Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Arogance mocných. Střet mezi polistopadovým kartelem a oligarchií bez hodnot. Komentář Štěpána Chába

komentář 29.09.2022
Arogance mocných. Střet mezi polistopadovým kartelem a oligarchií bez hodnot. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením Andreje Babiše

Popisek: Andrej Babiš

V pátek začíná druhé kolo voleb do Senátu. V Jihlavě se strhne souboj mezi dosavadním šéfem Senátu Milošem Vystrčilem za ODS a Janou Nagyovou za ANO. Ta čelí společně s Andrejem Babišem politickému procesu stran Čapího hnízda. Pod heslem – na každou svini se vaří voda – tak určitá část politické mapy České republiky nadšeně čeká, až Babiše polkne peklo české spravedlnosti. Zaslouženě, vždyť využil na hraně zákona dotační politiky, kterou si nastavila Česká republika dávno před Babišovým vstupem do Strakovky. A tak Babiš vytáhl proti takzvanému polistopadovému kartelu, kterého je součástí celou dobu, loutku jménem Jana Nagyová a chce vyvolat střet starého a prohnilého s… hm, stejně starým a stejně prohnilým.

Čapí hnízdo, celých osm let Babišovy vlády i spoluúčasti na vládě nejočekávanější soudní proces. Soudní proces, u něhož by neměl být souzen jen Babiš, ale celý dotační systém v České republice, který přesně takovéto balancování na hraně zákona dovoluje i nedovoluje a který tvoří právě hraniční čerpání peněz z veřejného rozpočtu jak republiky, tak i unie. Vedle Babiše by se jistě mohly řadit desítky až stovky podobných dotačních závisláků, kteří si ze státní i unijní kasy udělali dojící krávu. Systém je zvrácený.

Z celého soudního stání je tak jen předvolební politická fraška s odsouzením marketingově největšího zločince republiky. Stání se odehrálo před komunálními a senátními volbami, řešení duševního stavu jeho syna (a tedy i odvoz na Krym) bylo odročené do horké fáze boje o Hrad na prosinec. Vytříbené načasování. Ale ne, podezírat českou justici, že hledá účelově termín tak, aby obviněnému politicky uškodila, to je ale absurdní myšlenka. Poukazovat na ovlivnitelnost české justice, kdy za vlády Babiše nebyla „schopná“ bagatelní tunelování veřejného rozpočtu postihnout, zato s výměnou ve vedení toho „schopná“ je, by bylo nejspíš také nevhodné. A navíc s tak vytříbeným načasováním. Je česká justice postavená na tom, kdo ji zrovna za Strakovky pase? Určité indicie k podobnému podezření by tu byly. Vím, vím, jsou naprosto nevhodné.

Andrej Babiš proti Miloši Vystrčilovi v senátních volbách zcela cynicky postavil svou loutku Janu Nagyovou. Nejde o Jihlavu ani jihlavský region, nejde o hodnoty politiky, zastupitelské demokracie, jde o Janu Nagyovou a zájmy Andreje Babiše. Spoluobviněná v politickém a mediálním procesu desetiletí má vyrazit z rukou Vystrčila i ODS pomyslné žezlo předsedy Senátu a tím tnout vládní koalici pro úpadek republiky do slabin. Povede se to? Bože, doufám, že ne, že si Jihlava zvolí do Senátu Vystrčila i s tou jeho bezduchou a nicneříkající politikou nepolitika aktivisty. Protože aby Babiš takhle okatě znásilnil zastupitelskou demokracii svými soukromými zájmy, aby takhle okatě pohrdl tím, že politika má mít hodnotu, a že ji může nahradit buranstvím? Děkuju pěkně, to radši dalších šest let sledovat Vystrčilovo tchajwanství i s veškerou výslednou nejapností.

Podobnou aroganci moci a znásilnění zastupitelské demokracie, jakou v malém Babiš ukazuje u kandidatury Nagyové na post senátorky, předvádí naše politická scéna napříč stranami a neustále. Rakušanovo sveřepé trvání na tom, že šéfem špionů bude Mlejnek? To bylo velepředstavení arogance moci. STANařský rozpad veškerých hodnot politiky v přímém přenosu kolem kauzy Dozimetr? Tiché našlapování vedle arcilotra Bakaly? I ti pokrytečtí Piráti před pěti lety těsně po volbách s takovou parádou křičeli o tom, že Bakala půjde do tepláků. A teď? Tiše, vládneme. Jsme u korýtka. Pirátské zaplevelení ministerstev a úřadoven svými nezvolenými exposlanci a jejich kamarády? Tiše, vládneme. Znásilnění při oposmlouvě mezi ODS a ČSSD? Rychetského překopání volebního zákona, aby to další pětikoaliční oposmlouvě vyšlo (spojení ODS a Pirátů? Není absurdnější spojení)? Další znásilnění. Ministrem spravedlnosti manžel exekutorky… a tedy jasný střet zájmů? ODS v kostce. Tiše, nemluvit, neříkat. Vládní boj proti dezinformacím? Tiše, vládneme. Zavádění nových policejních sborů na potírání takzvaných proruských švábů? Tiše, vládneme. Odjezd Jana Farského na studia do USA, kdy si chtěl ponechat mandát? Pšt, nestojí za řeč. Protlačování korespondenčních voleb? Volba do Rady ČT pod přísným pohledem otevřeného hlasování? To už je jen třešnička na dortu. Pokračovat by se dalo do nekonečna. Potírání hodnot, potlačování veřejného zájmu, klientelismus, zákulisní hry, to je naše politika. A jsou v ní všichni, Babiše a jeho ANO nevyjímaje.

Babišův odstřel skrze Čapí hnízdo je čistě politický proces. Což neznamená, že by si Babiš za své podvůdky s reklamou i dotacemi nezasloužil nějakou pěknou pokutu a podmínku. Stejnou morální pokutu a podmínku by si ovšem zasloužil celý ten „polistopadový kartel“, který podobný dotační systém vybudoval a který nás sice dotáhl k jakémusi pojetí svobody, které ovšem produkuje vedle Babišů a Bakalů také zástupy bezejmenných bezdomovců, hladových důchodců, nenasytných exekutorů, bezradných mladých rodin, pracujících chudých a chutě to zase spoutat do nějaké měkké formy totality. Ne pouze Babiš, celý systém by potřeboval potrestat.

 

Vložil: Štěpán Cháb