Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pomáhá druhým jako záchranář. Po požáru domu ale potřebuje pomoci sám

20.06.2022
Pomáhá druhým jako záchranář. Po požáru domu ale potřebuje pomoci sám

Foto: Se svolením ZZS Kraje Vysočina (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Ilustrační foto

Záchranáři Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina jsou tady proto, aby pomáhali těm, kteří pomoc potřebují. Nepřetržitě, 365 dní v roce, 7 dní v týdnu, 24 hodin denně. Jsou ale chvíle, kdy se i oni sami dostanou do tíživé životní situace a je nutné jim podat záchrannou ruku. Právě do takové situace se počátkem února letošního roku dostal jejich kolega, záchranář Honza.

Honza pracuje jako zdravotnický záchranář na výjezdové základně v Humpolci od roku 2015. „Je to hodný kluk, k pacientům se chová velice slušně, vlídně a empaticky. V kolektivu je velmi oblíbený, nikdy nezkazí žádnou legraci. Když potřebuje někdo poradit, pokaždé rád nabídne svou pomoc jak v profesním, tak i soukromém životě," říká Lenka Pospíšilová, vrchní sestra ZZS KV oblasti Pelhřimov.

 

Obraz zkázy

Požár domu

V práci je Honza zodpovědným kolegou a kamarádem, v osobním životě pak skvělým manželem a otcem šesti dětí. Nešťastná událost, ke které došlo v neděli 6. února 2022, ale převrátila jemu i celé jeho rodině život naruby. Po ničivém požáru rodinného domu se všech osm členů domácnosti rázem ocitlo v situaci, kterou si dokáže představit asi jen málokdo z nás. Polovina jejich domu byla zničena požárem, druhá polovina vodou. Dům je neobyvatelný a čeká ho dlouhá a nákladná rekonstrukce.

Jeho kolegové i vedení Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina se proto rozhodlo Honzu postavit zpátky na nohy a pomoci mu překlenout období, které je nejen psychicky, ale především finančně velmi náročné. V spolupráci s Asociací zdravotnických záchranných služeb ČR a Nadačním fondem Kryštůfek byla na jeho podporu zřízena veřejná sbírka, v níž se za dva měsíce vybralo přes 220 tisíc korun.

 

Okamžik, na který se nedá zapomenout. Tak vypráví záchranář Honza o nešťastné události, která jemu i celé jeho rodině obrátila život vzhůru nohama. „Dne 4. února 2022 jsme odešli s manželkou na noční službu, když ve tři hodiny ráno volal náš syn Hugo, že nám hoří dům. Nikdy by nás nenapadlo, že se nám něco takového může stát,“ vzpomíná Honza na osudnou noc a pokračuje. „Po uhašení požáru nás kolegové ze záchranky i hasiči z Humpolce ujistili, že nám pomohou, a to se také stalo. V následujících dnech se u nás doma sjížděly desítky dobrovolníků z řad kolegů záchranářů, hasičů, blízkých přátel i známých. Každý pomáhal, jak mohl. Paní ředitelka Vladislava Filová nám během prvních dnů zajistila finanční pomoc a společně s Nadačním fondem Kryštůfek zřídila veřejnou sbírku.“ 

 

Postupné opravy

Jak KL prozradil tiskový mluvčí Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina Petr Janáček, příčina vzniku požáru zatím nebyla jednoznačně objasněna. Opravy zničeného domu započaly téměř ihned po události a do prací se zapojili jak kolegové ze záchranky, tak i hasiči z Humpolce a ostatní dobrovolníci. I přesto je ale v současné době dům stále neobyvatelný a Honza s rodinou mají náhradní bydlení.

 

Záchranář Honza při opravách svého domu, foto Nadační fond Kryštůfek

Nadační fond Kryštůfek

Nadační fond Kryštůfek pomáhá dětem, které se ocitly v péči zdravotnických záchranářů nebo personálu urgentních příjmů. Důležitou roli zde hraje plyšový Kryštůfek, který snižuje úzkost a obavy dětí. Tím pomáhá i samotným záchranářům a doktorům zdravotnického personálu. V spolupráci se zdravotními záchranáři nadační fond také organizuje akce, jako např. Zachraň život s Kryštůfkem! nebo Malování s Kryštůfkem, na kterých děti učí, jak si osvojit základní znalosti a dovednosti první pomoci a resuscitace. V roce 2019 předal zdravotnickým záchranářům a pracovníkům urgentních oddělení nemocnic celkem 5002 kusů Kryštůfků a současně uspořádal 16 akcí.

Kryštůfek ale podporuje i organizace, které jsou do zdravotnické záchranné pomoci zapojeny. Prostřednictvím pořádání veřejných sbírek je tak schopen poskytnout pomoc současným i bývalým zaměstnancům zdravotnické záchranné služby v jejich tíživých životních situacích.

(zdroj: Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina, Nadační fond Kryštůfek)

Vložil: Andrea Morkusová