Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Příčinou stavu společnosti je budování komunismu, říká senátor

07.12.2013
Příčinou stavu společnosti je budování komunismu, říká senátor

Foto: Archiv

Popisek: Peníze, ilustrační foto

Pokud hledáme příčiny současného neradostného stavu společnosti, potom naši minulost spojenou s budováním socialismu a komunismu považuji za jednu z významných, uvedl senátor za Jihlavsko Miloš Vystrčil (ODS).

Rozhovor pro ParlamentniListy.cz navázal na jeho vystoupení v pořadu České televize Máte slovo. Vystrčil se vyjádřil se i k Andreji Babišovi a lustračnímu zákonu.

V pořadu Máte slovo jste uvedl, že index vnímání korupce je v ČR dlouhodobě stejný a že na tom nejsme nejhůře. To pak bylo interpretováno tak, že navzdory zprávě BIS, která mimo jiné hovoří o prorůstání korupce do státní správy, můžeme být spokojeni. Můžete to vysvětlit?

Index korupce je skutečně dlouhodobě v ČR zhruba stejný. Dále jsem v pořadu Máte slovo ihned dodal, že neříkám, že je to dobře – že můžeme být spokojeni. To již bohužel v dotazu neuvádíte.

Co se týká interpretace uvedené v dalších větách Vašeho dotazu, dodávám následující. Trvám na tom, že mé pravdivé věty byly interpretovány některými dalšími diskutujícími jednoznačně účelově s cílem ODS a bývalou vládu co nejvíce diskreditovat a pošpinit. V žádném případě se ODS ani já nemyslíme, že s prorůstáním korupce do státní správy můžeme být spokojeni. Tuto interpretaci považuji za absurdní a pouhým poslechem mých slov z pořadu Máte slovo (čtvrtek 28. 11.) je možné se o tom jednoduše přesvědčit. Samozřejmě, pokud k tomu je ochota a vůle.

V této souvislosti jste hovořil i tom, že minulý režim byl zkorumpovanější než ten současný. Proč si to myslíte?

V rámci debaty o korupci jsem řekl, že za dob budování komunismu to bylo hrozné. Měl jsem tím na mysli  dnes již pro mladší generaci asi nepředstavitelné situace, kdy bylo nutné poskytnout protislužbu nebo tzv. „zvykový úplatek“ třeba jen za účelem získání možnosti si jen včas stoupnout do fronty na úplně obyčejné věci, jako je například toaletní papír nebo kokosová moučka. Jsem přesvědčen, že právě toto lámání lidských charakterů vynucené samotnou podstatou totalitního režimu nás do budoucna zásadně poznamenalo. Pokud dnes hledáme příčiny současného neradostného stavu společnosti, potom naši minulost spojenou s budováním socialismu a komunismu považuji za jednu z významných příčin.

Na druhé straně, to vůbec neznamená, že koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (později LIDEM) nedělala chyby. Naopak je zřejmé, že slova a činy koaliční vlády se až příliš lišily. Propásli jsme šanci a ztratili důvěryhodnost. Protože ale žijeme v demokracii, voliči nám to ve svobodných volbách po právu spočítali a my nyní stojíme před úkolem tvrdě pracovat a pokusit se ztracené pozice a důvěru voličů opět získat. Zrovna tak si ve svobodné zemi lidé díky demokracii postupně vynutí rozhodný boj proti korupci. V současnosti nezávislá policie, zastupitelství i soudnictví jsou toho jasným důkazem.

Všichni starší velmi dobře vědí, jak tomu bylo s nezávislostí policie, prokurátorů a soudců za socialismu. Všichni museli poslouchat a poslouchali jedinou stranu (KSČ) a vládu. O nějakém obvinění například špičkového politika z korupce, pokud se nejednalo a samotnou stranou naplánovanou likvidaci a tedy politický proces, jsme si mohli nechat před rokem 1989 jenom zdát.

Toto jsem měl na mysli, když jsem řekl, že za dob, kdy byl pan dnes komunistický poslanec Ondráček (mimochodem v roce 1989 na Národní třídě aktivně zasahoval pendrekem proti studentům) a jeho strana na vrcholu, to bylo hrozné.

Proč jste hlasoval pro zamítnutí návrhu zákona senátora Libora Michálka na ochranu oznamovatelů korupce?

To jsem již přímo v pořadu vysvětlil. Zákon neposkytuje žádnou ochranu oznámeným nebo, chcete-li, udaným. Když to zjednoduším, zákon v podobě navržené panem Michálkem umožňuje oznamovateli (udavači) kohokoliv obvinit, a tím si zároveň zajistit svoji ochranu. Pokud se ale později ukáže, že oznámený (udaný) byl falešně oznámen (udán), tak z toho pro oznamovatele (udavače) neplynou žádné sankce. To považuji za nepřijatelný až nebezpečný přístup. Nemusí být totiž například nic složitého si objednat (zaplatit) udavače, který by s pomocí Michálkova zákona v podstatě bez jakéhokoliv rizika mohl slušnému člověku svým udáním zásadně zničit život. Než se totiž obviněný očistí a vyhrabe ze všech vyšetřování a soudů, může být například bez rodiny, bez důvěry, bez prostředků. A udavač se bude jenom smát, neboť v podstatě nebude nijak postižitelný.

Vše lze například dokumentovat na známém případu současné místopředsedkyně ANO paní Věry Jourové, která byla udána, následně prošla málem osudovým martýriem, aby byla nakonec prokázána její nevina. Udavači však nebyli nijak stíháni, natož potrestáni.

Když ale zaměstnanec úřadu upozorní na něco nekalého, logicky se stane pro svého zaměstnavatele nepohodlným. Znamená to tedy, že by měl být za svou snahu nepřehlížet nekalosti potrestán, nebo raději mlčet?

Nevím, jak jste přišel na to, že když zaměstnanec upozorní na něco nekalého, že by se měl stát pro svého zaměstnavatele nepohodlným. Já to vnímám naopak.

Někteří bývalí disidenti, jako Hana Marvanová, zastávají názor, že není správné, aby podmínkou pro vstup do politické funkce bylo předložení čistého lustračního osvědčení, protože zásadnější než (ne)spolupráce Babiše s StB je rozhodnutí voličů. Naproti tomu komentátor Martin Fendrych tvrdí, že "v demokratické zemi estébák do vlády nepatří". Jak se k této otázce stavíte Vy?

Osobně nevidím důvod k rušení lustračního zákona. Osobně bych agenta StB ve vládě nechtěl.

Mění se podle Vás postoj Čechů k minulému režimu?

Myslím, že poměrně rychle zapomínáme. Přesto jsem optimista a věřím, že za dvě tři generace budou naši potomci schopni se s naší historií důstojně vypořádat.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL