všechny skutky se nám podařilo objasnit, což můžeme považovat za vynikající výsledek. V objasněnosti se v loňském roce řadíme na páté místo mezi všemi kraji v rámci České republiky,“ doplnil ke statistickým údajům Pavel Peňáz, náměstek ředitele pro Službu kriminální policie a vyšetřování.

Všechny případy kriminalisté objasnili.

V loňském roce se policistům dodatečně podařilo objasnit 408 trestných činů. Jde o případy, které se staly v předchozích letech. Mezi dodatečně objasněnými skutky bylo také loupežné přepadení peněžního ústavu, ke kterému došlo v roce 2009 v Třebíči. Deset dodatečně objasněných případů se stalo v roce 2010, 26 dodatečně objasněných trestných činů pachatelé spáchali v roce 2011.

V průběhu loňského roku vyšetřovali policisté jedenáct zločinů vražd nebo pokusů vražd a všechny případy kriminalisté objasnili. Za velice pozitivní jev lze považovat skutečnost, že se v rámci kraje mírně snížil počet loupežných přepadení.

"Loni jsme vyšetřovali 56 případů loupeží, což bylo o šest méně než v roce 2012. Celkem 38 případů loupeží se podařilo loni objasnit a dalších pět skutků jsme objasnili začátkem letošního roku, takže objasněnost dosáhla téměř 68 procent," uvedla Dana Čírtková.

Na úseku drogové kriminality loni policisté vyšetřovali 241 trestných činů

Za negativní jev lze považovat mírné zvýšení počtu případů úmyslného ublížení na zdraví. V roce 2013 policisté v kraji vyšetřovali 232 těchto případů, což představuje v meziročním srovnání o 9,43 procenta více než v roce 2012. Přitom nejrůznější rvačky a potyčky mohou mít, a také často mají,  i fatální následky na životech a zdraví účastníků těchto incidentů.

Na úseku drogové kriminality loni policisté vyšetřovali 241 trestných činů, což bylo ve srovnání s rokem předchozím o 59 skutků více než v roce 2012. Objasněnost u tohoto druhu trestné činnosti dosáhla k téměř 92 procentům. V tomto případě se jedná o velice pozitivní jev, neboť drogová trestná činnost patří mezi latentní kriminalitu a policisté pachatele odhalují na základě vlastních operativních poznatků a důkladné systematická práci kriminalistů, kteří se aktivně věnují vyhledávání a odhalování trestné činnosti

Velkým problémem jsou recidivisté

Za negativní jev lze označit výrazná nárůst trestných činů v oblasti informační kriminality, kde dochází každoročně ke zvýšení počtu případů. Loni v kraji vyšetřovali 544 skutků, které měly znaky informační kriminality, zatímco v roce 2012 jich bylo 330. Největší počet případů se týká majetku – jde o nejrůznější formy internetových podvodů a protiprávních jednání, k nimž pachatel využije prostředí internetu.

Velkým problémem v našem kraji jsou recidivisté, kteří se podílejí na celkové kriminalitě 64 procenty. V případě majetkové trestné činnosti dokonce na 83 procentech tohoto druhu kriminality, v oblasti mravnostní kriminality na 49 procentech a v oblasti násilné trestné činnosti na 61 procentech tohoto druhu kriminality. Na spáchání 77 skutků se loni podíleli pachatelé, kteří byli z výkonu trestu propuštěni na základě lednové Klausovy prezidentské amnestie.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh

Vložil: Redaktor KL