Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na Vysočině je vyznačeno téměř šest tisíc kilometrů turistických tras. Nově přibyla žlutá trasa pojmenovaná po Jarmile Kurandové

04.05.2024
Na Vysočině je vyznačeno téměř šest tisíc kilometrů turistických tras. Nově přibyla žlutá trasa pojmenovaná po Jarmile Kurandové

Foto: Kraj Vysočina

Popisek: Turistické značení, ilustrační foto

Turistické značení letos slaví 135 let své existence. Klub českých turistů si při svém založení v roce 1888 vytýčil jako jeden z hlavních cílů značení a úpravu stezek. V roce 1889 vzniklo první označovací družstvo tvořené dobrovolníky, kteří se záhy vydali vyznačit první turistickou trasu údolím Vltavy ke Svatojánským proudům. Poté začaly v české zemi rychle vznikat další značené pěší trasy.

Právě na obnovu turistického značení přispívá Kraj Vysočina téměř půl milionem korun ročně. I díky krajské podpoře tak mohou vznikat nové trasy.

Žlutá trasa Veselá – Houserovka

„Zmíním jednu novinku, která se v poslední době objevila v turistických mapách. Nově je do nich zakreslena žlutá trasa Veselá – Houserovka na Pelhřimovsku v délce 6 kilometrů, která je pojmenovaná po Jarmile Kurandové. Herečce původem z Vysočiny, která si zahrála třeba roli babičky ve stejnojmenném filmu,“ informoval po jednání Rady Kraje Vysočina hejtman Vítězslav Schrek.

 

Projekt Zdravé srdce byl slavnostně otevřen v lednu, foto KČT

Zdravé srdce

Novinkou mezi tradičními turistickými trasami na Vysočině je tzv. projekt Zdravé srdce. „Jde o kilometrový úsek cyklostezky na Humpolecku, kde si během rychlé chůze měříte čas i tepovou frekvenci a přes QR kód hodnoty vkládáte do aplikace. Ta data vyhodnotí a porovná je s fyzickou zdatností ostatních přihlášených,“ doplnil Roman Fabeš, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Nerozlučná součást naší krajiny

Značení turistických tras má velký význam pro rozvoj turistiky a tím i pro prevenci zdraví v podobě nejpřirozenější sportovní aktivity, jakou je pěší chůze. Turistické značení se v České republice těší velké oblibě u veřejnosti. Čtyři typické značky – červená, modrá, zelená a žlutá - se staly nerozlučnou součástí naší krajiny a přispívají k poznávání naší vlasti.

Nejstarší červená trasa byla vyznačena  ze Štěchovic do údolí Vltavy k někdejším Svatojánským proudům, které dnes leží pod hladinou přehrady. Nejdříve byla používána barva pouze červená, posléze byly další trasy značeny také modrou barvou a od roku 1916 byly přidány ještě zelená a žlutá. První dálková trasa vznikla roku 1912 na trase Praha - Brdy - Šumava.

 

Turistické značení, foto KČT

Více než 80 tisíc km tras

Dnes značkaři Klubu českých turistů (KČT) pod metodickým vedením předsedy Rady značení Pavla Přílepka pečují o více než 80 tisíc km tras. Celkem je v ČR vyznačeno 43 987 km pěších tras, 36 825 km silničních cyklotras, dále je vyznačeno 3 931,5 km terénních cyklistických tras značených pásovou značkou, 554 km lyžařských tras, 2 500 km jezdeckých stezek a 149 km vozíčkářských tras.   

7 milionů Kč jen na Vysočině

Na Vysočině se KČT stará o 3 240 kilometrů pěších a lyžařských tras a o 2467 km cyklostras. Každoročně parta 120 proškolených značkařů obnoví zhruba 1/3 značek. Mimo to, že jim vrátí sytou barvu ještě vymění poškozené, zničené a ztracené značky, narovná směrovníky a nahradí už nečitelné mapy. Kraj Vysočina od roku 2002 přispěl na obnovu turistického značení v regionu téměř 7 miliony korun.  

Jedinečné české turistické značení se stává inspirací pro mnohé turistické organizace či asociace, které unikátní systém turistického značení přebírají a využívají v zahraničí. Tak jako například v rumunském Banátu, na Krku v Chorvatsku, v Brazílii nebo v Mongolsku. Fenomén značení podtrhují i nejrůznější projekty, jako je například přechod České republiky kolem hranic – Stezka Českem. 

Zdroj: Kraj Vysočina, Klub českých turistů

Vložil: Markéta Vančová