Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Roky jezdí pro raněná zvířata, teď sám potřeboval pomoc. Stačilo necelých 36 hodin

16.02.2022
Roky jezdí pro raněná zvířata, teď sám potřeboval pomoc. Stačilo necelých 36 hodin

Foto: Stanice Pavlov (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Vladimír Votřel ze Záchranné stanice Pavlov - pomáhá a bylo mu po zásluze pomoženo

Když Stanice Pavlov rozesílala 28. ledna tiskovou zprávu s prosbou o podporu sbírky pro svého kolegu Vladimíra Votřela, který od 18 let trpí roztroušenou sklerózou, ani ve snu by ji nenapadlo, že se jejich společný cíl splní za pouhých 36 hodin. Vlnu solidarity, díky níž si Vladimír mohl pořídit speciální zdravotní pomůcky, teď neúnavně posílá dál ve formě své každodenní práce se zvířaty v nouzi.

Vladimír se s diagnózou roztroušené sklerózy potýká již spoustu let, svůj boj se zákeřnou nemocí ale rozhodně nevzdává. Díky sbírce má teď účinnou pomůcku ve formě speciálního neurostimulátoru, který brzdí rozvoj jeho nemoci. „Vláďa je pevnou součástí našeho týmu. Velmi si cením, že s nemocí bojuje i přesto, že se ozývá doslova při každém kroku, protože ho trápí hlavně při chůzi. Ujít 50 metrů je často oříšek. Moc si jeho pozitivního přístupu vážím,“ uvedl ředitel Stanice Pavlov, která sbírku mediálně podpořila.

„Neurostimulátory mi velmi pomáhají a bez nich bych svoji práci už nedokázal plnit. Nedávno jsem vyzkoušel nový přístroj WalkAide a bylo to jako nebe a dudy. Chůze se mi velmi zjednodušila, kopec najednou nebyl překážkou, a dokonce i schody jsem zvládl bez opory,“ vysvětluje Vladimír s tím, že zatímco měl přístroj donedávna pouze zapůjčený, nyní už má díky bleskovému dovršení cílové částky sbírky svůj vlastní.

 

Prozatím zapůjčené neurostimulátory - jde o starší typ neurostimulátorů, které Vladimírovi na rok (v roce 2021) zapůjčila Nadace Jakuba Voráčka, aby měl čas si pořídit vlastní a nezhoršila se mu chůze. 

Blesková solidarita

Pořizovací cena takového neurostimulátoru pro obě nohy činí 225 000 korun. Zdravotní pojišťovny však toto zařízení nehradí, a proto Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové na portálu Darujme.cz sbírku vytvořil. Do pátku 28. ledna se do ní zapojilo 109 lidí, kteří darovali bezmála 100 tisíc korun. Po zveřejnění zmíněné tiskové zprávy Stanice Pavlov pak došlo k úžasné vlně solidarity, díky níž se za necelých 36 hodin nejen podařilo zdvojnásobit počet dárců, ale především vybrat celou potřebnou částku.

Vlna solidarity byla neuvěřitelná jak pro záchrannou stanici Pavlov, která se stará o volně žijící zraněná zvířata, tak hlavně pro samotného Vladimíra: „Chtěl bych všem moc poděkovat za vaši podporu. Nemohu ani svými slovy vyjádřit své emoce. Sbírka dosáhla finální částky na pořízení vlastních WalkAide,“ nadšeně reagoval na dobrou zprávu na svém FB profilu Vladimír. „Obratem jsem se domluvil s hlavním dodavatelem a hned v pondělí 31. ledna jsem si nové vlastní WalkAide vyzvedl, abych mohl vrátit ty, které mi zapůjčila Nadace Jakuba Voráčka a mohly je využít další lidé, kteří čekají na zápůjčku,“ doplnil. „Četl jsem každý komentář, co jste mi nechali a moc si toho vážím.”

 

Vláďa Votřel v akci

Radost teď posílá dál

„Přísahám, že vašeho daru a podpory nezneužiju a s úctou a poctivostí s ní naložím. Svou práci mám moc rád, setkávám se s příběhy, které chytají za srdce, a s lidmi, kterým není zvířecí osud lhostejný. Svůj čas věnuji pomoci zvířatům v nouzi. Pracuji v úžasném kolektivu lidí a moc si jich vážím. Slibuji, že vaši pomoc vrátím každým zachráněným zvířátkem, každým závodem, co pojedu a každou motivací, kterou ode mě dostanete,” pokračuje na svém Facebooku Vladimír, který každodenně sedá za volant a jezdí po celé Vysočině, aby vyzvedl zraněná zvířata nebo mláďata, která potřebují péči, a přepravil je do Pavlova. 

Kromě své práce ale nový neurostimulátor využije i jinde. Aby se udržel v dobré fyzické i psychické kondici, zaměřil se na sport. Věnuje se jezdectví a závodí v disciplíně Paradrezura. Získal dva tituly Mistra ČR a byl součástí reprezentace pro Mistrovství Evropy 2019. „V jezdectví jsem našel svůj sport, svou zálibu, své já. Vždy se těším na závody. Kdo může říct, že má super koňské parťáky, super tým a kolektiv přátel kolem sebe. Každý parťák ví, že mám handicap a není to se mnou lehký, ale vždy mě dovedli k dalšímu cíli. Jsem moc rád v úžasném kolektivu přátel a všech, co mají rádi koně,” dodává Vladimír, který teď zase může s nadšením spřádat další sportovní i pracovní plány.

Vložil: Andrea Morkusová