Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Vysočina: Obce letos dostaly z daní o 20 procent více

04.12.2013
Vysočina: Obce letos dostaly z daní o 20 procent více

Autor: profimedia.cz

Popisek: Peníze, ilustrační foto

Nové rozpočtové určení daní, které vstoupilo v platnost se státním rozpočtem na rok 2013, reagovalo na stížnosti menších obcích, které se cítily znevýhodněné přerozdělováním daňových příjmů. Už téměř rok tedy obce hospodaří s příjmy dle upravených pravidel.

„Podle našich sledování si obecní rozpočty letos do září polepšily téměř o 20% oproti stejnému období loňského roku, konkrétně jde o částku vyšší než 636 miliónů korun,“ uvedl náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast financí Vladimír Novotný (ČSSD).

Peníze z rozpočtového určení daní jsou hlavní příjmovou položkou rozpočtů obcí

Vládní novela zákona o rozpočtovém určení daní sice rozpočty menších obcí posílila, na druhou stranu zrušila některé národní dotační programy pro obce (například byla zrušena dotace na žáka), peníze z těchto programů jsou přesunuty právě do rozpočtového určení daní.

„Neznamená to však, že se obce mají lépe. Současný systém jim pouze kompenzuje ztráty, které utrpěly za poslední čtyři roky,“ upozorňuje Novotný. Peníze z rozpočtového určení daní jsou hlavní příjmovou položkou rozpočtů obcí, které je využívají na veřejnou správu, kromě obecních silnic, škol a školek také například na svoz odpadů nebo veřejné osvětlení.

Daně rostou, ale kraje z toho nic nemají

Novotný poukazuje i na skutečnost, že méně spokojené jsou kraje. Od roku 2012 se stále snižuje jejich podíl na přerozdělovaném rozpočtovém určení daní, což komplikuje především přípravu rozpočtů respektive jejich naplňování.

„Zatímco daně občanům rostou, stát si pečlivě hlídá, aby se to nepromítlo do příjmů krajů, a proto snižuje podíly některých sdílených daní. A nic se na tom nezmění do roku 2016, kdy by mělo dojít ke  zvýšení podílu krajů na výběru DPH a u daně z příjmů ze závislé činnosti opět na úroveň roku 2011. V tu dobu jsou však očekávány zásadní změny ve financování složitého systému sociálních služeb, na které se kraje budou muset dopředu také finančně připravit,“ uzavírá Novotný.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace