Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jihlavská sídliště měla být bez pobočky České pošty. Vzbouřilo se celé město, psaly petice i dopis vládě. Nakonec to řešil ředitel

25.08.2021
Jihlavská sídliště měla být bez pobočky České pošty. Vzbouřilo se celé město, psaly petice i dopis vládě. Nakonec to řešil ředitel

Foto: město Jihlava

Popisek: Pobočka České pošty v ulici Erbenova v Jihlavě

V rámci úspor mělo město Jihlava přijít o tři pobočky České pošty. Nová měla vzniknout v nákupním centru Aventinum, které je ovšem mimo město a slouží převážně pro motorizované. Pěšky se tam člověk dostane jen velmi obtížně, MHD k Aventinu zajíždí jen šestkrát denně. Když to slyšeli Jihlavané, vjel do nich vztek.

„Nyní počítáme s variantou, kdy v Jihlavě neubude ani jedna pobočka. Nicméně se změní jejich rozmístění a struktura. Nadále počítáme s moderní pobočkou v Aventinu a nově se dvěma Poštami Partner,“ shrnul na konci července stav ve městě mluvčí pro iDnes České pošty Ivo Vysoudil. Ale to už byli Jihlavané na nohou, mezi lidmi kolovala petice, která získala na 4 000 podpisů, a jihlavské zastupitelstvo se i přes animozity pěti politických subjektů dohodlo na dopisu o pěti bodech, které poslalo ´rekomando´ vládě. Nebude se šetřit na lidech a dostupnosti služeb, které musí sem tam navštívit každý z nás.

A Česká pošta se lekla

Česká pošta se nebývalého odporu obyvatel Jihlavy zalekla. Tlak Jihlavy totiž zafungoval. Usnesení zastupitelstva obsahovalo žádost o přehodnocení ve věci uzavření některých poboček, výzvu k zachování aktuální dostupnosti služeb v Jihlavě, žádost o předložení podrobného plánu uvažovaných změn a žádost o zkvalitnění stávajících služeb. Společně s tímto návrhem zastupitelé schválili také podporu petice za zachování poboček, kterou sepsali sami obyvatelé postižených oblastí.

Na setkání v senátu se pak zastupitel města Jihlavy David Beke a předseda senátu Miloš Vystrčil domluvili se zástupci pošty, že se jihlavské pobočky na sídlištích Březinova a S. K. Neumanna a v ulici Erbenova rušit nebudou. Nová pobočka v Aventinu však vznikne. Ze strany České pošty byl přítomen generální ředitel Roman Knap a Miroslav Štěpán, manažer útvaru řízení pobočkové sítě. „Kladl jsem na srdce zástupcům pošty, aby se více zajímali o spokojenost jihlavských zákazníků a uživatelskou přívětivost. Aby se snažili si špatnou pověst služeb v Jihlavě napravit a přesvědčit nás, že dokážou poskytovat perfektní a rychlé služby s milou obsluhou, a to na přepážce i v terénu,“ uvedl David Beke.

 

Zastupitel Jihlavy David Beke (uprostřed) na svém Facebooku sdílel foto ze schůzky s generálním ředitelem České pošty Romanem Knapem v senátu

Šetřit se do budoucna přesto bude

Podle zastupitele pošta stále plánuje do budoucnosti některé ze stávajících poboček převést na Pošty partner, a to z důvodu hledání úspor i poklesu celkového objemu fyzických poštovních služeb. „S detaily tohoto záměru nás bude pošta předem informovat a veškeré detaily s námi konzultovat. My budeme nadále trvat na zachování dostupnosti služeb v docházkové vzdálenosti a v místech, kde lidé žijí a kde službu potřebují. Osobně nečekám, že by k tomu mělo dojít v nejbližší době, tzn. letos, ani příští rok,“ doplnil Beke. „Děkuji všem jihlavským zastupitelům za pomoc i podporu, že se nám společnými silami podařilo služby pošty uhájit i pro ty slabší a méně pohyblivé skupiny obyvatel, či obyvatele, kteří tolik nevládnou počítačovou a mobilní technologií a nepoužívají například datovou schránku či bankovní identitu,“ dokončil Beke.

Konec šťastný, všichni šťastní… na jak dlouho?

V průběhu boje se sociální sítě plnily udivenými komentáři. „Nová pošta v polích za městem? To nevymyslíš. Chudáci staří lidé, kteří si chodí pro důchod. Zrušení pobočky pošty na největším jihlavském sídlišti, kde byly pravidelně dlouhé fronty, je opravdu velký nesmysl,“ zněl nejčastější argument lidí na sociálních sítích. Vše dobře dopadlo? Česká pošta ustoupila silnému tlaku, ale nechala si zadní vrátka. Šetřit potřebuje, ale na lidech by neměla.

Vložil: Kamil Fára