Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Na Vysočině bylo vloni jedenáct vražd či pokusů o vraždu

16.02.2014
Na Vysočině bylo vloni jedenáct vražd či pokusů o vraždu

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Vražda, ilustrační foto

KRIMI V Kraji Vysočina vyšetřovali policisté v loňském roce celkem 8 761 trestných činů, což je ve srovnání s rokem předchozím o 218 případů více. Meziročně jde o zvýšení trestné činnosti o 3 procenta. Objasněnost loni dosáhla v Kraji Vysočina téměř 53 procent.

Informovala o tom policejní mluvčí Dana Čírtková. „Nápadem trestné činnosti se řadíme v rámci České republiky na předposlední místo, což znamená, že stále patříme mezi nejbezpečnější regiony v rámci celé České republiky. Daří se nám dlouhodobě také v objasňování násilné trestné činnosti, zejména těch nejzávažnějších skutků, kterými jsou vraždy a loupežná přepadení. Za dobu pěti let fungování samostatného krajského ředitelství jsme vyšetřovali třicet případů zločinů vraždy a všechny skutky se nám podařilo objasnit, což můžeme považovat za vynikající výsledek. V objasněnosti se v loňském roce řadíme na páté místo mezi všemi kraji v rámci České republiky,“ doplnil ke statistickým údajům Pavel Peňáz, náměstek ředitele pro Službu kriminální policie a vyšetřování.

Všechny případy kriminalisté objasnili.

V loňském roce se policistům dodatečně podařilo objasnit 408 trestných činů. Jde o případy, které se staly v předchozích letech. Mezi dodatečně objasněnými skutky bylo také loupežné přepadení peněžního ústavu, ke kterému došlo v roce 2009 v Třebíči. Deset dodatečně objasněných případů se stalo v roce 2010, 26 dodatečně objasněných trestných činů pachatelé spáchali v roce 2011.

V průběhu loňského roku vyšetřovali policisté jedenáct zločinů vražd nebo pokusů vražd a všechny případy kriminalisté objasnili. Za velice pozitivní jev lze považovat skutečnost, že se v rámci kraje mírně snížil počet loupežných přepadení.

"Loni jsme vyšetřovali 56 případů loupeží, což bylo o šest méně než v roce 2012. Celkem 38 případů loupeží se podařilo loni objasnit a dalších pět skutků jsme objasnili začátkem letošního roku, takže objasněnost dosáhla téměř 68 procent," uvedla Dana Čírtková.

Na úseku drogové kriminality loni policisté vyšetřovali 241 trestných činů

Za negativní jev lze považovat mírné zvýšení počtu případů úmyslného ublížení na zdraví. V roce 2013 policisté v kraji vyšetřovali 232 těchto případů, což představuje v meziročním srovnání o 9,43 procenta více než v roce 2012. Přitom nejrůznější rvačky a potyčky mohou mít, a také často mají,  i fatální následky na životech a zdraví účastníků těchto incidentů.

Na úseku drogové kriminality loni policisté vyšetřovali 241 trestných činů, což bylo ve srovnání s rokem předchozím o 59 skutků více než v roce 2012. Objasněnost u tohoto druhu trestné činnosti dosáhla k téměř 92 procentům. V tomto případě se jedná o velice pozitivní jev, neboť drogová trestná činnost patří mezi latentní kriminalitu a policisté pachatele odhalují na základě vlastních operativních poznatků a důkladné systematická práci kriminalistů, kteří se aktivně věnují vyhledávání a odhalování trestné činnosti

Velkým problémem jsou recidivisté

Za negativní jev lze označit výrazná nárůst trestných činů v oblasti informační kriminality, kde dochází každoročně ke zvýšení počtu případů. Loni v kraji vyšetřovali 544 skutků, které měly znaky informační kriminality, zatímco v roce 2012 jich bylo 330. Největší počet případů se týká majetku – jde o nejrůznější formy internetových podvodů a protiprávních jednání, k nimž pachatel využije prostředí internetu.

Velkým problémem v našem kraji jsou recidivisté, kteří se podílejí na celkové kriminalitě 64 procenty. V případě majetkové trestné činnosti dokonce na 83 procentech tohoto druhu kriminality, v oblasti mravnostní kriminality na 49 procentech a v oblasti násilné trestné činnosti na 61 procentech tohoto druhu kriminality. Na spáchání 77 skutků se loni podíleli pachatelé, kteří byli z výkonu trestu propuštěni na základě lednové Klausovy prezidentské amnestie.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace