Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Luděk Ševčík: Nic se nenaučil, nic nepochopil! Vaše dopisy

06.09.2022
Luděk Ševčík: Nic se nenaučil, nic nepochopil! Vaše dopisy

Foto: Hans Štembera

Popisek: Petr Fiala a jeho držme SPOLU

Tak premiér Petr Fiala si udělal z ostudy kabát. O demonstraci 3. září pro ČTK se vyjádřil pohrdavě, s despektem a dal tak najevo, že je nejspíš premiérem jen některých. Na ty ostatní není třeba brát ohled. Přišly vám po konci fixace absurdní zálohy na elektřinu nebo plyn. Stěžujete si? Jste proruský dezinformátor. Slova Petra Fialy zvedla za židle Luďka Ševčíka.

„Petr Fiala o sobotní demonstraci na Václavském náměstí vydal prohlášení. Jedná se prý o lidi opakovaně podléhající ruské propagandě a dezinformační kampani. A neodpovídá to prý zájmům ČR a našich (?) občanů,“ napsal Luděk Ševčík.

„Politici občas z nedostatku invence vypouštějí prázdné ideologické floskule. Tohle je ovšem úplně něco jiného! Fiala prokázal, že se ve své funkci nic nenaučil, že nic nepochopil! Na Václavském náměstí se totiž objevila jen opravdu nepatrná špička obrovského ledovce. Tvořeného lidmi, kteří mají strach. A strach a obavy v této době nemá jen šílenec. Nebo keťas neskutečně bohatnoucí z lidského neštěstí. Případně ještě pár pravověrných, důvěřujících silné propagandě. U těch to bude ale jen do prvních vysokých složenek. Obrovský nárůst cen energií logicky obrovsky zdraží vše. Zmatené nekonání vlády v tomto zdražování bylo tím, co vyhnalo lidi do ulic! Žádná ruská propaganda a dezinformační kampaň!

Setkávám se denně s řadou lidí. Různých postavení, různého vzdělání, různého věku. Zastánce současné vládní politiky jsem potkal jednoho. A to je ještě, jak já říkám, takový fanatický fanoušek Sparty. Ten zavře oči a bude fandit, ať Sparta – vláda - bude hrát – vládnout sebehůř.

Ano. Lidé mají strach! Vidí, že kroky, které přijímá naše vláda a jí zjevně nadřazená EU, vedou do pekel! Nechtějí být nezaměstnaní! Nechtějí kvůli nesolventnosti přijít o své domy! O své firmy! Nechtějí se třást zimou! Nechtějí mít hlad! Nechtějí špatnou budoucnost pro své děti! A právě tyto a další tragédie se díky katastrofální politice naší vlády a její nadřazené EU na ně řítí! A postavit se proti těmto tragédiím je přímo v zájmu ČR a jejich občanů!

Petr Fiala to takto nevidí. Za oprávněnými obavami většiny národa vidí jakousi propagandu. Koho chce Bůh potrestat, raní jej slepotou. Fialu absolutním neviděním reality. A nás Fialou. Člověkem, který se i přes vysokoškolské vzdělání nedokázal nic o vládnutí naučit. Nic o něm nedokázal pochopit. V příští Wikipedii o něm bude snad jen: Bezduchá bruselská loutka. Nezlobil bych se, kdyby další věta byla: Ve své funkci byl jen velmi krátce. A protože dějiny píšeme my, udělejme vše pro to, aby v té funkci skončil co nejdříve. Včera bylo hodně pozdě!“ zakončil Luděk Ševčík.

Petr Fiala to zase nevykomunikoval. Místo toho, aby slyšel 70 tisíc lidí, kteří volali – necháváte nás padnout – okomentoval účinkující. Neviděl tu spojující linku, která ukazovala strach z budoucnosti, proti kterému by se měl jako předseda vlády postavit a nedopustit, aby se strach stal hnacím motorem změn, které sám nechce. Svým pohrdavým nekomentováním demonstrujících, ale jen organizátorů, řekl jediné – máte strach, tak jste proruští dezinformátoři. Nezachoval se jako premiér České republiky, za kterou má odpovědnost, promluvil jako ideolog, který právě proti téhle části České republiky bojuje. Proti lidem, na které jeho nekonání začíná dopadat jako mezi první.

Petr Fiala není premiérem České republiky, jen její šafrovské části, která jakékoliv kritiky bez uzardění označí za Putinovi fašisty. Bez přemýšlení, na první dobrou.

A právě to se mu může a stane osudným.

Ještěže mu to vykryli jeho ministři, kteří se začali chytat za žlučníček a tvrdit, že tak silný hlas strachu nejen slyší, ale i vyslyší. Nuže, uvidíme… nejspíš ale to, co už jsme viděli. Jinak, Petru Fialovi bych další sešup z kopce ze srdce přál, republice ne. Jenže Fialův sešup z kopce je v tomto případě sešup celé republiky.

Ale to Fialovo „Držme SPOLU", to je pěkná zkratka do bezčasí. Držme spolu, nebo držme SPOLU, tedy ODS, KDU-ČSL a TOP 09, navzdory všemu? Svým vyjádřením Petr Fiala potvrdil, že platí spíš „Držme SPOLU", protože koryta stále přetékají mlékem a strdím. A s tím se musí něco udělat. Jak už to tak s ODS u kormidla bývá.

Vložil: Štěpán Cháb