Na Vysočině je vyznačeno téměř šest tisíc kilometrů turistických tras. Nově přibyla žlutá trasa pojmenovaná po Jarmile Kurandové
04.05.2024
Foto: Kraj Vysočina
Popisek: Turistické značení, ilustrační foto
Turistické značení letos slaví 135 let své existence. Klub českých turistů si při svém založení v roce 1888 vytýčil jako jeden z hlavních cílů značení a úpravu stezek. V roce 1889 vzniklo první označovací družstvo tvořené dobrovolníky, kteří se záhy vydali vyznačit první turistickou trasu údolím Vltavy ke Svatojánským proudům. Poté začaly v české zemi rychle vznikat další značené pěší trasy.
Právě na obnovu turistického značení přispívá Kraj Vysočina téměř půl milionem korun ročně. I díky krajské podpoře tak mohou vznikat nové trasy.
Žlutá trasa Veselá – Houserovka
„Zmíním jednu novinku, která se v poslední době objevila v turistických mapách. Nově je do nich zakreslena žlutá trasa Veselá – Houserovka na Pelhřimovsku v délce 6 kilometrů, která je pojmenovaná po Jarmile Kurandové. Herečce původem z Vysočiny, která si zahrála třeba roli babičky ve stejnojmenném filmu,“ informoval po jednání Rady Kraje Vysočina hejtman Vítězslav Schrek.
Projekt Zdravé srdce byl slavnostně otevřen v lednu, foto KČT
Zdravé srdce
Novinkou mezi tradičními turistickými trasami na Vysočině je tzv. projekt Zdravé srdce. „Jde o kilometrový úsek cyklostezky na Humpolecku, kde si během rychlé chůze měříte čas i tepovou frekvenci a přes QR kód hodnoty vkládáte do aplikace. Ta data vyhodnotí a porovná je s fyzickou zdatností ostatních přihlášených,“ doplnil Roman Fabeš, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu.
Nerozlučná součást naší krajiny
Značení turistických tras má velký význam pro rozvoj turistiky a tím i pro prevenci zdraví v podobě nejpřirozenější sportovní aktivity, jakou je pěší chůze. Turistické značení se v České republice těší velké oblibě u veřejnosti. Čtyři typické značky – červená, modrá, zelená a žlutá - se staly nerozlučnou součástí naší krajiny a přispívají k poznávání naší vlasti.
Nejstarší červená trasa byla vyznačena ze Štěchovic do údolí Vltavy k někdejším Svatojánským proudům, které dnes leží pod hladinou přehrady. Nejdříve byla používána barva pouze červená, posléze byly další trasy značeny také modrou barvou a od roku 1916 byly přidány ještě zelená a žlutá. První dálková trasa vznikla roku 1912 na trase Praha - Brdy - Šumava.
Turistické značení, foto KČT
Více než 80 tisíc km tras
Dnes značkaři Klubu českých turistů (KČT) pod metodickým vedením předsedy Rady značení Pavla Přílepka pečují o více než 80 tisíc km tras. Celkem je v ČR vyznačeno 43 987 km pěších tras, 36 825 km silničních cyklotras, dále je vyznačeno 3 931,5 km terénních cyklistických tras značených pásovou značkou, 554 km lyžařských tras, 2 500 km jezdeckých stezek a 149 km vozíčkářských tras.
7 milionů Kč jen na Vysočině
Na Vysočině se KČT stará o 3 240 kilometrů pěších a lyžařských tras a o 2467 km cyklostras. Každoročně parta 120 proškolených značkařů obnoví zhruba 1/3 značek. Mimo to, že jim vrátí sytou barvu ještě vymění poškozené, zničené a ztracené značky, narovná směrovníky a nahradí už nečitelné mapy. Kraj Vysočina od roku 2002 přispěl na obnovu turistického značení v regionu téměř 7 miliony korun.
Jedinečné české turistické značení se stává inspirací pro mnohé turistické organizace či asociace, které unikátní systém turistického značení přebírají a využívají v zahraničí. Tak jako například v rumunském Banátu, na Krku v Chorvatsku, v Brazílii nebo v Mongolsku. Fenomén značení podtrhují i nejrůznější projekty, jako je například přechod České republiky kolem hranic – Stezka Českem.
Zdroj: Kraj Vysočina, Klub českých turistů
Vložil: Markéta Vančová