Putování za zazděnou Kateřinou, středověkou biblí i vzpomínkou na Jaroslava Haška. Testováno na dětech
21.07.2021
Foto: Vojtěch Dundáček (stejně jako ostatní snímky v článku, není-li uveden jiný zdroj)
Popisek: Lipnice získala právem přezdívku Kamenný strážce Posázaví. Na jednom z nejmohutnějších českých šlechtických hradů se projdete sedmi stoletími naší historie.
FOTOREPORTÁŽ Chystáte se s děrmi na delší cestu po D1? Pokud musíte toto napínavé dobrodružství po vyhlášené 'hopsastrasse' přežít bez újmy na psychickém zdraví, nabízí se otázka, kde udělat příjemnou zastávku. Když jsem naposledy hledala, jak situaci vyřešit, zjistila jsem, že není mnoho možností, abychom si kvůli nim příliš nezajeli. Kromě známého Českého Šternberku a ZOO v Jihlavě se zde ale schovává jeden středověký poklad, hrad Lipnice nad Sázavou.
Jestli jste už některý z mých článků četli, možná si pamatujete, že jsem fanynkou hradů. Děti si je mohou už v útlém věku prolézat po svém, aniž by obtěžovaly ostatní a rušily skupinovou prohlídku (a že jsme si letos při pokusu o první komentovanou prohlídku s naší dvouapůlletou užili, uf). Navíc v Lipnici se ratolesti opravdu vyřádí. Nečeká tu na ně jen pár kamenů a zdí, ale rozsáhlý komplex k prozkoumání. Vždyť se také Lipnice řadí k nejmohutnějším hradům u nás. A jestli ani to nebude stačit, dokoření prohlídku místní legendy a malá dětská střelnice.



Vzestup a pád husitského sídla
Lichtenburkové, kteří počátkem 14. století hrad založili, patřili k našim nejmocnějším středověkým panským rodům. V té době jim totiž patřila oblast dnešního Havličkova Brodu s významným těžištěm stříbra. Hrad, vybudovaný na skalnaté vyvýšenině, měl tudíž mimo jiné sloužit jako hlídač blízkých stříbrných dolů a kupeckých stezek. A stranou nestál ani v období husitských válek. Právě tady byli v roce 1417 vysvěceni první husitští kněží. Majitel Čeněk z Vartenberka, který byl horlivým husitou, totiž využil zajetí pražského biskupa Heřmana Nikopolského a k vysvěcení ho donutil. O něco později, získal Lipnici husitský hejtman Mikuláš Trčka z Lípy, a tak se stala na dlouhou dobu významným husitským panstvím.





Slávu hradu ukončila třicetiletá válka. Tehdejší dědic panství, Adam Erdman Trčka, se připojil k Albrechtu z Valdštějna a společně s ním byl zavražděn v Chebu. Majetek Trčků byl poté rozdán cizincům, bojujícím za Habsburky, a i díky škodám, které zde napáchala švédská armáda, se lipnické panství z událostí třicetileté války už nikdy nevzpamatovalo. Poslední ránu zasadil hradu požár v roce 1869. Jeho smutný osud dokládá fakt, že chátrající zřícenina byla o více než padesát let později prodána za pouhých sto korun českých.




Křížem krážem po ochozech i sklepením
Prohlídka hradu je tradičně po vlastní ose. Nebylo tomu tak ale vždy. Svého času tady provázel i spisovatel, publicista a novinář Jaroslav Hašek, který v Lipnici nad Sázavou strávil poslední rok a půl života a napsal zde svého slavného Švejka. V městě najdete jeho pomník, ale připomínají ho i na zdejším hradě Haškovou komůrkou v bývalé strážnici hradní věže.


Poměrně dobře zůstalo zachováno první patro Thurnovského paláce, kde se kromě komnat nachází i jedinečná soukromá kaple. V rozsáhlém přístupném sklepení s monumentální gotickou architekturou si nezapomeňte prohlédnout třicet metrů hlubokou, ve skále vylámanou studnu. V obytném věžovém paláci, Samsonu, pak máte možnost zjistit více o způsobech vytápění středověkých hradů a prohlédnout si vzácný soubor lipnických kamnových kachlů. Nejvzácnějším místem na hradě je však bezesporu kaple, pocházející z první poloviny 14. století, s částečně zachovalou gotickou výzdobou a barokním oltářním obrazem. A ti, kteří to ještě nemají za sebou, si zde mohou říci své manželské ano.



Lipnická bible – po šesti stoletích na návštěvě doma
Kromě hradního prohlídkového okruhu slouží interiéry i k muzejním expozicím. Letos v létě je v druhém patře Thurnovského paláce umístěna jedinečná výstava Lipnická bible. Latinský biblický rukopis měl být podle všeho dopsán v roce 1421 právě na zdejším hradě. Podílelo se na něm nejméně osm autorů a čítá dohromady přibližně osm stran.



Unikátní je nejen velmi zachovalým stavem, ale i ručně vepsanými poznámkami. Protože v tehdejších Čechách bylo Lipnic několik, není stoprocentně jisté, že byla bible dopsána právě zde. Vzhledem k tomu, že v době sepsání byl hrad významným husitským sídlem a ostatní stejnojmenná místa byla malá a v podstatě bezvýznamná, je to ale velmi pravděpodobné. Rukopis je součástí sbírek amerického Muzea Bible a za jeho letošní návštěvou doma v Čechách stojí iniciativa Spolku Za záchranu rodného domu Jana Zrzavého. Po finanční stránce byla výstava zajištěna anonymním sponzorem.
Legenda o zazděné Kateřině
Lipnice se chlubí čtyřmi tajemnými legendami. Mě osobně nejvíc zaujala ta o zazděné Kateřině. Čeněk z Vartenberka měl krásnou manželku, která se ale zamilovala do pána z nedalekého hradu Orlík, Jindřicha z Dubé. Když to její muž zjistil, nechal Jindřicha zavraždit a Kateřinu zazdil společné s jeho mrtvolou do zdi lipnického hradu. Ta prý dodnes bloudí po nocích hradem a hledá svého milého. O tři století později byl v rámci stavebních úprav opravdu objeven zazděný výklenek se dvěma lidskými kostrami. A abych vám neprozrazovala vše, ostatní tři legendy si najděte přímo na hradě, nebo to dejte za úkol dětem.
|
Vložil: Petra Dundáček Božoňová