Kůrovec, pak povodeň… Oprava naučné stezky v přírodní rezervaci Údolí Doubravy
09.01.2025
Foto: CHKO Železné hory
Popisek: Řeka Doubrava
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) zajistila koncem loňského roku opravu poškozené naučné stezky v přírodní rezervaci Údolí Doubravy.
Údolí řeky Doubravy, nedaleko Chotěboře, bylo v posledních letech zkoušeno přírodními živly. Nejprve údolí postihla kůrovcová kalamita, při které odumřela většina smrkových lesů. V září pak prošla územím povodeň. Při těchto událostech došlo k poškození turisty velmi oblíbené stezky, která prochází celým údolím.
„Velká voda poškodila na řadě míst povrch stezky a kamenné opěrné zídky v březích řeky. Vyvrácené stromy ležely přes stezku nebo zůstaly viset přímo nad ní. Padlé stromy také zničily jedno kovové schodiště a na několika místech poškodily bezpečnostní zábradlí,“ popisuje Aleš Kopecký z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
AOPK ČR, jako správce naučné stezky, financovala opravu z prostředků Programu péče o krajinu, z dotačního titulu MŽP. Všechny škody se podařilo odstranit. Náklady na opravu byly 115 960 Kč. Poškozené opěrné zídky i kamenné povrchy stezky byly opraveny vyskládáním odplavených kamenů. Kmeny stromů na stezce byly rozřezány a uloženy v okolí stezky. Na několika místech, kde je průchod kaňonem velmi náročný, bylo pro zvýšení bezpečnosti turistů doplněno nové řetězové jištění. Došlo také na opravu deseti informačních panelů naučné stezky a zhotovení jednoho nového panelu, jako náhrada panelu zničeného pádem stromu. Všechny panely byly opatřeny novými stříškami ze štípaného modřínového šindele a ošetřeny ochranným nátěrem.
Stezka je tak opět připravena provést návštěvníky tímto krásným místem v Železných horách. Prosíme však návštěvníky, aby přesto v údolí dbali zvýšené opatrnosti a drželi se pouze na stezkách. V okolí stezky je velké množství pokácených stromů, které zde budou ponechány, dokud je houby, hmyz a další organismy zcela nerozloží. Jsou tu i staré stromy, které se mohou zřítit.
„Údolí teď může někomu připadat, že je v něm velký nepořádek. Dřevo odumřelých stromů a velmi staré živé stromy jsou však důležitou součástí lesních ekosystémů, bez kterých řada organismů nemůže v naší krajině existovat. Tlející kmeny také obsahují velké množství vody, zlepšují mikroklima lesního prostředí a brání erozi lesní půdy, což je velmi důležité zvlášť při aktuálních změnách klimatu. Návštěvníci území tak budou mít možnost přímo z opravené stezky pozorovat, jak se bude les po kůrovcové kalamitě vyvíjet,“ doplňuje Aleš Kopecký.
Železné hory se mohou pochlubit nejsložitější geologickou skladbou v rámci střední Evropy. V podstatě všechny geologické jednotky z celého českého masivu mají v Železných horách své regionální zastoupení.
Pestré podloží a různost povrchů, spolu s mnoha dalšími vlivy, podpořily vznik rozdílných společenstev rostlin. V lesích se setkáme s bučinami, bukojedlinami, olšinami a jasaninami. Na skalních výchozech rostou bory. V nejnižších částech se nacházejí dubiny a dubohabřiny. Tyto původní lesní typy jsou dnes na mnoha místech nahrazeny kulturními smrčinami.
Živočichové obývají všechny typy prostředí. Velmi cenná společenstva hmyzu je možno nalézt v národní přírodní rezervaci Lichnice a na mokřadech. Mnohé z těchto druhů jsou však nenápadné. Nápadnější jsou obratlovci. Vody obývá, místy početně, vranka obecná, vzácný mník jednovousý a mihule potoční. K nápadným ptákům patří v některých obcích čáp bílý a v lesích čáp černý. V bukových porostech žije datel černý, lejsek malý i holub doupňák.
Posláním oblasti je uchování krás přírody a krajiny Železných hor, podpora šetrného využití území, včetně výstavby, která zohledňuje tradiční venkovské typy, tvary a proporce.
K poznání podmanivě zvlněné krajiny Železných hor, poskládané z lesů, luk, rybníků, polí a drobných sídel do harmonické mozaiky, lze doporučit množství cyklostezek a značených turistických tras. Pro návštěvníky jsou jednoznačnými ikonami zřícenina hradu Lichnice na hřebeni Železných hor a zřícenina hradu Oheb vypínající se na skále nad Sečskou přehradou. Za návštěvu rozhodně stojí i romantická kaňonovitá údolí řek Doubravy mezi Bílkem a Chotěboří a Chrudimky mezi Hradištěm a Libání. K dispozici je návštěvníkům řada naučných stezek, například NS Krajem Železných hor vedoucí mezi Sečí a Ronovem nad Doubravou a NS Krajem Chrudimky, která doprovází tok řeky od jejího pramene až do Chrudimi.
S unikátní geologickou pestrostí území Vás nejlépe seznámí cyklistická naučná stezka Magma vedoucí z Hlinska do Chrudimi nebo informační objekty projektu Železné hory – geologicky významná oblast.
K přírodním pokladům oblasti patří přírodní rezervace Polom s ukázkou krásy a majestátu bývalých bukojedlových pralesů, národní přírodní rezervace Lichnice s bezzásahovými lesy v roklích u hradu Lichnice, nebo dochovalé mokřadní louky v okolí Trhové Kamenice.
|
Zdroj: AOPK ČR, CHKO Železné hory
Vložil: Markéta Vančová