Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Úředníci věnovali stovku mobilů, některé poslouží dětem

21.12.2013
Úředníci věnovali stovku mobilů, některé poslouží dětem

Autor: techzone.cz

Popisek: Mobilní telefon, ilustrační foto

Pracovníci jihlavského magistrátu se zapojili do akce nazvané Věnuj mobil a dali dohromady celkem 122 mobilních telefonů - jak starých nefunkčních přístrojů, tak i moderních chytrých telefonů s dotykovými displeji.

Funkční stroje poslouží v dětských domovech a pěstounských rodinách, staré a nefunkční kusy poputují k recyklaci. Jihlavský magistrát se tak stal druhým nejúspěšnějším úřadem v republice, o jediný přístroj více shromáždili už jen v Karlových Varech.

Recyklace je nejvýhodnější způsob likvidace vysloužilých spotřebičů

Uživatelé běžně mění mobilní telefony i do dvou let od zakoupení, nebývale tak vzrůstá množství vysloužilých přístrojů. V České republice je v domácnostech odhadem skladováno přes osm milionů neužívaných telefonů. K recyklaci ale dojde u pouhého jednoho procenta mobilů. I vysloužilé přístroje však mají hodnotu, a to zejména díky plastům a vzácným kovům, které jsou v nich obsaženy.

Recyklace je nejvýhodnější způsob likvidace vysloužilých spotřebičů. Jejím prostřednictvím lze znovu využít až 80% hmotnosti přístroje. „Kdyby všichni čeští majitelé telefonů, které leží ladem v domácnostech, vrátili přístroj k recyklaci, nemuselo by se zbytečně vytěžit 2.700 kg stříbra, 300 kg zlata, 152 kg palladia a 8 kg platiny,“ uvedla Renáta Kubištová Havlínová z odboru životního prostředí, která se věnuje problematice odpadů.

Všechny zmíněné látky se opětovně používají při výrobě elektroniky. Recyklace českých mobilů z domácností by tak zajistila ekologické zpracování pro 11.600 kg mědi či 4.400 kg olova.

Projekt "Věnuj mobil" funguje již řadu let

„Na druhou stranu mobil obsahuje řadu prvků, které špatným zacházením uvolňují jedovaté látky do ovzduší či do země a podzemních vod. Proto je důležité přístroje nevyhazovat do koše, ale odevzdávat k odbornému zpracování,“ upozorňuje Renáta Kubištová Havlínová.

Projekt Věnuj mobil funguje již řadu let a za tu dobu děti dostaly na 900 mobilů, které jim nyní slouží jako důležitá spojnice s přáteli či rodinou mimo domov. Akci pořádala ve spolupráci s úřady nezisková organizace ASEKOL, která se zabývá zpětným odběrem vysloužilých elektrozařízení.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace