Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Adoptujte lišáka Lukáše, který miluje štrůdl, nebo orla Addyho, my si vybrali krkavce. Záchranná Stanice Pavlov pro handicapované živočichy

02.01.2024
Adoptujte lišáka Lukáše, který miluje štrůdl, nebo orla Addyho, my si vybrali krkavce. Záchranná Stanice Pavlov pro handicapované živočichy

Foto: Záchranná Stanice Pavlov (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Lišák Lukáš

Rok 2024 je šestnáctým rokem, kdy obecně prospěšná společnost Stanice Pavlov, která sídlí mezi Světlou a Ledčí nad Sázavou, zajišťuje s finanční podporou Kraje Vysočina provoz záchranné stanice pro handicapované živočichy. Každý může podpořit provoz stanice například adopcí některého ze zvířat, koupí kalendáře nebo propagačních předmětů.

Nově si lze adoptovat zvíře jednoduše přes elektronický formulář ZDE. Záchranná Stanice Pavlov na začátku prosince zprovoznila speciální podstránku, kde si lze „objednat“ adopci zvířete nebo kmotrovství mláďat prostřednictvím elektronického formuláře za pár minut. V minulosti bylo potřeba vyměnit si kvůli adopci většinou i několik e-mailů, formulář tak ušetří čas nejen pracovníkům v Pavlově, ale také samotným dárcům.

 

Krajské listy zahájily adopci krkavce velkého jménem Ruby

Proč zrovna krkavec, respektive krkavčice? No protože jsme si v roce 2023 založili Literární klub. A slavný Edgar Allan Poe je autor jedné z nejslavnějších světových básní Havran, kde dotyčný opeřenec kráká Never more, už víckrát ne (Pták v svém ebenovém zjevu ponoukal mne do úsměvu, vážným, přísným chováním, jež bylo velmi vybrané – „Ač ti lysá chochol v chůzi, jistě nejsi havran hrůzy, jenž se z podsvětního šera v bludné pouti namane – řekni mi své pravé jméno, plutonovský havrane!“ Havran děl: „Už víckrát ne.“). Jenže havrana k adopci nemají, ale krkavec k němu má nejblíže…

Ruby pochází z Jihlavy, kde ji jako mladého ptáka v dubnu 2018 odchytli hasiči, když nechtěla pustit domů paní s nákupem … Ruby neuměla létat a byla vyhublá na kost. Někdo ji vybral z hnízda a ochočil si ji v malé voliéře. Když se dostala do stanice, už byla tak navyklá na člověka, že se nemohla vrátit zpět do volné přírody. Je komunikativní a velmi kontaktní, umí říkat „Ahoj“ a „Chocho“. Adopční poplatek u krkavce velkého vychází na 2.000 Kč za rok. Denně vyjdou náklady na krmení na zhruba 20 Kč.

 

Vychytávají mouchy

A jak to funguje? Na začátku se rozhodnete, zda chcete vybírat ze stálých obyvatel stanice nebo z mláďat, doplníte údaje k adopci, zvolíte si vizuál certifikátu, zda ho chcete poslat poštou nebo stačí e-mailem a pak už jen počkáte, až vám ho Záchranná Stanice Pavlov zašle e-mailem ke kontrole k odsouhlasení.

„Jakmile systém otestujeme a bude pracovat podle našich představ, zaměříme se na automatické generování certifikátů. Poté už si opravdu vše včetně vygenerování dárkového certifikátu zajistíte sami. Pokud formulář nefunguje správně nebo nastavení podle Vás není úplně logické, budeme rádi za zpětnou vazbu na , abychom vychytali všechny mouchy,“ napsala Záchranná Stanice Pavlov ve svém periodiku Pavlovinky.

 

Koho si lze například adoptovat?

Lišák Lukáš

Lišák Lukáš byl do stanice přivezen začátkem února roku 2011. Jako malé mládě byl nalezen nedaleko Chotěboře v jímce a vedle něj ležela mrtvá samice lišky obecné. Po několika týdnech ve stanici se naštěstí zotavil. Protože ale patří k druhu, kterému v naší přírodě hrozí odstřel, a Lukáš jako mládě při nutné intenzivní péči ztratil plachost, zůstává ve stanici natrvalo. Nepohrdne kuřecím masem ani granulemi, ovšem k jeho největším lahůdkám patří jablečný štrůdl. Adopční poplatek u Lukáše vychází na 4.000 Kč/rok. Denně vyjdou náklady na krmení na zhruba 20 Kč.

Muflon evropský Mufi

Mufi se do naší záchranné stanice dostala jako novorozenec, kdy jí našli lesní dělníci a bohužel jí zachraňovali tak, že si jí jeden z nich vzal domů. A protože dělník nevěděl, jak o mládě muflona evropského (Ovis aries musimon) pečovat, zavolal k nám do stanice a Mufi se přestěhovala do Pavlova. Ve stanici se ihned stala velkým oblíbencem a roztomile pobíhala za svým ošetřovatelem, který se o ni staral ve dne v noci. Největší radost však měli kancelářští kolegové, když Mufi dospěla a mohla se přestěhovat do výběhu. Důvodem bylo hlavně to, že s velkou oblibou navštěvovala kanceláře, kde si každou chvilku ulevila, a její oblíbenou kratochvílí byla konzumace různých dokumentů, mnohdy i velmi důležitých. Adopční poplatek u Mufi vychází na 3.500 Kč/rok. Denně vyjdou náklady na krmení na zhruba 20 Kč.

Orel skalní Addy

V době, kdy byl zabavený mladý orel skalní umístěn do naší záchranné stanice a pojmenován Addy, měl za sebou už několik let života v zajetí. Je jeden z největších gurmánů na stanici. Orel skalní se dožívá až padesáti let. Addymu jsme na stanici k jeho dvacátým narozeninám vybudovali novou orlí voliéru, časem bychom mu do ní velmi rádi sehnali kamarádku. Addy je k lidem velmi přátelský. Jeho pobyt u nás se mu snažíme co nejvíce zpříjemnit. Addy je jeden z největších gurmánů stanice Pavlov - kuřecím masem povětšinou pohrdá, mezi jeho oblíbené jídlo patří křepelky, laboratorní potkani nebo králík.

Orel je velmi inteligentní pták a skutečnost, že vyrůstal a dospíval v zajetí, v těsném kontaktu s lidmi, nevratně změnila jeho chování. Především ztratil přirozený strach z lidí. Takový pták by se na svobodě nevyhýbal lovu domácích zvířat ze dvorků, velmi rychle by se tak dostal do konfliktu s lidmi a jeho dny by byly sečteny. Nezbývá jiné řešení, než aby svůj život prožil v zajetí, a to i přes to, že jde o krásného, silného a zdravého orla.

Adopční poplatek u Addyho vychází na 8.000 Kč/rok. Denně vyjdou náklady na krmení na zhruba 40 Kč.

 

Přes 1 200 handicapovaných zvířat

Stanice Pavlov je jediná záchranná stanice se sídlem v Kraji Vysočina a svým rozsahem, odborností pracovníků, podmínkami a možnostmi (velký počet voliér včetně karanténních boxů, výběhů, zimovišť, vodních ploch ap.) naplňuje své prvotní poslání, a to záchranu, léčbu, rehabilitaci a vypouštění uzdravených živočichů zpět do přírody. „Za rok 2023 bylo do péče pracovníků záchranné stanice přijato přes 1 200 handicapovaných zvířat. Víc jak polovina přijatých zvířat se podaří zachránit, uzdravit a vypustit zpět do přírody,“ informoval Pavel Hájek, radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí.

Newsletter s názvem Pavlovinky

Stanice Pavlov rovněž klade důraz na ekologickou výchovu a osvětu například formou komentovaných prohlídek pro širokou veřejnost, pořádáním výukových programů či příměstských táborů pro školy a aktivně se podílí na akcích Kraje Vysočina.

O své činnosti Stanice Pavlov informuje nejenom přes svoje webové stránky, kde jsou i nabídky na vzdělávací akce a příměstské tábory, ale i přes sociální sítě, články v médiích a vydávají i newsletter s názvem Pavlovinky, kde přibližují aktuální dění, nové i dlouhodobé obyvatele stanice a přidávají i nejrůznější rady.

 

Záchranná Stanice Pavlov pro handicapované živočichy

„Nic z toho by však nešlo bez finanční podpory, kterou Stanice Pavlov aktivně shání z více zdrojů. Každoročně ji proto podporuje i Kraj Vysočina. Na rok 2024 rozhodlo krajské zastupitelstvo o poskytnutí částky v úhrnné výši 1,5 miliónu korun. Tyto peníze jsou využívány především na úhradu energií, mzdy zaměstnanců a úhradu spoluúčasti na řadě dotacemi podpořených projektů,“ přiblížil Pavel Hájek. „Mezi podporovatele Stanice Pavlov patří také ČSOB, která podporuje veřejně prospěšné aktivity a projekty. Každý se může zapojit na www.csobpomaharegionum.cz a podpořit projekt Stanice Pavlov s názvem Srnčí obůrka podpoří ekovzdělávání. Již nyní patří mezi pět finalistů s jistou podporou od banky. Nejvíc peněz dostane projekt, který získá nejvíc financí od ostatních dárců.  Projekt můžeme finančně podpořit a tím zajistit jeho vítězství v termínu do 9. ledna 2024,“ dodal Pavel Hájek.

Na území Kraje Vysočina působí také Záchranná stanice a ekocentrum Pasíčka z Pardubického kraje, která nyní také připravuje modernizuje svého zázemí. Každý může přispět a podpořit tak výstavbu nových rehabilitačních voliér ZDE.

Zdroj: Tisková zpráva, Pavlovinky

Vložil: Markéta Vančová