Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Moderní rychlodráha, po které posviští vlaky třístovkou… Z Popelky krásná princezna, železnici na Vysočině čeká velká proměna

26.05.2021
Moderní rychlodráha, po které posviští vlaky třístovkou… Z Popelky krásná princezna, železnici na Vysočině čeká velká proměna

Foto: České dráhy (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Vlaky na Vysočině čekají velké změny

České dráhy investují stovky milionů do nových vlaků. Cestující se mohou těšit na klimatizaci, Wi-Fi nebo bezbariérový nástup, národní dopravce nabízí také lepší rychlíky.

Železničáři slibují na Vysočině obří proměnu. Staré a pomalé tratě má doplnit moderní rychlodráha, po které posviští vlaky třístovkou a cesta z Jihlavy do Prahy potrvá pouhých 40 minut. Na to si sice ještě počkáme, ale revoluce v komfortu nás čeká už v příštích letech. Kraj Vysočina uzavřel s Českými drahami 10letý kontrakt na dopravní obslužnost, který zahrnuje také rozsáhlou výměnu starých vlaků za nejmodernější soupravy.

„České dráhy koupily pro Vysočinu šest elektrických a devět motorových souprav. Investice národního dopravce do modernizace místních vlaků na Vysočině představuje 1,5 miliardy korun. Nejpozději v roce 2023 tak dojde v kraji k malé železniční revoluci,“ říká s nadsázkou Lenka Horáková, obchodní ředitelka Českých drah pro zdejší region.

Vlaky nabídnou Wi-Fi a bezbariérové cestování

Nové soupravy nabídnou světlý a přehledný interiér, čalouněné sedačky, klimatizaci a moderní audiovizuální systém. Záchody budou s uzavřeným systémem. Rodiče nejmenších dětí tam dokonce najdou sklopný pult na přebalování kojenců.

 

Nové soupravy nabídnou možnost dobít si mobil během cesty, ať už přes klasickou nabíječku nebo přes USB port

„Samozřejmostí u všech našich moderních souprav je bezbariérovost. Podlaha ve voze je stejně vysoko, jako jsou moderní nástupiště, takže se snadno cestuje seniorům, malým dětem, ale také lidem na vozíku nebo s velkými zavazadly. Může jít taky o cestující s jízdními koly,“ upozorňuje na další přednosti moderních souprav Lenka Horáková a její výčet není konečný: „Nastupování navíc ulehčí moderní dveře s pohonem, které se snadno ovládají tlačítky. Ještě před odjezdem vlaku se centrálně zavřou a zablokují proti otevření, takže cestování bude opět o něco bezpečnější. Hlavně mladší a střední generace dnes využívá čas ve vlaku k vyřízení zpráv přes mobil, takže určitě ocení palubní Wi-Fi s lepším připojením k internetu nebo možnost dobít si mobil během cesty, ať už přes klasickou nabíječku nebo přes USB port.“

Novými vlaky se svezou cestující třeba mezi Jihlavou a Havlíčkovým Brodem, z Jihlavy do Kostelce, Telče a Slavonic, z Havlíčkova Brodu do Žďáru nad Sázavou i na sever směrem na Světlou nad Sázavou. Populární motoráky RegioSpider od švýcarského Stadleru vyjedou na místní lokálky a z provozu zmizí nejstarší vozy. 

V rychlících téměř jako v écéčku

Ovšem s lepšími vozy se neotálelo a jezdí na Vysočině už teď, jak dokládají slova Lenky Horákové: „Než přijdou úplně nové soupravy, tak vylepšujeme stávající patrové vozy. Dostávají nové vnitřní obložení, toalety nebo determální okenní skla, která v létě chrání před intenzivním sluníčkem. Už teď u nás jezdí tři vylepšené vozy a další přibydou během roku. Po dodávce nových souprav zde zůstanou jako záloha nebo případná posila při silnějších přepravách.“     

České dráhy jednají s objednatelem dálkových vlaků, Ministerstvem dopravy, také o vylepšení dálkových spojů.

„Ministerstvu dopravy jsme nabídli na příští tři roky zařadit do souprav rychlíků Vysočina z Prahy přes Havlíčkův Brod, Žďár nad Sázavou a dál do Brna modernější vozy 2. třídy, které jezdí například ve vlacích InterCity a EuroCity. Pokud bude naše nabídka přijata, pak čeká cestující na Vysočině podobný komfort a služby, jako v mezistátních expresech, včetně klimatizace, Wi-Fi nebo elektrických zásuvek pro dobíjení cestovní elektroniky,“ slibuje Petr Vondráček, ředitel odboru dálkové dopravy Českých drah.

 

Než přijdou úplně nové soupravy, tak České dráhy vylepšují a modernizují stávající patrové vozy

Vysočinou na kole od Českých drah

Největší český železniční dopravce nenabízí jen přepravu vlakem, ale také celou řadu dalších služeb. Velmi populární je např. ČD Bike, celostátní síť půjčoven v železničních stanicích.

„Na Vysočině si mohou turisté půjčit kola například v Jihlavě, Žďáru nad Sázavou, v Novém Městě na Moravě, Telči nebo v Třebíči a v případě objednávky předem můžeme kola připravit k vyzvednutí také v Havlíčkově Brodu. V Telči nabízíme také půjčení elektrokol. Velkou výhodou je, že na několika stanicích v regionu lze naše kola také bezplatně uschovat a na většině tratí také přepravovat. Výhodně se tak dá skloubit výlet na kole s návratem vlakem,“ upozorňuje Lenka Horáková.    

Navíc díky aplikaci Českých drah Vlakem na výlet je velmi snadné získat i správný tip na takový výlet. Prostřednictvím další aplikace, Můj vlak, lze zase rychle, pohodlně a kdekoliv vyhledat spojení a koupit jízdenku.   

 

Vložil: Redaktor KL