Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Do očkovacího centra v Jihlavě autobusem 4 zdarma. Města i kraje se snaží, a úspěšně, teď jen, aby byly ty vakcíny

08.04.2021
Do očkovacího centra v Jihlavě autobusem 4 zdarma. Města i kraje se snaží, a úspěšně, teď jen, aby byly ty vakcíny

Foto: DPJM (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Autobusy v Jihlavě, ilustrační snímek

Jako všude po republice, i v Jihlavě se rozjelo masové očkování proti nemoci covid-19. K nemocnici v Jihlavě byl autobus číslo 4 posílen, jezdí teď každou půl hodinu. Proč? Nával je a bude veliký, tak aby nevznikaly hádky o parkovací místa. A co víc, cestu MHD na očkování bude město dotovat. Všichni, kdo vyrazí na pigáro, pojedou zdarma. Stačí jen potvrzení. Cestu tam i zpátky platí město. Platí samozřejmě i pro návazné spoje, nikoliv jen pro autobus s číslem 4.

Další případné posílení provozu MHD koordinuje DPMJ přímo s Nemocnicí v Jihlavě a ve spolupráci s městem Jihlava. Předpokládá se další rozšíření provozu MHD do Hruškových dvorů v závislosti na rozšíření provozu očkovacího centra. Dopravní podnik také zajišťuje přepravu zdravotníků z nemocnice na očkovací centrum a zpět, aby ani oni neměli problém s parkováním u centra. Nutno dodat, že Dopravní podnik města Jihlavy chválíme (a tiše závidíme)…

 

Kromě autobusu číslo 4 jezdí v určených dnech do očkovacího centra i speciální linka číslo 44, která kopíruje trasu autobusu 4, takže rozhodně nehrozí potencionálně nebezpečné narvané autobusy

Fronty nejsou zárukou včasného očkování

Zdravotníci z očkovacího centra žádají lidi, kteří se jdou nechat očkovat, aby dodržovali čas objednání a nejezdili na očkování s velkým předstihem, na místě potom dochází ke zbytečně velké koncentraci lidí. A velká koncentrace lidí vede k možnému šíření viru. Pamatujme, že vpichem první dávky očkovací látky není člověk zcela chráněn. K maximální možné ochraně slouží až druhá dávka vakcíny.

 

Callcentrum očkovacího centra je 567 157 777, které je dostupné v době otevření centra. Případné dotazy týkající se registrace a objednávání prosím směřujte na informační linku Kraje Vysočina 564 602 602, která je k dispozici každý den včetně víkendů od 8 do 20 hodin. Vstup do očkovacího centra v Hruškových Dvorech je bezbariérový a na místě jsou k dispozici invalidní vozíky k zapůjčení, přímo ve vestibulu centra.

 

Už od března

Očkovací centrum v Jihlavě se rozběhlo už 12. března a je schopné denně odbavit na 500 lidí. Kapacita je větší, ale rezervu si nechávají zdravotníci pro ty, kteří se necelý měsíc po aplikaci budou dostavovat na druhou dávku vakcíny. Pak proběhne očkovacím centrem na tisíc lidí, a to už bude kapacita zcela zaplněná. „My musíme na maximálně 500, protože tím, že to jsou dvou dávkové vakcíny. Tady se bude očkovat výhradně Pfizerem a Modernou, a v podstatě od třetího týdne musíte začít s revakcinací, takže ta kapacita stoupne na dvojnásobek,“ řekl Českému rozhlasu Lukáš Velev, ředitel jihlavské nemocnice. Očkovací centrum bude fungovat sedm dní v týdnu. Ve stejný den, jako v Jihlavě, se otevřelo očkovací centrum i ve Žďáru nad Jihlavou, o tři dny později pak i v Třebíči.

 

Očkovací centrum v Hruškových Dvorech, foto Kraj Vysočina

„V případě Vysočiny byla zřízena síť očkovacích center, která vznikla strategicky v největších městech. Tato centra byla a nadále budou přirozeně klíčovými místy, která umožňují rychlou proočkovanost populace. K této páteřní síti jsou postupně připojovány ordinace praktických lékařů, kterým přísluší očkovat vakcínou Astra Zeneca, která bohužel nyní není,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.

Praktici se hlásí o slovo

Do očkovací kampaně se zapojili také praktičtí lékaři. Na Vysočině se zapojila až polovina jejich ordinací. Jenže naráží zatím do zdi. Vakcíny nejsou k mání. Ne pro praktické lékaře, kteří mají očkovat vakcínou společnosti Astra Zeneca. Na vině je ovšem snížení dávek od výrobců. Vznikla i mapa ordinací praktických lékařů, kteří se zapojili do očkování. „Mapu je třeba chápat jako nástroj, který jsme v čase připraveni pravidelně aktualizovat, budeme operativně reagovat na změnu stavu konkrétních pracovišť, přivítáme zpětnou vazbu ze strany ordinací,“ uvedl pro Deník Martin Tejkal z oddělení GIS Krajského úřadu Kraje Vysočina. Do mapy můžete nahlédnout ZDE.

Vložil: Kamil Fára