Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Základní škola Na Radosti podporuje děti v jejich jedinečnosti

09.03.2021
Základní škola Na Radosti podporuje děti v jejich jedinečnosti

Foto: Základní škola Na Radosti

Popisek: Základní škola Na Radosti je škola založená rodiči, kteří chtějí pro své děti inspirující a podnětné prostředí, kde by mohly s důvěrou a v radosti rozvíjet svůj talent a nadán

V soukromé základní škole Na Radosti věří, že děti je možné vzdělávat radostně a svobodně. Je založená na projektovém vzdělávání, respektuje jedinečnost každého člověka a podporuje zejména vnitřní chuť ke vzdělávání. Škola se v současnosti skládá z trojročí, tzn. ze tří tříd, 1.-3. ročníku, 4.-6. ročníku a 7.-9. ročníku. Momentálně škola působí v prostorách Střední obchodní školy ve Žďáru nad Sázavou a ráda by se v příštích letech přestěhovala do svého objektu, který by byl přizpůsobený specifikům této školy.

Školu v roce 2016 založilo šest nadšených rodičů. Ve škole kombinují prvky Montessori výuky, ale líbí se jim i principy matematiky profesora Hejného, kterou rovněž zařazují do výuky.

Práce s dětmi

Ve škole dávají velký prostor individualitám dětí a s každým pracují zvlášť. Pomáhají jim objevovat a rozvíjet svá nadání a dávají jim prostor, kde mohou bezpečně dělat chyby. Žáci se učí v souvislostech, jejich hodiny se od těch běžných liší třeba tím, že nemají běžné hodiny, ale bloky, které neohraničuje zvonění – mají volný konec. Učí se v souvislostech a s odkazem do běžného života tak, aby uměly přenést svou znalost na vnější svět.

Díky tomu, že učitelé – ve škole Na Radosti průvodci – výuku pojímají projektově, děti snáze chápou, jak vytvořit úspěšný projekt tak, aby obstál i finančně. Jsou tak vedeny k zodpovědnosti za vlastní výsledky a k samostatnosti, to jsou pro budoucnost důležité vlastnosti.

Učitelé v kruhu třídy nevystupují jako klasické autority, ale jako partneři, a s dětmi si oboustranně tykají. Vzájemné vztahy mezi dospělými a dětmi zakládají na respektu a úctě. Ve třídě vytvářejí prostředí, ve kterém se děti nebojí chybovat a mohou se ze svých chyb poučit. Díky těmto prvkům se děti ve třídách přestávají bát mluvit před kolektivem, baví je matematika a před víkendem se jim nechce domů. „Nespěchá se a máme dost času a prostoru na věci, které chceme probrat. Navíc nám nezvoní na konci hodiny, takže můžeme v klidu dodělat svou práci, kterou jsme v bloku načali,“ cituje jeden z žáků.

Známkování
Ve škole Na Radosti děti neznámkují, ale dávají jim slovní hodnocení. Především se ale snaží vést děti k tomu, aby byly schopné objektivně hodnotit samy svou práci a k tomu, aby nacházely své vlastní chyby, nestyděly se za ně a poučily se z nich.

Udržitelnost Základní školy Na Radosti

Škola Na Radosti je dostupná, přes své zaměření se nejedná o elitářské zařízení, jak můžeme znát soukromé školy z jiných měst. Škola funguje částečně z peněz, které dostane od Ministerstva školství. Tyto peníze ale nestačí na pokrytí běžných nákladů – vzhledem k tomu, že mají více průvodců na méně dětí, vznikají tím vyšší náklady na jedno dítě. Rodiče proto platí školné ve výši 2300 Kč měsíčně. I tak musí ale škola shánět peníze i jinde, běžný provoz s nákupem všech potřebných pomůcek jejich příjmy nepokryjí. Školu podporuje například i herec Jaroslav Dušek s kolektivem, nebo místní podnikatel a vítěz soutěže EY Podnikatel roku 2019 Tomáš Vránek skrze svou firmu ICE industrial services. „Škola Na Radosti je podle mě unikátní kombinací různých učebních metod, které různě zapojuje dle individuálních potřeb dětí. Naprosto jim s výukou důvěřuji a rád je podporuji, do školy dokonce chodí i mé vlastní děti,” říká oceněný podnikatel Tomáš Vránek.

Vložil: Zdeněk Svoboda