Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Naletěl podvodníkovi, 60 tisíc v prachu. Kdo šetří, má za tři. A někdy si na něm smlsnou i podvodníci

22.04.2021
Naletěl podvodníkovi, 60 tisíc v prachu. Kdo šetří, má za tři. A někdy si na něm smlsnou i podvodníci

Foto: Pixabay

Popisek: Ilustrační foto

Internet, výkřik lidské inteligence, který propojil celý svět do jedné rozhádané sítě, kde stále ještě částečně hledáme pravidla pro virtuální soužití. Na internetu jsme prakticky všichni, ovšem včetně kriminálních živlů, kteří si lámou hlavu s tím, jak někoho odrbat, jak si na něm vydělat. A i s takovými zločiny si musí Česká policie poradit. Otisky a pachové stopy internetoví lupiči nedělají. Jak na ně?

Podvodníci v prostředí internetu využijí sebemenší příležitost k tomu, aby se obohatili. Jedním z velmi častých podvodných jednání páchaných prostřednictvím internetu jsou inzeráty v takzvaných prodejních galeriích, kde pachatelé nabízejí k prodeji zboží, ve velké míře pocházející ze zahraničí a za velice příznivou cenu. Pachatelé jsou zdatní manipulátoři a snaží se dosáhnout svého cíle, což je získání finančních prostředků. Jsou velmi vstřícní, komunikují velmi mile a ochotně, na každou komunikaci reagují pohotově až do doby, kdy dosáhnou svého a obdrží požadované peníze. Používají legendy o nutné potřebě financí na uhrazení nákladů spojených s přepravou zboží, jeho proclením. Kupující následně neobdrží ani zakoupené zboží, ale ani mu nejsou vráceny zaslané peníze. Po nějaké době zjistí, že se stal obětí podvodu.

Naletěl podvodníkovi, 60 000 v prachu

Jeden z posledních takových případů řeší policisté na Pelhřimovsku. Muž si v polovině března na jednom inzertním portálu našel inzerát na prodej osobního automobilu za částku přes sto tisíc korun, a na tento inzerát zareagoval. Komunikace s inzerentem probíhala prostřednictvím emailu nebo sociální sítě a vozidlo nikdy neviděl. Podle inzerenta se mělo vozidlo nacházet v zahraničí a po zaplacení zálohy přes šedesát tisíc korun mělo být přepravní společností převezeno do České republiky kupujícímu. Platba proběhla v eurech prostřednictvím bankovního převodu na zahraniční bankovní účet. Následně muž neobdržel ani vozidlo, ale ani zpět své peníze. Policisté vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu.

Poslal peníze a zbyly mu oči pro pláč

Podobné problémy řešila policie na Jihlavsku. Ta se zabývala dvěma případy podvedených mužů. Jeden z nich zareagoval na inzerát nabízející na internetu k prodeji mobilní telefon. Muž se s prodávajícím dohodl a zaslal na jeho účet sedm tisíc korun. Po zaplacení částky s ním ale přestal prodávající komunikovat a telefon muž neobdržel.

Druhý podvedený si na internetovém portálu s bazarovým zbožím chtěl koupit playstation za necelé čtyři tisíce korun. Po zaplacení zálohy s ním přestal prodávající komunikovat, zboží podvedený muž přes opakované výzvy neobdržel a nebyly mu vráceny ani již zaplacené peníze.

Jak na podvodníky

Pokud jste si vyhlédli zboží v dosud nevyzkoušeném e-shopu, pečlivě před vytvořením objednávky ověřte věrohodnost prodejce. Zaměřte se na úroveň webových stránek, jejich jazykovou úroveň, ale také na obchodní podmínky a kontaktní údaje. Název domény můžete ověřit také v seznamu rizikových e-shopů, který na svých webových stránkách zveřejňuje Česká obchodní inspekce.

Stoprocentně se nelze spoléhat na hodnocení zákazníků. Stává se, že i podvodníci první objednávky uspokojí, aby vytvořili důvěru e-shopu. I podvodné on-line obchody tak z počátku mohou mít několik kladných hodnocení. Varující může být také podezřele nízká cena vyhlédnutého zboží. Pokud se vám na internetovém obchodě cokoliv nezdá, poohlédněte se raději jinde. A pokud jste se přesto rozhodli nakoupit u nedůvěryhodného obchodu, nikdy neplaťte peníze předem, ale nechte si poslat zboží na dobírku.

Obezřetnost se vyplatí i při on-line platbách. Všímejte si, zda přenos dat probíhá na zabezpečených protokolech (https, tls/ssl).  Vždy ověřte, zda vás webové stránky navádějí na bezpečnou platební bránu nebo zda je pro platbu využíváno aktivní zabezpečení 3D Secure. S nikým nesdílejte informace o platební nebo kreditní kartě a rozhodně ignorujte výzvy k zaslání skenu platební karty nebo osobních dokladů.

Doručení objednávky

S rozbalením zásilky neotálejte a co nejdříve ověřte, zda jste obdrželi požadované zboží. Pokud po otevření balíčku zjistíte, že jste naletěli podvodníkovi, okamžitě jednejte a kontaktujte Policii České republiky. Policisté mohou zajistit hotovost, kterou jste předali na poště nebo obdobném výdejním místě nebo doručovateli. Kroky k zadržení transakce lze v těchto případech provést i v případě on-line platby. Některé banky zadrží platbu i na základě informace klienta. V obou případech platby platí, že je třeba reagovat co nejrychleji. Jakákoliv prodleva snižuje šanci na vrácení peněz.

Jak ochránit své budoucí nákupy a on-line transakce?

Chraňte před zneužitím své přístupové údaje. Pro různé přístupové účty používejte odlišná hesla. Hesla se snažte pravidelně obměňovat a nikomu je nesdělujte. Pokud se dostanete do spárů podvodníka, nenechávejte si to pro sebe ani v případě nižších částek. Řešte věc s Policií České republiky. Škody způsobené jedním pachatelem se v těchto případech sčítají a je možné, že podvodníka, který připravil o peníze vás, mají policisté již v hledáčku. Chráníte tak bezpečí budoucích nákupů svých i ostatních.

Zvážit můžete také pojištění internetových rizik pro případ, že byste se při svých příštích on-line nákupech nebo jiných činnostech v internetovém prostředí přeci jen stali obětí trestné činnosti. Problematice bezpečných on-line nákupů se pochopitelně věnuje celá řada subjektů. Rozhodně lze doporučit například již zmiňované webové stránky České obchodní inspekce, informace projektu Kraje pro bezpečný internet nebo osvětový projekt sdružení CZ.NIC.

Vložil: Kamil Fára