Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V zajetí kaligrafie. Japonské umění v rukou výrobce českých inkoustů. Všechno poctivá ruční práce. Na Vysočině se udílelo

30.07.2021
V zajetí kaligrafie. Japonské umění v rukou výrobce českých inkoustů. Všechno poctivá ruční práce. Na Vysočině se udílelo

Foto: Inkebara (jako v textu, není-li uvedeno jinak)

Popisek: První ručně vyráběný inkoust v české kotlině

Na Vysočině se udílely certifikáty Regionálního výrobku. Šest nových záznamů bylo provedeno v databázi nositelů značky Vysočina regionální produkt. Mezi výrobky a produkty, které budou moci být nově označeny originální značkou patří například pramenitá voda ze Stražiště u Pacova, perníčky a pralinky z Českých Milov, které jsou vyráběny podle speciální receptury. „Pyšní jsme na certifikaci ručně vyráběného inkoustu pro plnicí pera a kaligrafii. Vyrábí se na jediném místě v České republice – v Třebíči,“ informovala náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje Hana Hajnová.

A ano, obzvláště ručně vyráběný inkoust budí údiv. Jediný v České republice, přesto se světovou kvalitou, hodnou japonských mistrů kaligrafie. Na počátku všeho byl prostý nápad zkusit si vyrobit vlastní inkoust, protože české barevné inkousty prostě nebyly k mání. Byla to z počátku dlouhá a náročná cesta, ale na jejím konci se v roce 2016 zrodily první funkční inkousty, které dostaly jméno Inkebara. Jejich neustále se rozšiřující paleta zahrnuje inkousty pro plnicí pera i několik kaligrafických variant pro různé techniky tvorby. Vyrábí se ručně v Číměři, kousek od Třebíče. Při výrobě inkoustů Inkebara je kladen důraz na požadavky konkrétního zákazníka, vysokou kvalitu barvy, bezchybnou funkčnost a správné chování na papíře.

Nově certifikované produkty značkou Vysočina regionální produkt

MASNÉ VÝROBKY TRVANLIVÉ FERMENTOVANÉ, Poličan, Lovecký salám a Stejskalovy tyčinky
Řeznictví Stejskal s.r.o., Chotěboř - Charakteristickým znakem výrobku je obdélníkovitý tvar salámu. Jedná se o převážně ruční výrobu. 100 g výrobku je vyrobeno ze 130 g masa, které pochází právě z Vysočiny.


PRAMENITÁ VODA CRYSTALIS, plněná bez úprav a změn přírodních vlastností, vhodná pro přípravu kojenecké vod. Vyrobeno v Pacově, lokalita Stražiště.

MILOVSKÉ PERNÍČKY, MILOVSKÉ PRALINKY - Vyrábí Mgr. Petra Kovaříková, České Milovy, Křižánky

Milovské perníčky se pečou podle jedné z původních perníkových receptur, která svých charakterem odpovídá regionu Vysočina (tzv. recept skromné kuchyně). Zdobení perníčků je autorské, barevnost odkazuje na výrobu horáckého skla.

Milovské pralinky – navazují na výrobu perníčků (vznikla jako zpracování zbytků z primární výroby). Jsou autorskou recepturou majitelky a svým složením a chutí jsou unikátním výrobkem.

Všichni, kteří si odnesli certifikát regionálního výrobku, Foto Kraj Vysočina

VYZRÁLÉ HOVĚZÍ MASO - Výrobce Ing. Vítězslav Škoda, Hrotovice, okres Třebíč

Soukromá farma s 30letou tradicí. Chovají skot plemene Aberdeen Angus. Jeho maso je specifické vyšším podílem vnitrosvalového tuku. Zraje 30 dní ve visu, kdy dochází ke křehnutí masa a zvýrazňuje se chuť.

ORIGINÁLNÍ KERAMIKA - Výrobce Jana Fučíková, Koněšín, okres Třebíč

Jana Fučíková tvoří vysocepálenou, mrazuodolnou keramiku z hrubého šamotu, ze kterého točí na hrnčířském kruhu nebo modeluje krásné designové kusy, každý je originál. V její dílně se vyrábí nádoby na pěstování květin, pítka pro ptáky, krmítka, sochy, lampy, anděly, reliéfy, zvířata apod.

 

Inkoustář z Vysočiny

Dušan Prachař je jediný výrobce ručně vyráběných inkoustů pro plnicí pera a kaligrafii v ČR. Šíře nabídky přesahuje nabídku českých průmyslových výrobců inkoustů. Jeho inkousty, jejich vlastnosti a kvalita, šíře palety a množství nabízených variant jsou srovnatelné s produkcí velkých evropských firem, prodávajících inkousty. Mnohé etikety inkoustů Inkebara jsou zdobené obrázky umělkyně Karoliny Burské z Třebíče. Přičemž na výrobce se můžete obrátit s vlastními požadavky. Připraví a namíchá, co si jen zamanete.

Kurzy krasopisu

Ano, s nástupem mobilních telefonů a počítačových klávesnic zmizela ze světa ta správná vypsaná ruka, která dokáže vykroužit písmena tak, že vypadají jako z výstavy. I s tím Inkebara pomáhá. Pořádá kurzy krasopisu brushpenem, které člověku vrátí alespoň trochu toho umu zaujmout nejen obsahem, ale i formou.

Vložil: Kamil Fára