Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hyeny. Citově vydírají a cynicky okradou. Policie varuje a podvodníci se smějí

10.01.2022
Hyeny. Citově vydírají a cynicky okradou. Policie varuje a podvodníci se smějí

Foto: Pixabay

Popisek: Ilustrační foto

Různým šmejdům a podvodníkům stále vesele kvete pšenka. Cílem jejich podvodů a krádeží jsou ti nejohroženější. Často tedy senioři. Už několik let podvodníkům funguje metoda citového vydírání s příbuzným v nemocnici, který nutně potřebuje finančně zachránit. Jinak skončí v hrozných problémech. Senior má peníze poslat hned, za hodinu bude pozdě. A přitom volá kriminálník.

V době mimořádných opatření, souvisejících s onemocněním covidu, děti tak často nenavštěvují své rodiče či prarodiče, a to může mít za následek pocit osamělosti a nepotřebnosti. A právě to vše nahrává podvodníkům, kteří navíc spoléhají na to, že senior v radosti z kontaktu, byť jen telefonického, svého příbuzného hůře pozná po hlase a že mu bude chtít okamžitě pomoci, aniž by si důkladně ověřil sdělené informace. Scénář podvodu pod legendou falešného vnuka nebo falešného syna bývá ve všech případech útoků velice podobný. Senior je často hovorem natolik překvapen, že v rámci hovoru pachateli sám sdělí skutečné jméno svého vnuka, čímž pachateli výrazně usnadňuje jeho podvodný úmysl.

Leží v nemocnici na kapačkách

V posledních dnech se ale podvodníci uchylují k mnohem závažnějšímu jednání, kdy seniorovi zavolá jménem vnuka například ošetřující lékař z nemocnice s tím, že vnuk se při nehodě zranil v obličeji, má sešitou tvář, překousnutý jazyk, a proto nemůže dobře mluvit. Seniorovi může také zavolat falešný právník, který údajnou vnukovu dopravní nehodu řeší a požaduje peníze na mimosoudní vyrovnání. Každá tato nevyžádaná telefonická komunikace může mít pro seniora nedozírné následky, že přijde o našetřené peníze. Smyšlený příběh pachatele cílí především na city seniora a využívá opravdu velice citlivá osobní témata - vnuk je v nouzi, vnuk měl dopravní nehodu, při nehodě se zranil sám a zranil také další lidi včetně dětí, a proto nutně potřebuje finanční pomoc na úhradu způsobené škody. Všechny smyšlené příběhy mají přitom jediný cíl – vylákat ze seniora peníze.

Toto jsou případy z poslední doby

  • Podvodník sdělil seniorce, že její syn měl dopravní nehodu, při které zezadu narazil svým vozidlem do jiného vozidla, ve kterém cestoval manželský pár. Vzadu v autě sedělo malé dítě, které v důsledku autonehody utrpělo zranění. Volající uvedl, že zraněný je také její syn a kvůli natrženému jazyku špatně mluví. Po seniorce chtěl podvodník 300 000 korun na mimosoudní vypořádání s rodinou, která je nehodou poškozená. Peníze chtěl převést bezhotovostně na účet.
  • Další volající podvodník se představil seniorce jako lékař, který ošetřuje jejího zraněného syna v nemocnici po autonehodě, a také požadoval zaslání částky 300 000 korun na mimosoudní vyrovnání, způsobené nehodou. Po prvotním kontaktu předal telefon na údajného syna, který po nehodě špatně mluví kvůli poranění v obličeji.
  • Podvodník seniorce do telefonu tvrdil, že je lékař, ošetřující jejího zraněného vnuka, který leží na kapačkách a potřebuje co nejrychleji peníze na mimosoudní vyrovnání po zaviněné dopravní nehodě.
  • Na pevnou telefonní linku volal neznámý muž, který se vydával za vnuka s tím, že se dostal do blíže nespecifikovaných problémů, a po seniorce požadoval zapůjčení finanční hotovosti ve výši 350 000 korun. Pro peníze si měla na domluvené místo přijít vnukova známá.

 

Údajný vnuk se z určitých důvodů často nemůže osobně dostavit na místo, aby si peníze vyzvedl, proto posílá svého ‚kamaráda‘, který na místo přijede často vozidlem taxi. Nezřídka se stává, že tento ‚kamarád‘ následně předává peníze ještě přes dalšího prostředníka s cílem znesnadnění případné identifikace. Bohužel není výjimkou, že důvěřivý senior ve velké obavě o osud svého příbuzného peníze cizímu člověku skutečně předá. Podvodníci v poslední době požadují často také převedení peněz bezhotovostně, tedy z účtu na účet. A podvodně vylákané částky dosahují přitom i několika stovek tisíc korun.

Zavolají večer, když je člověk rozespalý

Při páchání tohoto druhu trestné činnosti došlo v poslední době k výrazné změně v chování pachatelů. Své potenciální oběti začali kontaktovat také v noční dobu, v týdnu i o víkendech, přičemž vyžadují vydání finanční hotovosti nebo převody peněz rovněž v jakoukoliv dobu. Seniory podvodníci také navádějí k tomu, aby v případě, že nemají potřebný obnos doma, došli peníze vybrat z účtu v bance nebo aby přímo v bance zadali příkaz k jejich převodu.

Co dělat?

Rodina musí svého staříka či stařenku pravidelně kontaktovat. Nenechávat to náhodě. Mluvit spolu, být spolu. Podvodníci se zaměřují na citové vydírání, pracují s emočním šokem, během kterého člověk udělá všelicos. I to, že pošle své životní úspory. Před pár dny došlo k takovým podvodům v Jihlavě, kde podvodníci zavolali dvěma ženám. Jedna podvodníkům nevěřila a druhou na možný podvod upozornili v bankovním ústavu, kde chtěla podvodníkům převést požadované peníze na jejich účet. Podvodníci se snažili po každé ze seniorek vylákat - naštěstí neúspěšně - částku 300 000 korun.

Co s tím, když podvodník zavolá?

Pokud takový hovor přijmete, co nejrychleji jej ukončete s tím, že si všechno sami ověříte. Po ukončení hovoru zavolejte svému skutečnému vnukovi, synovi nebo osobě, která potřebuje vaši pomoc, a sami si tak ověřte, zda vám opravdu tato osoba volala a vyžadovala od vás nějakou pomoc. Zavolejte však na telefonní číslo, které na něho máte uložené, ne na číslo, ze kterého vám bylo voláno, protože to byste se dovolali znovu stejnému podvodníkovi. Případně se okamžitě spojte s dalším příbuzným a požádejte ho, aby všechno ověřil. Pokud si už domluvíte předání peněz, ihned o tom informujte Policii České republiky na tísňové lince 158. Je veliká pravděpodobnost zadržení pachatele při předání peněz ze strany kriminalistů. Nikdy nepředávejte žádné peníze cizím osobám – tedy lidem, které neznáte.

Zavolá vám robot

Policie nenechává vše náhodě a sama obvolává potenciální oběti. V telefonu pak zní vzkaz, čtený strojově, tohoto znění: „Dobrý den, varování Policie České republiky. Věnujte, prosím, pozornost tomuto oznámení. Pokud se vás bude někdo snažit přesvědčit, že je váš příbuzný nebo že vašeho příbuzného zastupuje jako doktor či notář, a bude od vás chtít poslat peníze na účet nebo si je bude chtít u vás sám vyzvednout, vždy si tuto informaci ověřte a v případě podezření kontaktujte, prosím, Policii České republiky, a to na telefonním čísle 158. Děkujeme. Policie České republiky.“

Z přehledu statistik vyplývá, že každoroční škody podvodného jednání, uplatňovaného na seniorech, přesahují desítky milionů korun. Významnější pokles byl zaznamenán pouze v roce 2020, kdy byl celý svět paralyzován počínající pandemií, a projevilo se to právě i v poklesu páchané kriminality. V roce 2020 takto podvodníci z důvěřivých lidí vylákali 12 milionů korun. V roce 2019 ovšem 29 milionů nebo v roce 2017 34 milionů. Pozor na podvodníky. Pozor na ně. Zneužijí i toho, že milujeme své blízké.

Vložil: Kamil Fára